Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще се вдигат и заплатите в здравеопазването – между 15% и 30%

Не е ясно как ще се отрази това на финансово затъналите болници

1 коментар
Ще се вдигат и заплатите в здравеопазването – между 15% и 30%

Средно между 15 и 30% ще бъдат увеличени заплатите на работещите в сферата на здравеопазването, обяви в понеделник здравният министър д-р Петър Москов при подписването със синдикатите в сектора на Колективния трудов договор. С него е договорено увеличение на минималните осигурителни прагове в бранша – тоест сумата, под която не могат да бъдат осигурявани служителите. Добрата новина за лекарите идва само седмица, след като правителството договори със синдикатите и 10% ръст на учителските заплати в условията на предизборна кампания.

Според постигнатата договорка началник на клиника в държавно лечебно заведение ще получава най-малко 1000 лева вместо сегашните 850 лева. Лекар с една специалност в държавна болница ще получава 850 лева, а не 700, както досега. Възнаграждението на старшата медицинска сестра се увеличава от 560 на 720 лева, а това на медицинските специалисти по здравни грижи, сред които сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други, ще стане 700 лева при 520 лева досега.

Заплатата на началник на клиника в Университетска болница се увеличава на 1150 лева. Лекар с една специалност в университетска клиника, ще получава 980 лева, а старшата медицинска сестра – 810 лева. Професионалистите по здравни грижи в университетските болници – сестри, лаборанти, акушерки и др. ще получават минимум 750 лева.

Младите лекари ще получават между 850 и 930 лева, в зависимост от това дали участват в диагностичния процес или не.

“Преговорите бяха тежки, защото продължиха пет месеца. Нашите искания бяха по-големи, но към момента това ни удовлетворява и смятаме, че е една стъпка за задържане на младите колеги лекари, както и на медицинските сестри", коментира след подписването зам.-председателят на Федерация "Здравеопазване" към КНСБ д-р Пламен Радославов.

Все още не е ясно как увеличението ще се отрази финансово на болниците, които все повече задлъжняват и по обясненията на директорите им работят в условия на недофинансиране. Преди няколко години при поредното вдигане на минимални осигурителни прагове в здравния сектор се оказа, че болници осигуряват персонала на по-високи суми, но реално плащат по-ниски заплати, тъй като нямат възможност да плащат тези възнаграждения.

Здравният министър Петър Москов заяви, че в момента се работи по промени в стойностите на някои клинични пътеки, в които ще бъде включена и цената на лекарския труд. От прегледани до момента около 100 клинични пътеки резултатите показват, че 30% от стойността на пътеките отиват за реалното лечение, в това число лекарства и консумативи. Останалите 70% са за възнаграждения и “неясно какво“ по думите на министъра.

По данни на болниците в страната между 80% и и 90% от изработеното по линия на здравната каса, отива за заплати на персонала.

"Може би всички ще бъдем изненадани от тежки диспропорции, от невъзможност да се обясни един или друг доход защо е толкова нисък или защо е толкова висок. Прозрачността премахва чудовища", коментира Москов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    "Според постигнатата договорка началник на клиника в държавно лечебно заведение ще получава най-малко 1000 лева вместо сегашните 850 лева. Лекар с една специалност в държавна болница ще получава 850 лева, а не 700, както досега. Възнаграждението на старшата медицинска сестра се увеличава от 560 на 720 лева, а това на медицинските специалисти по здравни грижи, сред които сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, зъботехници и други, ще стане 700 лева при 520 лева досега.

    Заплатата на началник

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.