Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще станат ли розовото масло и лавандулата опасни химикали?

Производители търсят помощ от държавата. Агроминистърът обеща да се противопостави на ЕК

5 коментара
Ще станат ли розовото масло и лавандулата опасни химикали?

Производители на розово и лавандулово масло настояват служебната власт и българските евродепутати да застанат зад бранша, така че тези емблематични продукти на страната да не бъде приравнено от ЕК към опасните химикали. Такава индиректна заплаха е заложена в проект за ревизия на регламентите за химичните вещества, в които за първи път се включват и етеричните масла.

"В момента тече обществено обсъждане на този проект и именно сега е времето да се лобира, защото розовото и лавандуловото масло са естествени съствки. Ако бъде допуснато да се приравнят на нивото на опасните химикали, те ще подлежат на много строги регулации и режими, които ще ограничат употребата им в козметиката, което в крайна сметка ще откаже производителите от тях и поминъка ще бъде заличен", разясни пред Mediapool Гергана Андреева, изп. директор Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК),

Андреева уточни, че в момента етеричните масла се третират като земеделски продукти, които се контролират с изрични чек листове.

"Ако държавата не застане с ясни позиции, проблемът на тези регулации ще е в интерпретацията, което не бива да се допуска", каза още тя.

Гергана Андреева посочи, че най-важна е концентрацията, в която се използват маслата. Тя посочи, че заради някои молекули в маслото, при по-висока концентрация при хората с по-чувствителна кожа може да се появят дерматити, но в никакъв случай не може да се каже, че маслото е опасно.

Агроминистърът: Ще изпратим писмо до Брюксел

Министерството на земеделието ще изпрати писмо до Европейската комисия, с което държавата ни ще се обяви против приравняването на естествените етерични масла към химически продукти, коментира в сряда служебният министър на земеделието Явор Гечев.

По думите му тази година Комисията е изразила намерение да инициира определени промени в регламент от 2006 година, включващи разширяването на някои понятия.

"Тук опасенията са, че етеричните масла от растения, включително розовото и лавандуловото масло, могат да попаднат в обхват на допълнителни регулации и допълнителни отговорности по отношение на тях", поясни Гечев. Той каза още, че писмото на Министерството ще бъде препратено и до всички български евродепутати, за да изразят своето становище и да се формира национална позиция по отношение на казуса.

"Не само ние, но и Франция изрази скептицизъм. Аз не мисля, че ще се стигне до вкарване на етеричните масла от растения към този механизъм от допълнителни регулации и ние като държава ще вземем всички мерки", посочи още министър Гечев и подчерта, че България е "еталон за качество" и един от най-големите производители на розово и лавандулово масло. "Това е нещо, с което държавата ни не би се примирила", категоричен беше Явор Гечев.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .tеxt
    #5

    принципно има известна разлика когато си сложиш азотна киселина зад ушите, така че ще приема че са прави :)

  2. Мунчо Велики
    #4

    Розовото и лавандуловото масло са вредни, НО пък мухите и скакалците са безвредни. Добър апетит!

  3. xa_poznai
    #3

    Ей ще вземат на Ганьо мускалите мръсните евробюрократи... Дръжте се малко - законите в съюза се приемат за да става всичко по-добре, а не по зле и дори да има моменти неразположения при някои бизнеси, накрая всички които играят по правилата печелят. Това не е България, където се измислят закони и разпоредби които да действат като непреки данъци и да пълния държавния или на някое ведомство бюджет!

  4. Milenca
    #2
    Отговор на коментар #1

    А дали няма някакъв проблем в нашите технологии на извличане на етеричните масла? В статията бегло се споменават някакви "молекули" - какви "молекули"?

  5. Liberal
    #1

    Поредния нагледен пример за "демократичен дефицит" в ЕС - никому неизвестни и неизбирани публично бюрократи, често без необходимата квалификация, правят закони, които афектират хиляди бизнеси в страните-членки. Една от причините, поради която Англия си би камшика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.