Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще успее ли новата временна власт в Либия да извади страната от хаоса?

Начело на размирната страна временно застава приближен на Кадафи

3 коментара

Либия навлиза днес в нова фаза в прехода след избирането в петък на временно и единно изпълнително управление. То трябва да сформира правителстводо 21 дни и да подготви провеждането на националните избори през декември. Целта е да се сложи край на десетилетието на хаос в африканската страна, отбелязва Франс прес.

В петък на междулибийските преговори, провеждащи се от началото на седмицата на тайно място в околностите на Женева под егидата на ООН, бяха избрани временен либийски премиер и тричленен Временен президентски съвет.

Общо четирите ръководни фигури идват от три региона на Либия и ще се опитат да обединят институциите на страната, която е обхваната от дълбоки разделения и която има сега де факто две съперничещи си власти- в западната и в източната част на страната.

Избирането на временни ръководни фигури на Либия бе приветствано от целия свят.

Положителни реакции имаше както от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, така и от Германия, Италия, Франция, САЩ, Обединеното кралство, Турция и Гърция.

Всички тези страни обаче предупредиха, чена Либия и предстои да измине дълъг път преди за излезе от хаоса.

За временен либийски премиер е избран богатият бизнесмен Абдел Хамид Дбейба на 61 години. Той е роден е в Мисрата в Западна Либия и по образование е инженер. По времето на Муамар Кадафи е бил начело на Либийската компания за инвестиции и развитие и се смята за близък на бившия диктатор. Сега мисията му е да сформира правителство на Либиядо 21 дни. След това ще има още толкова, за да спечели вот на доверие в парламента. Това ще означава, че процесът трябва да приключи най-късно на 19 март.

С избирането на Дбейба за временен премиер се затваря една страница от историята на прехода в Либия, започнал след свалянето на Муамар Кадафи от власт - тази на споразуменията от Ширкат (в Мароко), подписани през 2015 г. под егидата на ООН.

В резултат на тях се стигна до съставяне на Правителство на националното единство, базирано в Триполи и оглавено от Файез ал Сарадж. Но това правителство така и не спечели доверието на парламента, базиран в Източна Либия, и не успя да наложи властта си над политическите и военните власти в страната.

Освен новия временен премиер Либия от вчера има Временен президентски съвет, който е съставен от председател и от двама заместник-председатели. За председател на Съвета бе избран роденият през 1976 г. в Тобрук дипломат Мохамед Юнес ал Менфи. Негови заместници са Муса ал Кони, който е туарег, роден в Южна Либия, и Абдала Хюсеин ал Лафи, който е депутат от западния град Зауия.

За новата изпълнителна власт задачата да върне реда в Либия е голямо предизвикателство.

Временният премиер Дбейба не се радва на единодушна подкрепа в самата Либия заради заемането на важни функции по време на режима на Кадафи. Дбейба е бил и от приближения кръг на довереници на бившия либийски диктатор.

Според някои анализатори новата изпълнителна власт ще има малко влияние на терен. Тя трудно ще може да упражнява каквато и да е власт в Източна Либия, а дори и в западната част на страната.

Междувременно либийците не престават да недоволстват от това, че политическите елити в страната не се променят, корупцията продължава, има недостиг на бензин, токът спира често, а инфлацията расте.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #3

    Мирът и стабилността зависили... А защо няма мир и стабилност? Нали "отбранителният" съюз НАТО бомбардира Либия с обещание, че след това ще настъпи мир и демокрация?

  2. тото
    #2

    Русия ще ръчка още много време базата в Т,брук им беше стратегическа и еот голямо значение за присъствието им в Средиземно море.ЕС и уж либералните демокрации не могат да създадът консенсус за управление в Африка ИЛИ Блиския изток.Отнасят се като към колони мисленето им е инфантилно и забравят че зя ДЕМОКРАЦИЯ трябва поне 15 % с висока интелегентност.То това го няма при нас камо там.

  3. Практик от София
    #1

    Мирът и стабилността зависят от това, доколко ще бъдат неутрализирани,отхвърлени, игнорирани традиционните провокации и подстрекателства на руската агентура. Кратко и изчерпателно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.