Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще усвояваме парите от ЕС чрез 4 програми

0 коментара

Четири са оперативните програми, чрез които България ще участва в структурните и Кохезионния фондове на ЕС, след като стане член на съюза. Управляващи органи на четирите програми са регионалното министерство, социалното министерство, министерството на икономиката и министерството на земеделието, съобщиха днес от финансовото министерство. С решение на правителството от 2002 г., финансовият министър Милен Велчев стана национален координатор на средствата, които България получава от ЕС.

Стратегията за участие на България в структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС ще бъде публикувана в интернет-страницата на МФ следващата седмица. В нея са залегнали и регионалните оперативни програми, които по препоръка на Европейската комисия са сведени до минимум, каза Силвия Инджова, директор на дирекция "Национален фонд" в МФ. Като сравнение тя посочи, че в Гърция регионалните програми са около 12 плюс още толкова секторни програми.

Въпреки че финансовото министерство е национален координатор, отделните министерства запазват отговорностите си да провеждат търговете и отделните проекти по еврофондовете, както и да се отчитат за тях. От финансовото ведомство ще наблюдават как става усвояването на средствата. 19 души вече работят в отдела в МФ, който ще отговаря за разпределението на парите от ЕС. Ще има и комитет за наблюдение със засилени функции при разпределението на средствата. В него ще влизат представители на ключови министерства, социалните партньори и неправителствени организации. Специално внимание ще се отделя на финансовия контрол върху усвояване на средствата. Ще се прави и финансов одит от Държавната агенция за вътрешен финансов контрол, както и проверка от Сметната палата.

Директорът на отдела във финансовото министерство Боряна Пенчева заяви, че на 21 януари ще бъдат подписани 7 финансови меморандума по предприсъединителната програма ИСПА. Те са на обща стойност 240 млн.евро. 6 от тях са за изграждане на канализационни колектори и пречиствателни станции на отпадни води, а седмият - за автомагистрала "Люлин". Досега по програма ИСПА, която се изпълнява от 2000 г., са подписани 9 финансови меморандума за 673,5 млн.евро. Одобрените по програмата проекти са на стойност 10,5 млн.евро, от които досега са отпуснати само 10% или 1,135 млн.евро.

Освен по ИСПА, като страна кандидатка България получава пари от Европейския съюз и по предприсъединителните програми ФАР и САПАРД. Миналата година правителството концентрира във финансовото министерство отговорността за ИСПА и ФАР и остави само САПАРД на старото си място - в министерството на земеделието.

Финансовото министерство е разработило и първоначален вариант на план за действие, свързан с усвояването на евросредствата, който включва дейностите по програмиране, изпълнение, наблюдение, оценка и финансов контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.