Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще водим политиката на СДС, но с друг смисъл

0 коментара

- Първо искам да подчертая, че не приемам клишетата, че това е групата на Христо Бисеров. Това го знае и той, и цялата парламентарна група.

- В интерес на истината не го знаехме, дори вие сте, нека да признаем, малко известен депутат.

- Моята дейност е свързана само с региона ми и с парламентарната комисия по здравеопазване. Аз имам няколко мотива за постъпката си - очертаващият се политически модел в България, появата на втора алтернатива в дясното пространство, която ръководството на СДС се прави, че не вижда, но което така или иначе ще стане. За мен появата на втора значима политическа сила ще гарантира освен всичко друго и запазването на дясно-центристкото управление. Аз съм убеден, че наличието на СДС и на друга дясна формация, които могат да влязат в следващия парламент, ще бъде добро за България.

Липсата на всякакъв вътрешен диалог в СДС е процес, който тече от четири години и няма никакви индикации за промяна. СДС не можа в течение на четири години да изгради една система за подбор и оценка за растеж и контрол на кадрите. Въпреки че това беше поставено като задача още в началото на мандата, тази система дори формално не е изградена.

- Каква е ролята на Христо Бисеров за неизграждане на тази система? Той беше главен секретар на партията.

- Той също има вина за неизграждането, но това беше задължение на цялото ръководство на СДС. Това не е отговорност само на главния секретар.

- Появата на личност като Христо Бисеров на поста главен секретар резултат ли е от липсата на критерии?

- Не е точно така. Христо Бисеров заедно с всичките му недостатъци е човек с голям организационен опит и притежава умението да мисли с няколко хода напред.

- Тогава защо най-сериозните слабости СДС констатира тъкмо в организационната си политика и организационното си състояние?

- Първата причина за слабости в организационното състояние е липсата на достатъчно ясна система. В СДС издигането и оцеляването са свързани с чисто личностни връзки, които се проявяват от структурите, надолу до най-ниско ниво. В момента са изградени лобита, които водят тайна или явна война помежду си, включително и на национално ниво и това се вижда много добре.

- Какви лобита имате предвид?

- Не искам да конкретизирам, но те са известни на всички журналисти. Пише ги във вестниците.

- Христо Бисеров имаше ли лоби?

- Имаше и той.

- Каква беше ролята на Христо Бисеров за провала на 11-та национална конференция на СДС, когато на призива на Иван Костов - хората, над които тегнат съмнения и петнят образа на СДС да се оттеглят - не само че не последва нищо, но и личностите, към които имаше най-много съмнения, се оказаха избрани в ръководството?

- На тази национална конференция аз пак усетих игра на няколко лобита, които се комбинираха помежду си, за да изградят състава на новия НИС.

- С кого се комбинира Христо Бисеров тогава?

- За това питайте него.

- Какви са вашите наблюдения?

- Някои събраха по изкуствен начин повече гласове. Освен председателя, главния секретар, г-н Йордан Соколов и г-жа

Екатерина Михайлова, останалите членове на НИС се избраха чрез лобита. Изключвам Евгений Бакърджиев, който беше избран в първия състав и имаше голяма подкрепа на софийската и на някои други организации.

- Какъв е идеологическият профил на новата парламентарна група? Стои ли за тази парламентарна група идеята за създаване на политическа партия?

- В момента стои идеята за влизане в широка дясноцентристка коалиция, надявам се с подкрепата на Негово величество Симеон Втори.

- Вие всъщност се ориентирате към Симеон Втори, така ли?

- Това е предпочитаният вариант. За да се създаде стабилна група, трябва да се обединят тези течения, които се намират вдясно. Това мисля, че ще мотивира достатъчно избирателя, за да гласува за хора, които ще влязат доста масирано в парламента и ще могат да бъдат балансьор и фактор в политиката. Тези формации ще играят ролята на коректив в управлението. Ще ви кажа като депутат, ние в управлението в определен момент станахме безконтролни. Поради липсата на достатъчно силно опозиция, особено първите две-три години, поради липсата на вътрешен коректив в СДС, защото липсваше вътрешен диалог, нещата се правеха по един командно-административен начин. При такова положение вариантите за грешки са много по-големи и обществото вижда, че ние до голяма степен се сраснахме с държавната администрация и с държавата. Това създаде впечатление за силно управление с голяма доза страх в него. Не само страх, че СДС се пренася и в административни структури, но и в бизнеса - това сковава инициативата на хората. Имахме много големи постижения в този мандат, но личната инициатива беше блокирана.

- Нали от начина, по който е организирана една партия, зависи степента на инакомислие, демокрация и плурализъм. Каква е ролята на Христо Бисеров, като бивш главен секретар на СДС, за това в СДС да няма инакомислие, да няма вътрешна демокрация и да функционира като командно-административен механизъм?

- Естествено, че имаше тази роля, но той пред парламентарната група си я призна. Той каза - аз до голяма степен участвах в тези процеси и имам вина за това. Важно е в един момент нещата да се видят и да се коригират.

- Кога е бил искрен според вас Христо Бисеров - когато е провеждал линия на командно-административно структуриране на СДС, когато си е признал грешките или в намерението си да прави царска партия?

- Той може да е бил искрен и в трите момента, по простата причина, че всеки в един момент осъзнава, че е сгрешил.

- Каква е гаранцията, че в новата организация няма да има командно-административни мерки, след като човекът, който е основно отговорен за тях, прави нова партия?

- В момента ние не правим нова партия. Никой не е решил да се прави партия.

- Ако не се направи партия, как ще участвате в коалиция, като личности ли?

- Партия може би ще се направи, ако процесите в СДС не придобият друг вид преди или след изборите. Ние сме свързани с идеята СДС. Защото в момента не можем да направим коалициите вътре в партията, предприехме този ход, за да покажем, че може да се провежда принципно същата политика, но с друг смисъл.

- Вие сам казахте, че се заражда сериозна втора дясна партия. Коя е тя, след като вие казвате, че нямате намерение да правите партия?

- Става въпрос за дясна коалиция, която в следващия парламент първо ще потърси сътрудничество със СДС. До каква степен тя ще се направи, ще стане ясно в следващите петнайсетина дни.

- На кои парламентарни групи ще разчитате за по-близко партньорство?

- На ДПС и на СДС, ако възприемат част от нашите тези. Може би на Евролевицата. Ние сме отворени за диалог към всички. Трябва да направим няколко неща: достатъчно демократичен избирателен закон.

- Вие ли ще бъдете лобито на Симеон Втори в парламента преди изборите?

- Никой не може да говори от името на Негово величество Симеон Втори.

- Една от тезите на Христо Бисеров беше, че Иван Костов трябва да напусне поста на министър-председател. Вие като парламентарна група ще работете ли за това Иван Костов да бъде сменен като министър председател?

- Това не ни е задача в момента. Има твърде малко време до изборите.

- Като парламентарна група ще подкрепяте ли правителството на Иван Костов в такъв случай?

- Мисля, че в общите моменти ще го подкрепяме.Естествено, че може да имаме и забележки. Говорим за законодателната област, там има твърде малко останали приоритети, по които ние можем да заемем позиция.

- Какво е вашето отношение към ролята и политиката на президента Стоянов?

- Уважаваме президента Стоянов и стоим зад всичките му действия досега.

- Зад това, което е говорил като послание стоите ли?

- Всеки може да има разни дребни несъгласия, но ние смятаме, че Петър Стоянов е един добър президент.

- Петър Стоянов пръв заговори за корупция, вие как се отнесохте към тази тема тогава?

- Аз лично мисля, че беше прав.

- Кого според вас имаше предвид, когато той каза, че корупцията е навсякъде, дори и в НИС на СДС?

- Говореше за това, че навсякъде е създадена корупционна обстановка.

- Да, включително и в НИС на СДС. Какво е имал предвид според вас?

- Не мога да ви кажа.

- Вие не се ли смутихте, когато се заговори за НИС на СДС?

- Честно казано не.

- Значи не е било изненада за вас.

- Не.

- Значи сте имал предположения и сте свързвал корупцията с някои личности?

- Корупцията не е свързана с определени личности. Ставаше въпрос, че е създадена корупционна среда в държавната администрация.

- Имахте ли съмнения, че Йордан Цонев е един от хората, върху които пада съмнение за корупция?

- Не познавам достатъчно добре нещата в бургаския регион и не мога да коментирам.

- А за Христо Бисеров?

- Във вестниците се писаха какви ли не работи. Аз лично вярвам на факти.

- Според вас има ли факти или няма?

- Ако има факти, те трябва да отидат при съответните органи. Тези неща трудно се доказват.

- Вие ще внасяте ли проект за промяна на конституцията, каквито намерения бяха изразени, за да може Симеон ІІ да се кандидатира за президент?

- Подписал съм подписката на Димитър Иванов. Ако се съберат необходимия брой подписи, ще я внесем. Не си правим илюзии, че това може да мине в този парламент. Това е просто акт - достатъчно ясен. Не става въпрос само за Симеон, това решение засяга много хора, които са по света.

- Петър Стоянов, каза, че по-скоро ще напусне кабинета си на "Дондуков" 2, отколкото да допусне да се променя конституцията заради Симеон. Вие уважавате президента, уважавате и Симеон. Кого уважавате всъщност?

- Не става въпрос да се промени Конституцията заради Симеон. Става въпрос, че това е дискриминация към хората, които са в чужбина, особено за тези от тях, които са отишли там не по своя воля.

- Симеон Втори подкрепя ли създаването на вашата група?

- За това можете да питате Симеон. Аз не мога да говоря от негово име. От разговора, който е водил Христо Бисеров става ясно, че той няма нищо против да се създаде такава група.

- Вие как виждате ролята на Симеон Втори - като лидер на тази коалиция или като някакъв символ?

- Ако реши, той може да стане и формален лидер, и подкрепящ.

- Имаме ли достатъчно основание да смятаме, че със създаването на новата парламентарна група вече се създава реалното политическо пространство за функциониране на про-царски ориентирана формация?

- До голяма степен това е факт, който ще допринесе за създаването на такава формация.

- По какъв начин ще участвате в тази коалиция като парламентарна група, след като не сте партия?

- Няма да участваме в коалицията като парламентарна група.

- Всеки от вас индивидуално ли ще се ориентира към членство към някоя от съществуващите партии или ще заложите ядрото на нова партия?

- Този въпрос ще се реши впоследствие. Личното ми виждане е, че няма да има типично партийна коалиция, а ще бъде съставена от граждански сдружения, експертни групи и личности, които не са партийно ориентирани. По-отворен вариант.

- Ще имате ли време да се регистрирате в тези парламентарни избори?

- Най-вероятно ще регистрираме коалиция.

- От сега съществуващи партии?

- Може би това ще бъде схемата.

- Очаквате ли Христо Бисеров да използва връзките си в СДС, за да привлича хора?

- Възможно е, но има достатъчно хора от СДС, които споделят тази политика, и които ще проявят желание да работят с нас.

- Очаквате ли още депутати от групата на СДС да се присъединят към вашата група?

- Да. Има разговори с доста хора.

- Какво означава доста хора?

- Не ми се говори с конкретни цифри. Може би има хора, които могат сами да дойдат до този извод. Това е трудно решение за всеки.

- Виждате ли Стефан Софиянски като бъдещ премиер, подкрепен от една бъдеща царска коалиция?

- Не знам какви са намеренията на г-н Софиянски. Трудно е да се каже. Това е въпрос на конфигурации в парламента. Той има качества за премиер, защото е бил служебен и мисля, че ще се справи блестящо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.