Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще загубим европари при рестрикции върху земите за ВЕИ-проекти

14 коментара
Ще загубим европари при рестрикции върху земите за ВЕИ-проекти

България ще се лиши от еврофинансиране за 50 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони, предвидени за малки проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВИЕ), ако се приеме предлаганата от Министерството на земеделието и храните забрана за използването на земя от първа до четвърта категория за вятърни и соларни паркове. Това се посочва в становище на българската фотоволтаична асоциация, разпространено в понеделник по повод анансираното в края на миналата седмица намерение на агроведомството ВЕИ- проекти вече да се допускат само в пета категория ниви. Тя обаче обхваща планинските райони, които пък от своя страна в повечето случаи попадат в зони защитени от европейската екомрежа НАТУРА 2000.

Вместо рестрикции, държавата да въведе стимули за проекти върху покриви, в индустриални зони и тарани, подлежащи на рекултивация, както и данъчни преференции при внос на най-новите ВЕИ-технологии, искат браншовата и екоорганизации.

От фотоволтаичната асоциация допълват, че от всички заявени слънчеви проекти реални за следващите 5-10 години са приблизително 1800 МВ мощности. При нужни около 30 дка на инсталиран мегават, това прави площи в размер на около 54 000 дка. или под 0.002% от нивите в България и под 0.005% от обработваемите площи. Тези данни са валидни при хипотеза, че за инсталиране на фотоволтаици ще бъде използвана само обработваема площ - без покривни инсталации и инсталации върху земя, подлежаща на рекултивация и индустриални терени, посочиха от асоциацията.

Инвеститорите изразяват недоумението от желанието на агроведомството да се ограничи промяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на централи от ВЕИ, докато в същото време продължават да се променят статути и да се вкарват в регулация земеделски терени (дори от I-ва и II-ра категория) за изграждането на бензиностанции, търговски и промишлени площи, ваканционни комплекси и т.н.

Българската фотоволтаична асоциация (БФА) не вижда причина, поради която ВЕИ да са по-маловажни за българската икономика от подобен род обекти. Остава отворен и въпросът, с какво правно основание ще бъде приложена евентуална дискриминационна мярка спрямо ВЕИ, без такава да бъде въведена и за друг тип обекти и дали едно такова решение ще бъде законосъобразно, се посочва в становището на организацията.

Тя предлага, вместо ограничения, да се въведат стимули за изграждането на ВЕИ- проекти върху покриви, фасади, промишлени терени и земи, подлежащи на рекултивация, чрез пазарни механизми.

Според инвеститорите забраната трябва да важи само за І и ІІ категория ниви, които са действително ограничен ресурс. Увеличаването на ставките за промяна статута на земеделските земи ще е по-добрата мярка срещу спекулации с ВЕИ-проектите, смятат от БФА. Колкото по-висока категория е категорията на исканата земя за смяна на предназначението, толкова държавните такси да са по-високи и това ще е естествен пазарен механизъм за ограничаване на промяната на предназначението на високи категории земеделски земи

Те подкрепиха и поисканото миналата седмица от КРИБ доказване на финансовата обезпеченост на инвестиционните проекти чрез авансово плащане на таксата за присъединяване към енергопреносната/енергоразпределителната мрежа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цветан
    #15

    В Програмата за развитие на селските райони няма отделен бюджет за проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВИЕ, затова няма риск да загубим 50 млн. евро.

  2. Морския
    #14

    Соларни и вятърни само на баир! Даже 6-7 категория им е гювеч.Заради вятърните ВЕИ в Добруджа сега не могат да се прилагат хеликоптери за модерна агромеханизация!!!

  3. bbbb
    #13

    хем ще строят свододно,и ще станат използваеми за следващи тподобрения.ПИТА СЕ ЗАЩО НОВИТЕ ЖИЛИЩНИ КОМПЛЕКСИ В ГРАДОВЕТЕ са построени върху върху необработваеми терени.

  4. екосапиенс-
    #12

    това пpосто е "изсечено в камъка" -www.erec.org

  5. stv
    #11

    Освен индустриалното, има и визуално замърсяване. Вижте какво направиха тези лакомии в Добруджа. Не пожалиха дори и Калиакра. Грозни въртящи се перки на всякъде, докъдето ти стига погледа. В Холандия това не е проблем, но там почти няма естествен терен и алтернатива за добив на електричество, но спрямо българската природа това е престъпление.

  6. REDOVEN 4ITATEL
    #10

    ЕСТЕСТВЕНО ЧЕ НЕ БИВА ДА ИМА РЕСТРИКЦИИ ЗА РАЗВИТИЕТО У НАС НА НОВИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ!!!

  7. Рони
    #9

    Това са т.нар. ВЕИ.Идеята за 1800MW соларни панели е убиствена за Българската икономика. Нека напомня че изкупната цена за мвтч. е 780 лева!!!За сравнение АЕЦ Козлодуй продава по .... 12 лева.Някакви гадни мошеници искат да им плащаме ток на 60-пъти по-висока цена? Как ще го платят българските пенсионери? Ами българския бизнес?

  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #8

    ГЕРБ” БОРИСОВАТА ПАРТИЯ – ГРАМАДАО, Досто-Леп-Нии, лепка генерале,Към сияй-Нии върхове води-НИ слав-ЕНТи бащица, ти майка на народаСтарши-НА на ротата НИ в зора !Твой-Те партийни войниоще Приватизираха вече и народаИ преливат се от Тук и ТамПълнят “ГЕРБ” Лай-нения казан !О, водачо ТИ си ни месияЛепят твоя лик емблема на ГЛАВИНАИ ще станеш първи членКато Ботев – Орловото перо !Чета-ТА божествена ти се събираОт сбирщина престъпници умнициОт тези що приватизираха БългарияИ лазят, мазнят се, за да ти

  9. Рони
    #7

    Какво му е "зеленото" на фотоволтаичните панели?Даваш ли си сметка КОЛКО енергия отива за производството им? За свързването и синхронизирането с националната мрежа? С поддръжката им?Ами даваш ли си сметка колко токсини се отделят при производството на PV модули?Също като замяната на волфрамовата крушка със CFL. Само дето последната бъка с ЖИВАК!!!Някой ще отговори ли на въпроса - Какви ще са последиците от изхвърлянето на ДЕСЕТКИ МИЛИОНИ CFL лампи? Това ще е катастрофа много по страшна от Чернобилската.

  10. АБВ
    #6

    Цените у нас са ужасяващи:98,7 стотинки за 1 квтч с ДДС за инсталации до 5 кВт и 90,5 стотинки за 1 квтч с ДДС за инсталации над 5 кВт! Справка:[email protected].В Германия са 76,2 стотинки за 1 квтч с ДДС и ще ги намаляват със 17-20 % т.г. Браво на Меркел!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.