Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още не е ясно колко ще получат пострадалите от наводненията в Карловско

Първоначалните изчисления са за щети от над 70 млн. лева

3 коментара
Още не е ясно колко ще получат пострадалите от наводненията в Карловско

Все още не е ясно по колко пари ще получат, за да възстановят домовете си хората от карловските села, пострадали при наводнения през последните дни. В сряда правителството се събра на заседание, за да обсъжда щетите. На него присъстваше и кметът на града Емил Кабаиванов. След заседанието всички излязоха с уверения, че на пострадалите хора ще се помогне. С какви точно суми, към момента не е ясно.

Вицепремиерът и вътрешен министър Иван Демерджиев, който ръководи и междуведомствената комисия за възстановяване, заяви, че има два подхода. Единият бил да се опишат индивидуалните щети на всеки поотделно, а другият – да се дава на всеки по равно.

"В момента се обсъжда конкретният механизъм, но надделява мнението, че трябва да се търси максимално установяване на точните щети. И ако държавата може да поеме всичко по тези щети, ще се търси точното установяване на размера им. Ако не може, ще търсим пропорционално да обезщетим гражданите", заяви той.


Снимката е от фейсбук групата на Каравелово.

По-рано през деня кметът на Карлово Емил Кабаиванов обяви, че щетите на публичната инфрструктура и частните имоти са за поне 70 млн. лева и продължават да се трупат. В същото време във фонда, с който се покриват подобни аварийни разходи, има 35 млн. лева. Сумите от него се разпределят от междуведомствена комисия и обикновено средствата са за възстановяване на публична инфраструктура, но не и на частни имоти.

Пари има

Демерджиев също обясни, че държавата била ангажирана основно по възстановяване на инфраструктурата – пътища, ток, вода и т.н., но ще се търсят начини да се помогне максимално.

По-рано през деня пред БНР Кабаиванов коментира, че щетите от наводненията са в рамките на поне 70 млн. лв., от които само разрушенията на публична инфраструктура са за 40 - 50 млн. лева. "Щетите по частните имоти са за над 30 - 40 милиона лева, а на инфраструктурата - между 40 и 50 милиона лева", посочи кметът.


Снимката е от фейсбук групата на Каравелово.

Разрушени са 7 моста на общински пътища, 11 съоръжения към тях в населените места, напълно разрушени са коритата на 3 малки реки. 340 къщи са наводнени, 6 са напълно разрушени, а 40 са много тежко пострадали и не могат да се обитават, обясни той.

Около 150 хиляди квадратни метра е отнесената улична настилка, около 20 километра са повредените общински пътища. Поражения има по няколко детски градини, 2 училища, 3 читалища. Над 60 автомобила са в неизвестност, вероятно са затрупани под наноси и дървесина.


Снимката е от потребител на Фейсбук.

България ще поиска помощ от Европейската комисия по линия на бедствия и аварии, каза още Демерджиев. Този механизъм ще бъде задействан, но на по-късен етап. В момента приоритет е да се помогне на пострадалите, заяви той. Според вътрешния министър държавата разполага с немалък ресурс да направи това.

За хората останали без къщи, ще се осигурят фургони. Практиката показва, че това е основната помощ от държавата, която получават хората, чиито имоти са сериозно пострадали при подобни бедствия.

Качваме ги на джиповете

Причините за наводненията в Карловско се изясняват, но остават съмненията за незаконна сеч в Средна гора. Според земеделския министър Явор Гечев данни за нарушения няма. Този извод обаче е само на база документална проверка за дадените разрешения за сеч и последваща информация за извършената действително сеч.

Отделно от това обаче има сигнали за незаконен добив на дървесина. Гечев заяви, че в следващите дни той лично ще е на терен за проверки. Ще се търси и информация от местни хора, които познават района, заяви министърът.

"Възнамеряваме всички да ги качим на високопроходима техника, вече може да се ходи нагоре в планината, съответно те където ни закарат по отношение на сигнали за сечища, прокуратурата ще има присъствие, разследващи полицаи и агенция по храните", заяви Гечев.


По оценка на земеделския министър в наводнените села има поне 10 000 куб. метра дървесина. Снимката е от фейсбук групата на Каравелово.

Според него това бил най-прозрачният начин за проверка. Така нямало да остане съмнение, че нещо се прикрива.

"Това, което получих като данни, е, че сечите са в рамките на 1%, а рядко в рамките на 1.5% от общата дървесина, което е в нормите. Това обаче е на хартия, но аз самият видях, че има трупи, които са добити и приготвени за изнасяне от гората. Не се виждат марки, но те може и да са изтрити от водата", заяви Гечев.

По първоначални данни наводненията са повлекли около 10 хил. кубика дървесина. Тези дърва ще бъдат раздадени безплатно на хората.

"Дървата се пренасят до складове, определени от кметовете на населените места, и след това всички дърва ще бъдат разпределени безплатно от кметовете към хората. Тези дърва ще послужат на хората на място, имаме организация да не се допускат кражби", каза Гечев.

Да бъдат изградени наново

Селата в Карловско се нуждаят от чисто нова инфраструктура, да бъдат изградени наново, смята служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.

"Максимално бързо трябва да бъдат разчистени щетите от пороя – земната маса и дървеният материал", каза той пред БНТ. "След това ще започне много важен момент за инфраструктурата на селата. Има паднали мостове, улиците са в тежко състояние, няма вода. Ще има щети върху водопреносната мрежа и много внимателно и постепенно трябва да бъде пускана водата", уточни Иван Шишков.

Според него, освен оценка на щетите, трябва да се направи и проект за възстановяване. "Важно е да се направи анализ за пропуските. Най-важното е институциите да не си прехвърлят вината, а да се помогне на хората. Необходимо е да се направи този анализ, за да не се повтаря това бедствие", посочи регионалният министър. Според него основната причина за бедствието е проливният дъжд.  


Снимката е от фейслук групата на Каравелово.

И днес продължава разчистването в пострадалите села. В отстраняването на щетите и в укрепването на речните корита ще се включи тежка техника. Ще се включат и 100 военнослужещи и 150 доброволци, каза за БНР областният управител на Пловдив Ангел Стоев. В пострадалите села работят и много доброволци.

"Без вода продължават да бъдат селата Слатина, Богдан и Каравелово. В село Слатина има скъсана мрежа в продължение на около километър, обаче вече имаме решение с ВиК-Пловдив, а то е - четирите села ще бъдат снабдени с вода по временни водопроводи, а след това ще се пристъпи към поетапно изграждане на водопроводната мрежа на селата", обясни Стоев.

Водата в Сопот пък е негодна за пиене. Водоснабдяването в града беше спряно заради наводненията в близките села.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #3

    Въпросът какво е направило дадено правителство е уместен ако то е изкарало пълния или почти пълния си мандат на управление. Предишното редовно правителство управлява около 7 месеца. По същата логика може да се упрекне и служебното правителтво, но няма да е уместно. Срещу природата не може да се върви - климатичните промени са факт, но ако се търси превенция от подобни бедствия, определено следващото редовно правителство трябва да предприеме действия в тази насока. Това, което стана на 02.09.2022 беше предизвестено до известна степен в Карлово 10 дни по-рано: https://www.mediapool.bg/navodnenie-v-karlovo-obyaveno-e-bedstveno-polozhenie-news339042.html

  2. bhbp.bg
    #2

    Това е голяма трагедия за хората в мирно време и вероятно единственото им успокоение ще е, че са останали живи. Не зная как да определя действията на държавата в ситуацията, но май най-прявилно ще е да се каже, че въпреки наличието на тежка техника, въпреки привличането на военни и др. те са като "след дъжд - качулка". Имам самоедин въпрос, към упражнявалите власт от предходното правителство: Какво направихте, това поражение да не се случва? Защото в Добрич то е за пореден път. Като няма естествен интелект за превенция на такива събития - да се назначи попример на китайците изкуствен интелект да предпазва хората от наводнения.

  3. trajkow
    #1

    Този Донев е голям смешник, няма ли кой да го закара около връх Богдан да види какви вековни букови гори са изсечени там от дерибея на Средногорието Р. Йовков в последните 15 год! Как камиони с натоварени трупи минават през населените места! Донев = Беров!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.