Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шулева договори българин в екипа по проектите за възстановяване на Ирак

0 коментара

Български програмен мениджър ще участва в международния екип, договарящ проектите за възстановяване на Ирак, който работи на място в Багдад. За това се договориха вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева и адмирал Дейвид Наш, директор на програмата по възстановяване на Ирак, съобщиха от министерството на икономиката.

По време на срещата си с адмирал Наш във Вашингтон Шулева е подчертала, че българските фирми имат опит в Ирак, конкурентноспособни са и биха могли да станат както подизпълнители на инженерни проекти, така и доставчици на различни стоки. Проблемът им е, че са твърде малки, за да се преборят сами на търговете за възстановяване на Ирак и им липсва им достатъчна информация и опит в процедурите.

Адмирал Наш е признал, че опитът на българските фирми в Ирак преди 1990 г. е преимущество за тях в състезанието за подизпълнители, тъй като имат и изградени връзки с местни иракски фирми.

Той съобщил, че фондовете, които САЩ са отделили за проекти в Ирак, възлизат на 18.5 млрд.долара. Парите са разделени в две направления - доставка на основни стоки и услуги и възстановяване на инфраструктурата. До десетина дни ще бъдат одобрени проекти за близо 5 млрд. долара.

Възможностите за участие на български фирми в проектите за Ирак е бил основен акцент и в разговора на Шулева с помощник държавния секретар по икономически и селскостопански въпроси Алън Ларсън. Вицепремиерът е заявила интереса на нашата страна към доставки на екипировка и оръжие за новите отбранителни сили и сили за сигурност в Ирак.

Шулева и Ларсън са обсъдили и ускоряване на подготовката на споразумението за избягване на двойното данъчно облагане, което е от полза за американските фирми, работещи в България, и ще стимулира инвестиционния интерес.

Министър Шулева е представила мерките, които българското правителство предприема за защита на интелектуалната собственост.

На среща с президента на ОПИК Питър Уотсън пък е станало ясно, че ОПИК създава инвестиционен фонд за дялови участия за Югоизточна Европа с капитал над 200 млн.долара. Около 90% от финансирането чрез фонда ще е за малките и средни предприятия. ОПИК ще участва с 65 милиона, а останалите средства ще се привлекат от частни инвеститори.

До момента подкрепата на ОПИК за България е 157 млн. долара. По думите на Уотсън, в рамките на инициативата за Югоизточна Европа България е приоритетна за Вашингтон страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.