Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шулева предлага мерки за ръст на реалните доходи

0 коментара

Намаляване на най-ниската ставка на данък общ доход, по-бавно нарастване на личната осигурителна вноска и облекчаване на лицензионните режими, са част от мерките за увеличението на реалните доходи на населението. Те бяха представени днес от вицепремиера и социалния министър Лидия Шулева. Увеличаването на доходите на населението бе едно от предизборните обещания на сегашния премиер Симеон Сакскобургготски, с които НДСВ спечели парламентарните избори.

Въпреки увеличението на брутните доходи, а реалните спадат, сочат анализи на социалното министерство. В момента средната работна заплата в страната е 268 лв., а през 2005 г. ще достигне 350 лв., предвижда предложението на Лидия Шулева. Сега средната заплата в бюджетната сфера сега е 278 лв., а до 2005 г. трябва да стане 430 лв. Възможно е ръстът на реалните доходи да достигне 15 до 20 на сто, каза вицепремиерът.

Социалното министрество предлага да се намали минималната данъчна ставка за най-ниските доходи. Предвижда се до три години минималната ставка да стане 10 на сто. През 2001 г. минималната ставка беше 20 %, припомни Шулева. Тази година е 18 на сто, догодина ще стане 15 на сто, а през 2004 г. да намалее до 12 %.

Личната осигурителна тежест на работещите сега е 10,5 на сто, което се отразява на реалните доходи, посочи социалният министър. Министерството на труда и социалната политика ще предложи на социалните партньори да се забави темпът на увеличението на личната осигурителната вноска. Сега съотношението на вноските между работодател и осигурен е 75 към 25. Това ниво да се запази през 2003 и 2004г., предлага Лидия Шулева. Според нея през 2005-2006 г. вноската за работодателите ще стане 70 на сто, а за работниците 30 %.

70 на сто от БВП е производството от частния сектор, а 30 на сто - от обществения сектор, съобщи още вицепремиерът. Въпреки това доходите от частния сектор са по-ниски от тези в обществения, което Шулева определи като парадокс. 30 % от доходите на населението са от предприемачество, собственост, дивиденти и лихви. С развитието на пазарната икономика нараства процентът на доходите от друга дейност.

Министерство на икономиката подготвя облекчаване и намаляване на лицензионните режими. Сега те са 360, 194 от тях ще бъдат облекчени, а 74 - премахнати, съобщи Лидия Шулева. Така достъпът до предприемачество ще бъде улеснени и ще има ръст на доходите, аргументира се тя.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.