Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шведският референдум - негативен сигнал за Европа

0 коментара

Европейските институции не бяха учудени снощи, като научиха, че Швеция е отказала да приеме общата европейска валута.

Проучванията на общественото мнение от последните дни даваха малко надежди на поддръжниците на еврото. Разочаровани, членовете на Европейската комисия припомниха, че скандинавските държави винаги са показвали известно колебание да се интегрират към ценностите на ЕС, което обаче не е попречило на напредъка при европейското изграждане.

Според експерти резултатите от референдума в Швеция, които отразяват чисто национално решение, няма да се отразят върху финансовите пазари или върху икономическото равновесие в еврозоната. Отказът на шведите да приемат общата европейска валута обаче ще има немалко политическо влияние върху Великобритания и Дания, които заедно с Швеция са единствените страни от съюза, оставащи извън еврозоната.

"След шведския отрицателен вот е почти изключено Тони Блеър да организира референдум за еврото преди изборите през юни 2006 г.", смята директорът на Центъра за европейска политика в Брюксел Джон Палмър.

В Дания, където поддръжниците на еврото стават все повече, резултатите от шведския референдум могат да наклонят везната в полза на евроскептиците. Датските анализатори обаче остават оптимистично настроени. Те уверяват, че страната няма да се повлияе от резултатите в Швеция. Уверено в последните данни от анкетите - 56,6 процента в подкрепа на еврото, датското правителство възнамерява да организира референдум за приемане на общата европейска валута през октомври 2004 г. По същото време трябва да бъде гласувана и новата европейска конституция.

Все още не могат да бъдат определени последиците от шведския референдум върху приемането на бъдещата европейска конституция.

В случай, че бъде ратифицирана от 25-те правителства на разширения ЕС, което също е под въпрос, проектът за конституция, изготвен от Валери Жискар д'Естен, трябва да бъде подложен на гласуване на референдуми в повечето европейски държави между 2004 и 2005 г. Следователно ще бъде достатъчен само един отрицателен вот в една единствена държава, като например Полша, за да рухне новият Римски договор.

В тази светлина шведският референдум показва за пореден път пропастта, която разделя гражданите от политическия елит, когато става дума за отказ от част от суверенитета за сметка на европейското общество.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.