Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швейцария е най-щастливата страна в света, България е 134-та

15 коментара

България е на 134-то място в световната класация за щастието, оценяваща 158 страни по света. Швейцария оглавява третия годишен световен индекс на щастието, изготвян от Мрежата за решения за устойчиво развитие (SDSN), която е инициатива на ООН. След Швейцария се нареждат Исландия, Дания , Норвегия и Канада.

Така страната, известна със своите шоколади, часовници, банки и чиста природа, изпреварва Дания, която бе първа в миналогодишната класация.

Непосредствено преди България са Камерун (133-о място), Шри Ланка (132-ро място) и Малави (131-во място), а след нея - Египет (135-о място), Йемен (136-о място) и Ангола (137-мо място), се посочва в доклада, публикуван на сайта на организацията.

Само 31% от българите се смятат за щастливи.

Най-нещастните страни според проучването са Того, Бурунди, Сирия, Бенин и Руанда.

Целта на доклада е да повлияе на политиката на управляващите, отбелязва Би Би Си. Проучването ползва данни на "Галъп уърд пол" (Gallup World Poll) и взима предвид категории като реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи. Нарастващото щастие се приема за точен измерител на социалния напредък и за цел на обществената политика, се посочва в доклада.

Все повече национални и местни власти използват данните и проучванията за щастие в търсенето на начини, които да помогнат на хората да живеят по-добре, се отбелязва още в документа.

Мрежата за решения за устойчиво развитие е съставена от хора от академичните среди, правителствата и частния сектор. Първият доклад за световното щастие е публикуван през 2012 година.

България на 134-то място в света и на последно в ЕС по усещането за щастие, показва класацията за периода 2012-2014 година. Спрямо периода 2005-2007 г. България е отчела подобрение в индекса си с 0.375 пункта и се нарежда на 33-то място в класацията за промяната в усещането за щастие. В тази класация на първо място е Никарагуа с +1.121 пункта, а последна – Гърция с -1.470 пункта.

САЩ, най-голямата световна икономика, се класира на 15-о място, непосредствено след Мексико и три места под Коста Рика, където брутният вътрешен продукт на глава от населението е приблизително една пета от този в САЩ.

Този доклад показва как да се постигне социално благосъстояние, коментира Джефри Сакс, директор на Института за Земята в Колумбийския университет. Въпросът не е само в парите, но също справедливостта, честността, доверието и доброто здраве, се казва в изявлението.

Резките икономически промени в дадена страна обаче могат да повлияят на щастието на хората, става ясно от доклада, който сравнява периода преди глобалната рецесия (2005-2007) и периода на последните три години (2012-2014). Никарагуа, Зимбабве и Еквадор бележат най-голям ръст в индекса на щастието, докато Италия, Египет и Гърция имат най-голям спад.

Въпреки това докладът предупреждава хората, които вземат политически решения, да не отдават прекомерно значение на равнището на доходите.

Когато се преследва БВП по неуравновесен начин, забравяйки за социалните и екологичните цели, резултатите могат да бъдат обратни на благосъстояние. Много страни през последните години постигнаха икономически растеж с цената на рязко увеличено неравенство в доходите и тежки вреди за природната среда, се казва в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #15
  2. анита хегерланд
    #14

    Не става ясно какво взимат предвид: личното щастие, което човек изгражда в живота си, щастието да живеят в определена държава или социалната защитеност и грижите, които тя полага? Българите имат тежка и тъжна история. Трудно може да се изтрият годините на робството и комунистическата диктатура. Но всеки може да се погрижи за духовното си здраве - да се научи да цени красотата, която е преходна, здравето и силата - които са субективни, работата, която им дава прехрана и семейния уют, който зависи от личните усилия. Да си припомним истински ценните неща.

  3. Milev
    #13

    Не е изненадващо. Само за италиянците и гърците не зная какво им става, те винаги са били мърморковци. А нашият 31% е голяма изненада, толкова ли много печелят от тотото.

  4. Филка Русофилка
    #12
  5. strobo
    #11

    Глупости на търкалета, тиражирани от бюрократите на ООН.....

  6. И какво от това
    #10

    Интересно на кое място е била България по тоя индекс на щастието през 1988г? Накой ако може да каже!

  7. Филка Русофилка
    #9

    В доклада забелязах, че щастието на шампионите Зимбабве е нарастнало с цели 30%. „България е от последните по щастие”, тържествено обяви Митко Цонев в „Още от деня”, радостно ухилен до уши. „Изследването е достоверно”, увери той буквално сияещ от щастие, „тъй като отразява богатството на една държава и високата социална подкрепа в нея”. Явно е имал пред вид Зимбабве. Стари и учени българи са ми казвали, че до Балканските войни средният швейцарец е бил по-беден от средния българин. Швейцарци са търсели работа в България, а не българи в Швейцария, която после стана „България на Алпите”.

  8. Филка Русофилка
    #8
  9. Liberal
    #7

    Интересна класация, макар че методологията на провеждането й не взима под внимание фактори като културани различия. Например, подобно изследване от края на 1980-те констатира, че камерунците са по щастливи от западно-гермаците, което разбира се е абсурдно твърдение ако не се вземе под внимание културният фактор и разликата в мирогледа на двете групи. Мисля че, Джефри Сакс и неговата шокова икономическа теория имат известен принос за рейтинга на \"щастието\" на българското население.

  10. daskal
    #6

    30 места преди нас са две европейски страни - Унгария и Гърция. Далеч-далеч преди нас са страни като Молдова, Казахстан, Словакия и - представете си! - Виетнам, която е 75-та!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.