Англия отстрани с дузпи Колумбия и ще срещне Швеция на четвъртфиналите

5 коментара

Отборът на Англия успя да победи Колумбия с дузпи след равенство 1:1 в редовното време в един изключително изнервен и груб мач. Така на четвъртфиналите англичаните ще срещнат тима на Швеция, който по-рано във вторник отстрани Швейцария с 1:0.

Англия за пръв път продължава на световно първенство след изпълнение на дузпи, след като отпадна през 1990, 1998 и 2006 година. Англичаните достигат до 1/4-финал за пръв път от 12 години насам, но не показаха добър футбол.

Късният мач във вторник започна в бързо темпо, като англичаните бяха по-активни.Така до 15 минута стигнаха до няколко статични положения. В16-ата минута Хари Кейн имаше възможност да отбележи с глава след центриране на Трипиър, но топката отиде над-горната греда.

Постепенно колумбийците изравниха играта, но така и не се стигна до чисто голово положение пред някоq от вратите. Много ясно си личеше и липсата на колумбийския лидер Хамес Родригес, който пропусна срещата заради контузия.

Играта постепенно стана по-силова, като нито един отбор не можеше да спечели осезаемо предимство.

Играта се накъса и изнерви, като в 40-та минута Бариос получи жълт картон за удар с глава срещу Хендерсън.

Второто полувреме започна в същия дух. Играчите бяха много изнервени, а футболът по-малко. В 55-ата минута Карлос Санчес буквално се качи на гърба на Хари Кейн преди изпълнението на корнер и главният рефер отсъди дузпа.

Колумбийците дълго време протестираха, а в разправията жълт картон получи и Хендерсън.

Дузпата бе изпълнена от Кейн, който вкара шестото си попадение на Мондиал 2018.

След гола играта се изнерви още повече, като съдията даде серия жълти картони в опит да овладее мача.

Постепенно англичаните овладяха играта, но в 80-ата минута колумбийците стигнаха до най-доброто си положение. Уолкър сгреши при изнасянето на топката и Куадрадо излезе сам срещу вратаря.Ударът му обаче бе извън очертанията ѝ.

До края на мача играта остана изнервена, но англичаните успяха да позатворят играта. В добавеното време обаче колумбийците успяха да отбележат. Първо Урибе шутира мощно към вратата на Англия, но Пикфорд успя да избие.

След центрирането от корнер обаче Йери Мина вкара за 1:1 и мачът стигна до продължения.

През първото продължение двата отбора бяха много предпазливи, но през второто Англия взе инициативата и оказа силен натиск. Англичаните обаче не успяха да вкарат и мачът бе решен с дузпи.

Първите дузпи бяха вкарани от Фалкао и Хари Кейн, а вторите от Куадрадо и Рашфорд. Третата дузпа за колумбийците бе вкарана от Мюриел, а Оспина спаси удара на Хендерсън.

Орибе обаче не беше точен и нацели гредата, а Трипиър изравни за 4:4.

Младият английски вратар Пикфорд успя да хване удара на Карлос Бака, а Ерик Дайър бе точен за Англия и така европейският тим успя да се класира за четвърфиналите.

По-рано във вторник отбора на Швеция успя да победи Швейцария с 1:0 в мач, изпълнен с много пропуснати голови положения и за двата отбора.

Срещата започна със сериозно предимство за шведите. Само в първите 10 минути те имаха три шанса да открият резултата, но не реализираха нито един от тях.

Постепенно играта се изравни, но шведите стигнаха отново до голово положение, което отново бе пропиляно от Маркус Берг.

В последните на полувремето 15 минути ролите се размениха и швейцарците започнаха да пресират. Натискът им обаче също не доведе до попадение, въпреки че успяха да създадат няколко добри положения в наказателното поле.

Второто полувреме започна в същия дух, като и двата отбора създаваха голови положения, но не успяваха да реализират.

До 66-ата минута. Тогава Тойвонен намери Форсберг на границата на наказателното поле. Крилото на РБ (Лайпциг) стреля, като ударът му отиваше право в ръцете на Зомер. Защитникът на Швейцария Аканджи обаче подложи крак и топката се отклони в горния ъгъл на вратата на неговия отбор.

До края на мача швейцарците атакуваха непрекъснато, но шведите се подредиха много добре в отбрана и не допуснаха изравнителен гол.

В последните секунди на срещата Швеция можеше да отбележи и втори гол. Почти целият отбор на Швейцария бе в атака, когато футболист на Швеция открадна топката и излезе сам пред вратата. Швейцарският защитник Ланг обаче го настигна и фаулира, като за нарушението получи червен картон.

Съдията отсъди дузпа, но видео асистентът го "поправи" и показа пряк свободен удар, който шведите пропуснаха.

Така Швеция достигна до четвъртфиналите на Световно първенство за първи път от 1994-та година, когато спечели бронзовите медали в САЩ. В следващия си мач в Русия те ще срещнат Англия или Колумбия. Двубоят ще се играе на 7 юли от 17:00 часа българско време в Самара.