Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция и Финландия са бъдещи членове на НАТО, изправени пред общи предизвикателства

14 коментара
Швеция и Финландия са бъдещи членове на НАТО, изправени пред общи предизвикателства

Обратен ефект: очаква се войната в Украйна, започната от Москва, за да се противопостави на възможно разширяване на НАТО до границите ѝ, да доведе до присъединяване на Швеция и Финландия, да засили потенциала за възпиране на Алианса и да разшири значително границите му с Русия.

За Хелзинки и Стокхолм това е малка революция: в продължение на десетилетия повечето шведи и финландци държаха на политиката си на военна необвързаност.

Но заради нашествието в Украйна общественото мнение в тези две северни страни сега изглежда е готово да се реши на тази стъпка, за да се опита да предоврати нападение от руски си съсед. Това би било най-значителното разширяване на НАТО от 2004 г., когато се присъединиха балтийските страни.

Привлекателността на колективната отбрана

Обмисляното присъединяване е напълно оправдано, имайки предвид войнственото поведение на Москва, заявява Майкъл Шуркин, американски политически анализатор и бивш служител на ЦРУ.

"Слабото представяне на руската армия не трябва да ни кара да смятаме, че Европа и САЩ не бива да се притесняват от Москва или че няма нужда Финландия и Швеция да поставят под въпрос своята "неутралност", коментира експертът. "Още една война срещу съседна на Русия страна не изглежда неправдоподобна, това е реална възможност, за която съседите и техните съюзници трябва да се подготвят".

Въпреки все по-големите си усилия да поддържат значителни възможности за национална отбрана, двете страни биха останали сами в случай на руска агресия. Но финландците имат с Русия обща граница от над 1300 км.

И така, от гледна точка на Хелзинки и Стокхолм, основният привличащ ги фактор е да могат да се възползват от защитата, предоставяна от член 5 от Договора за Алианса (солидарност в случай на агресия), който се прилага към страните-членки.

И накрая, също като Швеция, "с НАТО Финландия ще получи ядрено възпиране", поставяйки се под американския чадър, "с което не може да се сдобие сама", посочва още Чарли Салониус-Пастернак, експерт във Финландския институт за международни отношения.

Подсилен североизточен фланг на НАТО

Всъщност двете скандинавски страни си сътрудничат с НАТО от 1994 г. в рамките на Партньорството за мир. Те участват в съвместни обучения и маневри и вече са давали своя принос за някои операции на НАТО в Афганистан или на Балканите.

"Ако тези две страни се присъединят, това ще засили възпиращата способност на НАТО в арктическия, балтийския и северния регион", смята Лео Мишел, асоцииран изследовател в центъра за анализи Атлантически съвет. Освен всичко, подчертава той, "Финландия и Швеция биха допринесли с регионалния си опит с Русия към процеса на вземане на решения на НАТО".

Освен това Хелзинки и Стокхолм биха донесли и значителни военни способности.

Финландия има само 12 000 професионални войници в армията си. Но обучава над 20 000 наборници годишно и може да разчита във военно време на армия от 280 000 войници, способни да участват в бойни действия, плюс още 600 000 резервисти, изключителна сила за една европейска нация.

Страната планира да увеличи до 2026 г. бюджета си за отбрана с 40 %, вече разполага с ескадрила от 55 бойни самолета Ф-18, които планира да замени с американски Ф-35, 200 танка и над 700 артилерийски оръжия.

Шведската армия е с численост от около 50 000 войници. Задължителната военна служба, отменена през 2010 г., беше възстановена отчасти през 2017 година. И макар че през последните 30 години Швеция намали силно инвестициите в отбраната си, тя започна да преобръща тенденцията след руската анексия на Крим през 2014 година.

Погледно от друга гледна точка, присъединяването на Финландия означава стотици "допълнителни километри граница за защитаване. Това е тежест за НАТО, която не може да се пренебрегва", коментира европейски наблюдател.

"Финландия и Швеция, устойчиви демокрации, които развиват отбранителния си капацитет, са нетен принос както за трансатлантическата, така и за европейската сигурност", заявява европейски дипломатически източник в Алианса, който смята възможното им присъединяване към НАТО за признак за "нарастващата осъзнаване на европейските държави за отговорността им" в сферата на отбраната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВеВеПу
    #14

    "щети" във Финландия ще има единствено за... ;-))) финландските любители на водката от крайграничните части на Финландия, които малко по-трудно ще ходят на руска територия, за да пийват по-евтин самогон.... :-))

  2. Борис Б
    #13
    Отговор на коментар #9

    Кратко и ясно :)

  3. Keyser Söze
    #12

    Русия не само спря тока на Финландиа, но по-голямата заплаха е спирането на вноса на Финланска и Шветска водка.

  4. Levitan
    #11

    Типично по руски. Цялата им история е пълна с такива "победи". Но Путин ги надмина всички.

  5. Практик от София
    #10

    Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е създадена на 4 април 1949-а година на конференция във Вашингтон.
    Съединените щати, Канада, както и десет европейски държави - Белгия, Великобритания, Дания, Италия, Исландия, Люксембург, Холандия, Норвегия, Португалия и Франция стават нейни първи членове. Днес общият брой на участниците е 30.

    Мит номер едно

    През всичките тези десетилетия Кремъл и неговата пета колона в България натрапват идеята, че НАТО е истинско зло, агресор, източник на

  6. joro
    #9

    Ах ти пут//я, пут//я, октомвриец млад, така си го на///би, че никой не мое да ти го из///вади...

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  8. mediaman
    #7

    фашистът путин - пръв "стратег" и раширител на НАТО. Само Ердоган се опъва на кандидатурите, но това за да придвижи напред някой турски интерес. Не вярвам така открито да играе по свирката на мАсква. Засега Байрактарите му пеят друга песен.

  9. Dante Alighieri
    #6

    Агент Чингиз в Кремъл заслужава медал, никой друг не е разширявал НАТО така!

  10. Десен бесен
    #5

    Вова, Вова, Вова, Вова...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.