Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция иска точен календар за приемането на новите страни в ЕС

0 коментара

Шведското председателство на Европейския съюз би искало "по-точен" календар за приемането на новите страни-членки, но по този въпрос петнадесетте са разединени, съобщи в събота вечерта на пресконференция шведската министърка на външните работи Анна Линд, предаде АФП.

"Смятаме, че сроковете трябва да се уточнят и да се назоват приблизителни дати", каза тя след първия ден на неофициалната среща на външните министри на ЕС в швейцарския град Нюшопинг. "Само че много от страните изпитват съмнение, че това е необходимо", добави Ана Линд.

По нейните думи в настоящия момент никоя от страните-кандидатки не е готова за членство.

За пръв път на срещата в Нюшопинг се постигна известно сближаване в позициите на Германия и Испания по проблеми, свързани с разширяването на ЕС на изток, предаде ДПА.

Според членове на много делегации искането на Испания да фигурира и след 2004 г. в списъка на структурно слабите райони в ЕС и съответно да разчита на субсидии от общите регионални фондове няма да се обвързва с предложението на Германия и Австрия за седемгодишен мораториум върху свободното движение на работна сила от бъдещите източноевропейски членки.

Външните министри на 15-те са потвърдили в Нюшопинг, че структурата на разходите на ЕС до 2006 г. е определена още с приетата на срещата на върха в Берлин през 1999 г. Програма-2000. При разработването на следващия проектобюджет на ЕС обаче е възможно да се отдели внимание и на испанското искане, уточнили представители на делегациите, цитирани от ДПА.

В Нюшопинг Германия и Австрия за пореден път настояха да се въведе седемгодишен преходен период за бъдещите членки от Източна Европа, през който техните работници няма да имат достъп до западноевропейския пазар на труда. И двете немскоговорещи страни изтъкнаха като аргумент дългите си граници с бъдещите нови членки и опасенията си от огромен наплив от работна ръка. От своя страна Романо Проди припомни инициативата на ръководената от него Европейска комисия за петгодишен мораториум върху свободното движение на хора от източноевропейските страни. Той добави, че отделните страни от ЕС са в правото си да удължат този срок с до две години. На тази база би могло да се намери компромис, каза още Проди.

Германският външен министър Йошка Фишер се изказа в Нюшопинг против "решаването на спорните въпроси в пакет" и изрази желанието на Берлин да продължи "диалога" с Испания. Френският външен министър Юбер Ведрин уточни от своя страна, че в крайна сметка всички споразумения по въпросите, свързани с разширяването на ЕС на Изток, ще бъдат подложени на общо гласуване.

Ротационният председател на ЕС и домакин на срещата Швеция съобщи, че ще подготви компромисен проект по въпроса за свободното движение на хора за следващата среща на външните министри в Брюксел в средата на май, предаде Ройтерс. "Много е важно до срещата на върха в Гьотеборг през юни да сме готови със силно послание към страните-кандидати", заяви Франк Белфраге, отговарящ за европейските въпроси в шведското външно министерство.

Външните министри на страните кандидати за членство в ЕС, които пристигнаха в Нюшопинг за среща с колегите си от Съюза, изглеждат философски настроени към споровете в ЕС, отбелязва Ройтерс. "Това е част от играта. Големите играчи винаги спорят за бъдещето на другите, но скоро и ние ще сме в тази игра", заяви естонският външен министър Томас Хендрик Илвес. Той обаче подчерта, че евентуалното ограничаване на достъпа до общия пазар на труда може да намали подкрепата за ЕС в страните-кандидати.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.