Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция предлага 8 изтребители "Gripen", но може да подобри офертата си

Предложението е под заложения бюджет

9 коментара
Изтребител Gripen

SAAB и Швеция предлагат на България 8 нови изтребители "Gripen", но предложението им е под заложения от българската страна бюджет от 1.8 млрд. лева с ДДС и са готови да го подобрят при преговори. Това стана ясно във вторник на презентацията на офертата, в която участваха Йоаким Валин от шведската Агенция за отбранително имущество, Йонас Йелм от SAAB и посланикът на Швеция у нас Луиз Бергхолм.

Те не влязоха в подробности за конкретните параметри на предложението и не сравняваха детайлно самолетите "Gripen" с конкурентите им за сделката F-16, F-18 и "Еurofighter" (втора ръка).

SAAB и Швеция са готови да доставят първите четири изтребители до 2 години. Като част от сделката те ще оборудват напълно два хангара на авиобазата "Граф Игнатиево", а на по-късен етап ще има и регионален център за поддръжка.

Едно от предимствата на тази оферта е относително евтината поддръжка и експлоатация на изтребителите "Gripen". От компанията представят предложението си като възможно най-икономичното решение за България.

В преговорите офертата може да се подобри и по отношение на периода, в който машините ще бъдат поддържани, цената и други параметри.

SAAB предлагат и оборудване на машините с най-модерни американски и европейски оръжейни системи по избор на България. Въоръжението е включено в цената. От фирмата гарантират, че няма да има проблеми при интеграцията на каквото и да е въоръжение. 

Те са готови да предложат и мащабна програма за индустриално сътрудничество. Потенциални партньори са българските фирми Авиоаманс, Оптикс, ТЕРЕМ Летец и Самел - 90.

Изтребителите вече са на въоръжение в Швеция, Южна Африка, Унгария, Чехия и Тайланд.

Първоначалните очаквания бяха, че Швеция и SAAB може да предложат повече от 8 машини за този бюджет, но това на този етап не се е случило. От Министерството на отбраната на няколко пъти коментираха, че броят на предложените машини ще е един от основните критерии при избора на доставчик.

Основният конкурент на Gripen ще е офертата на САЩ и "Lockheed Martin" за нови машини F-16 - блок 72, известна като Viper (V).

Другите две подадени оферти са за F-18 и на Италия за "Еurofighter" (втора ръка).

България търси да закупи най-малко 8 самолета за 1.8 млрд. лева с ДДС. Военното министерство се надява да сключи сделката до края на годината.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #9
    Отговор на коментар #2

    умник!

  2. [email protected]
    #8
    Отговор на коментар #7

    Е да ,всички се сещаме,когато Тройната коалиция,поръча бойни вертолети,без въоръжението им.А и като гледам,доста интереси,в България са срещу закупуването на нов боен самолет.При положение,че първоначалните проекти,са още преди 2009 год.,но някой участници в тези групи,упорито спъват нещата,да не се случват.

  3. Milenca
    #7
    Отговор на коментар #2

    Това, което си го написал е логично, но за 8 самолета надали ще се сборят. Досегашният ни опит подсказва, че абсолютно при всички сделки следват анекси, които променят радикално първоначалните договорки. Напр. че самолетът е договорен без седалки? Или без гуми за колелата?Няма Ф-16 или 18, няма Рафал, няма Юрофайтър, а някаква куча марка самолет, който освен за учебен за друго не става.

  4. Milenca
    #6

    Как да разбирам статията? Някой е дал информация а шведите за другите оферти (делегацията на МО, която ходи в Швеция), и от СААБ са готови да я подобрят?

  5. Преслав
    #5

    Политическият избор е между ЕС и страни извън съюза. Като реципиент на еврофондове най-естествения избор е България да остави парите в Европа. Сега ще се види кои са истинските европейци, и кои продажни мекерата, каквито от векове продават България.

  6. неандертал
    #4

    F-18 има два двигателя за разлика от F-16 и Gripen. Т.е., при повреда на двигателя във въздуха не се губи целият самолет. Би бил по-добрият избор за нашето племе. F-16, обаче, е по-евтин.

  7. Bлaдo
    #3

    като на селска сватба: "кумата дава цветен телевизор" :-))) ... Но нека се сборят - отстъпките от цената имат огромно значение за нас, след като на 2 пъти приготвените ни по 2 млрд отидоха при русняците - веднъж на няколко транша за газ и веднъж накуп за неустойки за бЕлене...

  8. [email protected]
    #2

    Мисля че който предложи повече самолети и въоръжение ще спечели дългосрочно,дори и сега да не е на голяма печалба.Защото(според мене),в последствие страната ще продължава да закупува самолети от същия производител и въоръжение.

  9. Лизи Гугуткова
    #1

    Панчелиев е най компетентен, да обясни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.