Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция се опитва да състави правителство под натиска на националистите

2 коментара
Швеция се опитва да състави правителство под натиска на националистите
След изборите в неделя, които потвърдиха, че крайната десница ще бъде траен фактор, в Швеция започва период на несигурност и решаване на уравнение с три неизвестни: кой спечели? Кой ще управлява? С кого?
 
Обикновено премиер става лидерът на партията, получила най-много гласове или този, за когото се сметне, че има най-добри шансове за съставяне на правителство. Но все по-раздробеният политически пейзаж в Швеция усложнява всички сметки, коментира Франс прес. 
 
Никой от двата големи водещи блока на политическата шахматна дъска не е получил мнозинство. Те са изправени пред настъпващата крайна десница, макар че тя постигна по-малко, отколкото се надяваше.
Ако традиционните партии искат да успокоят общественото мнение, "ще им се наложи да проявят много въображение", прогнозира вчера в. "Свенска дагбладет". 
 
"Червено-зеленият" блок, управлявал до момента, разполага с най-малкото възможно мнозинство спрямо дясната опозиция: едно единствено депутатско място. А все още предстои да се преброят гласовете на шведите в чужбина, които често подкрепят десницата. Това ще се случи в сряда.
 
Социалдемократите загубиха 2,8 на сто спрямо 2014 г. и постигнаха най-слабия си резултат от повече от век.
 
Въпреки това снощи премиерът Стефан Льовен изрази задоволство, че "Ние сме първата партия в Швеция". След това той призна публично, че ситуацията е патова и подаде ръка на опозицията.
 
"Тези избори трябва да бележат края на блоковата политика. Никой не получи мнозинство. Следователно е естествено да се започне сътрудничество между блоковете", подчерта той.
 
Левицата може да управлява, но с кого?
 
В същия момент опозиционните лидери в един глас заявиха, че отхвърлят протегната ръка.
 
"Това правителство изкара мандата си. Трябва да подаде оставка", заяви Улф Кристершон пред своите поддръжници.
 
Левицата се надява да изкара още един четиригодишен мандат, но с кого?
 
Стефан Льовен може да се опита да повтори маневрата си от 2014 г.: да сформира правителство на малцинството с еколозите и подкрепата на Лявата партия (бившите комунисти), защото противниковият лагер има още по-голямо малцинство.
 
Тогава той ще бъде под постоянна заплаха, че опозицията, постоянно търсеща възможност да му попречи да приема закони и да го свали при първия удобен случай, може да го постигне с гласовете на крайната десница.
 
Той може също да опита да покани либерали и центристи на масата на преговори, но пак остава с малцинство.
 
Всичко ще зависи от финалното съотношение на силите.
 
"Макар че блокът на левите и зелените е най-голям, центърът и либералите играят ключова роля, а не Ими Окесон (лидерът на Шведските демократи - бел. ред.)", заяви Мишел Илием, преподавател по политически науки в университета на Гоьотеборг, по общественото Шведско радио.
 
Чиста политическа фантастика на този етап: либералите и центристите са членове на десноцентристкия Алианс. И тяхната цел е да се опитат да сформират коалиционно правителство, както в периода от 2006 до 2014 г., този път под ръководството на консерватора Улф Кристершон.
 
Десницата е в деликатна позиция
 
Задачата не изглежда проста: със сигурност ще имат нужда от гласовете на крайната десница и няма да ги получат безвъзмездно.
 
"Имаме 62 депутатски места, това означава, че няма да можем да постигнем всичко, което искахме, но очаквам влияние, съответстващо на получената подкрепа", заяви Окесон пред Шведското радио.
 
Кристершон по-скоро би предпочел компромис със социалдемократите, както се случи през последните четири години при подписването на 26 споразумения, отнасящи се до имиграцията, енергетиката и климатичните промени.
 
В случай, че поражението на десницата и центъра се потвърди, тази приемственост изглежда като най-малко лошото решение за него, смята Девид Алин, ръководител на отдела за проучване на общественото мнение в института Ипсос.
 
Но "ситуацията е изключително несигурна. Само 30 000 гласа разделят двата блока, а в сряда ще бъдат преброени 200-те хиляди гласа на шведите в чужбина", напомня той. "Най-вероятно Алиансът ще запази коалицията си и ще се опита да получи подкрепа от другата страна на блоковата линия".
 
Опирайки се на високия си резултат (17.6 на сто, повишение от близо пет пункта), председателят на Шведските демократи Ими Окесон заяви, че е готов "на компромиси".
 
"Този, който разбере, че с мен може да се говори, ще има най-добри възможности да състави правителство", заяви той пред Шведското радио.
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.