Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сигурна победа за ГЕРБ, но 59% не искат Борисов за премиер

124 коментара
Бойко Борисов, сн. БГНЕС

Масовите очаквания на обществото са за победа на ГЕРБ на изборите, но 59 на сто от българите не смятат, че е добре за страната Бойко Борисов да бъде отново премиер, каквито заявки дадоха той и партията му. Това сочи обявено в понеделник проучване на  социологическата агенция "Галъп интернешънъл", според което ГЕРБ, БСП и ДПС са сигурни участници в Народното събрание, а вероятно в парламента ще влязат и "България без цензура", Реформаторският блок и Патриотичният фронт, а шансовете на АБВ и "Атака" да минат бариерата са по-малки.

Според запитването, за ГЕРБ биха гласували 35.9 на сто, за БСП – 18.3 на сто, за ДПС – 14.2 на сто, за "България без цензура" – 5.8 на сто, за Реформаторския блок – 5.6 на сто, за Патриотичния фронт – 4.9 на сто, за АБВ – 3.6 на сто, за "Атака" – 3.4 на сто. Очаква се 3.4 милиона души да участват в предсрочните парламентарни избори на 5 октомври.

И макар мнозинството от българите да очакват ГЕРБ да победи на предстоящия вот, едва 24 процента са на мнение, че Бойко Борисов отново трябва да обяви бъдещото правителство.

Също така доминират нагласите за коалиционен формат на управление. 56 на сто от анкетираните смятат, че такъв трябва да е следващият кабинет, докато за еднопартийно правителство се обявяват 12 на сто.

Нагласите за коалиционно управление доминират включително и сред привържениците на ГЕРБ. Традиционно избирателите са скептично настроени към политиците, макар и да се забелязват очаквания за съгласие сред политическия елит и стабилност на страната, посочват от "Галъп интернешънъл".

Според социологическата агенция ГЕРБ и ДПС могат да разчитат на активирането на известна периферия преди и в деня на изборите и да постигнат по-високи резултати, докато при БСП това е по-трудно. ББЦ и Реформаторите се движат "в пакет", а Патриотичният фронт постепенно се налага. "Атака" и АБВ са формации, които имат сходна подкрепа, допълват от "Галъп интернешънъл" .

Данните отразяват валидните към средата на септември електорални нагласи сред онези, за които може да се очаква, че със сигурност ще гласуват. Те не са прогноза за резултата от изборите. До края на кампанията са възможни размествания, посочват от агенцията.

Характерният за българското масово съзнание песимизъм за посоката на развитие на страната запазва високите си (макар и не пикови) стойности - 70 на сто. Песимизмът доминира и по отношение на резултатите от изборите - 54 на сто са на мнение, че те няма да променят нищо, 26 на сто очакват подобрение, а 7 на сто - влошаване. За първи път след 1996-1997 г. мнозинството българи - 61 на сто споделят мнението, че страната се намира във финансова катастрофа. Това мнение доминира включително и сред привържениците на БСП, посочват от "Галъп".

Подобна нагласа надхвърля казуса "КТБ" и говори за лесна експлозивност на масовите нагласи, в случай, че банковата система не бъде оздравена радикално, пише в съобщението.

Служебните министри закономерно още не се ползват с висока разпознаваемост. По-висока е тя при служебния премиер Георги Близнашки, който има доверието на 18 на сто от запитаните. По правило сред политическите фигури недоверието превишава доверието, а с най-висок дял положителни оценки са личности, които не участват толкова пряко в ежедневния политически процес.

Доверието и недоверието в служебното правителство са сходни с тези към кабинета "Орешарски" в последния му месец. 15 на сто от избирателите декларират доверие в кабинета, а 70 на сто не му се доверяват.

Мнозинството респонденти считат този кабинет за зависим от ГЕРБ, това се предава и по линия на президента Плевнелиев, когото 54 на сто определят също като зависим в действията. На противоположното мнение тук са привържениците на ГЕРБ. Мнозинство респонденти споделят също така мнението, че служебното правителство трябва да потърси отговорност от правителството на Пламен Орешарски. Тук пък изключение правят привържениците на БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

124 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #124

    Хората не искат ББ и СИЕ за да няма отново СВЕТЕЩИ ФАКЛИ.

  2. efir2
    #123

    Какво заглавие - човек ще си каже, че тоя Борисов е масово неодобряван! А, я напишете, колко процента не искат за премиер Орешарски, Миков или Местан!!!

  3. MorningStar
    #122

    За недоразбралите и глупачетата, цитиращи опорните точки на Мая Манолова: премиер става лидерът на първата политическа сила, ако ще да е само с 1% пред втората. Когато партията има близо до абсолютно мнозинство (а на изборите може и да го прехвърли), този въпрос практически не се дискутира... поне в цивилизованите държави. Само нашите комунисти и мекеретата им от всички разцветки не го разбраха. Вмъкнаха се през задния вход във властта (е, поне тези, които влязоха в парламента) миналата година и сега ще си платят с лихвите.

  4. daskal
    #121

    До Анонимният Ама не им ги говорете тези работи, защото ще увеличите гласоподавателите на ГЕРБ! Не разбирате ли, че българите обичат душманите си и мразят свестните си хора? Всичко свястно или е предадено и унищожено, или е избягало в чужбина! Припознаваме това, което сме ние - всякакъв модел тарикати и прот.титутки, ченгета, доносници на ДС, алчни, нагли и лакоми за власт и пари безскрупулни хора... Вижте на какво приличат водачите им - с любовниците и родата си!

  5. Анонимният
    #120

    Герб са като куршум с изместен център на тежестта – влиза през сърцето, минава през джоба и излиза през носа!

  6. Анонимният
    #119

    При Бойко съдебната система беше превърната в изтривалка за предишните и сегашни престъпления с безпрецедентната кадрова намеса в изпълнителната власт. ГЕРБ си избраха "президент" с груби изборни фалшификации. Парламентът, благодарение на групата на ГЕРБ, се превърна в патерица на правителството, с което бяха нарушени основни конституционни норми и водещата законодателна роля в държавата. Именно този парламент наложи вредни на гражданите и обслужващи олигархията лобистки закони. В областта на вътрешната

  7. Анонимният
    #118

    Започнатите магистрали на Бойко са нискокачествени и недовършени, парите към подизпълнителите са неизплатени. Държавата се превърна в най-големия длъжник, с което уби икономиката. За сметка на това оглавихме всички негативни класации на ЕС: по корумпираност - първи, по сива икономика - първи, по скъпи кредити в ЕС - първи, по спад на трудова заетост - първи, изпреварвайки даже Испания, Гърция и Португалия, по скъпа енергия - първи. Последни по качество на здравеопазване и образование. Бюджетът на БАН беше орязан, както и парите, на "Фонд научни изследвания".

  8. Анонимният
    #117

    При Борисов лекарствата поскъпнаха с над 500 процента, а храните с 50 на сто. Средният и малък бизнес беше унищожен. За пръв път в историята на България, доведени до пълно отчаяние и безизходица, хора се самозапалиха в пропорции по-големи от паленето на будистите в Южен Виетнам по време на войната с американците. Не бяха построени нито нови училища, нито нови болници, нито нови заводи. Не бяха развити никакви нови или стари отрасли в икономиката. Не беше увеличено потреблението, което в България е с най-голям спад - абсолютен и пропорционален - във всички страни-членки на ЕС.

  9. Анонимният
    #116

    Резултатите от 42-месечното управление на шайката Герб са плачевни. Борисов успя да натрупа 8 милиарда дълг и да остави над 1 милион безработни, от които 150 000 младежи. С всички свои действия този режим задълбочаваше кризата, която се разгърна по целия спектър - икономически, финансов, политически и социален. Борисов беше единственият "премиер" след 1990 г., който замрази пенсиите и заплатите.

  10. GreatWhite
    #115

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.