Външният министър Екатерина Захариева очаква планираната за следващата седмица във Варна среща между лидерите на Европейския съюз и Турция да се състои, въпреки че се очаква лидерите на ЕС да вземат крайното решение за провеждането ѝ броени дни преди датата, за която е насрочена – 26 март.
След заседание на Съвета "Общи въпроси" в Брюксел Захариева каза, че засега няма индикации за отлагане на срещата. В последните седмици обаче отношенията на Турция с Гърция и Кипър са в поредната фаза на силно напрежение и има известни съмнения, че срещата може и да не се проведе.
"Колегите от Гърция и от Кипър, предполагам ще запознаят лидерите (на ЕС – бел.ред.) с напрежението, което се създаде в Кипър с проучването в континенталния шелф, а също така между Гърция и Турция по отношение на двамата арестувани гръцки войници, което обаче се надявам няма да доведе до отлагането на срещата. Напротив, днес в дебатите беше дадена обща оценка, че тази среща е възможност да се обсъдят отношенията ЕС-Турция и е позитивен факт, че тя се случва", каза Захариева, цитирана от БНР.
Крайното решение трябва да се вземе от лидерите на страните от ЕС, които се събират в Брюксел в четвъртък и петък.
Трудният дневен ред
Моторът на срещата във Варна е българският премиер Бойко Борисов. Той обясни, че целта му е споразумението между ЕС и Турция за мигрантите да остане в сила. Борисов припомня, че Европейският съюз плаща милиарди на Турция в подкрепа на намиращите се на нейна територия милиони сирийски мигранти.
В навечерието на срещата турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза по време на митинг в Анкара, че ЕС не спазва сделката за спиране на мигрантския поток от Близкия изток и иска незабавно да бъдат преведени три милиарда евро, които са били обещани за сирийските бежанци.
"На срещата във Варна ще сложим пред тях снимките на всички бежански лагери в Турция. Ще им кажем: "Ако ще давате финансова помощ за бежанците, направете го. Ако не, бъдете честни с нас", заяви Ердоган.
Споразумението предвижда на Турция да бъдат отпуснати два пъти по 3 млрд. евро. Европейската комисия миналата седмица даде зелена светлина за втория финансов пакет.
Европейският съюз вече изпълни ангажимента си да предостави три милиарда евро за 2016 и 2017 г., като преди края на миналата година, т.е. само за 21 месеца, бяха изготвени програми, бяха поети задължения и бяха сключени договори за цялата сума, се посочва в съобщението на ЕК.
След като 3-те милиарда евро от първия пакет бяха разпределени за няколко десетки проекти, Европейската комисия "започва набиране на средства за втори транш" със същия размер "за създаване на благоприятни условия за бежанците в Турция", посочиха още от комисията.
Освен това Ердоган се кани отново да постави въпроса за бавния напредък на преговорите за присъединяването на Турция в ЕС. Засега в ЕС има много резерви към тях основно заради проблемите със спазването на човешките права в Турция.
Очаква се на срещата във Варна да бъдат обсъдени проблемите на Турция с Гърция и Кипър.
Анкара се опитва да блокира проучванията за петрол и газ в крайбрежните води на Кипър, тъй като според нея те нарушават правата на кипърските турци. Така се стигна до ситуацията, в която миналия месец турски бойни кораби не позволиха на италианската енергийна компания "Ени" да започне работа в района.
Напрежението между Атина и Анкара пък ескалира, след като Турция задържа двама гръцки военни, които според Атина са пресекли по невнимание границата между двете страни заради лошо време.
Миналия месец се сблъскаха турски и гръцки патрулен катер край спорни острови в Егейско море, а преди това гръцки съд блокира екстрадицията на 8 турски военни, които властите в родината им обвиняват в участие в опита за преврат през 2016 година.
Някои особености в отношенията София – Анкара
Борисов периодично защитава протурските позиции на европейско ниво, като аргументира това поведение с опасността мигрантската вълна да достигне България. За разлика от Гърция, България предаде безпроблемно на Турция издирвани нейни граждани по обвинения, че са участвали в опита за преврата.
България се въздържа да повдига пред Анкара и въпроси за спазването на човешките права там, които са честа тема на обсъждане в ЕС.
Във вторник най-голямата магистратска организация у нас Съюзът на съдиите в България призова Борисов да се застъпи пред турския държавен глава за спазването на човешките права в Турция.
"Много се надяваме, че Вие осъзнавате колко е важно за един български държавник да покаже национално достойнство, самочувствие, смелост и принципност при отстояването на основни демократични принципи, при срещите му с представителите на чужди държави", пишат от ССБ близо седмица преди визитата на Ердоган.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.