Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон - "някогашен и вероятно бъдещ цар"",N

0 коментара

Българският премиер Симеон Сакскобургготски е"единственият човек в историята, доколкото е известно", който е демократично избран за премиер и същевременно е "някогашен и вероятно бъдещ цар". Това пише Сам Таненхаус в пространна статия за Симеон в светското списание Ванити феър, предаде БТА.

Статията, озаглавена "Избраният цар на България", заема шест страници и е илюстрирана с много снимки. Таненхаус намира прилика между Сакскобургготски, с неговото "слабо телосложение и малка брадичка, със старомодната му вежливост", и героя на Сервантес - Дон Кихот.

Той цитира и собствените думи на премиера, че се чувства "като динозавър" заради "дългото си самотно пътуване през едни от най-мрачните периоди на съвременната история".

Таненхаус, който за статията е интервюирал личности като княгиня Мария-Луиза, посланика на България в ООН Стефан Тафров, политолога Евгений Дайнов и журналиста Максим Бехар, разказва подробно за смъртта на цар Борис Трети, "все още обвита в мистерия", за спасяването на българските евреи, "източник на основателна гордост за българите", за изгонването и изгнанието на царското семейство.

След 1989 г. България се движи по-бавно от други източноевропейски страни като Чехословакия, Унгария или Полша, пише по-нататък в статията. След като разказва за първите посткомунистически правителства и "невероятното" посрещане на Симеон Сакскобургготски в България през лятото на 1996 г., авторът стига до събитията от април 2001 г., когато бившият цар влиза в политиката. Националното движение Симеон Втори беше "неустоима сила" за страната, която "се молеше и надяваше за радикална промяна", пише той.

Таненхаус коментира и обещанието на Сакскобургготски да подобри видимо стандарта на живот за 800 дни. По този въпрос премиерът е "обезоръжаващо прям" и обяснява, че това е периодът, обикновено необходим за съживяване на изпаднала в затруднения компания, "нищо чак толкова особено".

"Но както и Иван Костов преди него, Симеон разбира, че добрите намерения не са достатъчни", продължава статията. Безработицата, особено в селските райони, е висока. Заплатата на един учител например е 100 долара. Има и някои успехи, посочва Таненхаус, като дава за пример поканата за НАТО и очакваното членство в ЕС, за което датата 2007 г. "изглежда видимо възможна".

В края на статията Таненхаус коментира политическото бъдеще на Симеон Сакскобургготски. Много хора предполагат, че след като мандатът му приключи през 2005 г., той няма да се стреми към преизбиране, а ще се насочи към по-привлекателния президентски пост. Други смятат, че неизменната му амбиция от детството е да бъде български цар.

"Симеон ме прие през 2001 г., разказва Евгений Дайнов, и ме попита какви са шансовете да се възстанови монархията". Отговорът бил: близки до нулата.

По този въпрос, допълва Таненхаус, посланието на Симеон изглежда е: Ако България иска цар, аз съм насреща. Засега, заключава авторът, никой не залага на този вариант, но това може да се промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.