Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон Дянков: Картелът в крупните поръчки за строителството е очевиден

Пет фирми си разпределят около 9 млрд. лв. от ЕС в последните девет години

1 коментар
Симеон Дянков: Картелът в крупните поръчки за строителството е очевиден

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трудно може да докаже картел на пазара на горива, но има друга област, която може да анализира – крупните обществени поръчки за строителство. Там не е трудно да се види, че има нечестна игра, коментира в четвъртък пред Нова телевизия бившият финансов министър Симеон Дянков, който в момента преподава в престижния "Лондон скул ъв икономикс".

Според него при проверката за картел на петролния пазар е възможно участниците да посочат, че водят политика на "напасване“ и няма картелно споразумение. Така КЗК трудно ще докаже изкривяване на пазара, дори и да си свърши сериозно работата.

През последните 8-9 години обаче крупните обществени поръчки в строителството редовно се печелят от пет фирми, отбеляза Дянков. Те имат "огромна успеваемост – над 93-95 процента“, уточни той. Една от тези фирми е участвала в 400 търга за обществени поръчки и е спечелила над 390 от тях в последните девет години, отчете Дянков.

"Кандидатстването почти осигурява печалбата“, това означава, че компаниите се разбират по какви проекти да кандидатстват. Аргумент за наличие на картел е именно тази почти 100% успеваемост на фирмите. В същото време успеваемостта на останалите фирми, участвали в състезанието за поръчките, не надхвърля 20 процента, обясни Дянков.

През тези около 9 години само от Европейския съюз в България са влезли 18 млрд. лева, от които за строителство са около 8-9 млрд. лева, посочи той.

По думите му картелът в обществените поръчки води до по-неефективното използване на финансовите средства и по-малко работни места.

Дянков отказа да конкретизира кои са тези пет компании, но отбеляза, че визираните от Бойко Борисов при спирането на някои от обществените поръчки в последните седмици, са две от тях. Става въпрос за компаниите, за които премиерът съобщи, че има съмнения, че са свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски и Валентин Златев.

На въпрос има ли имена на политици, които са свързани с тези пет фирми, Дянков загатна за депутат от ДПС, който празнува на Йордановден.

Според Дянков обаче не е работа на премиера да спира обществени поръчки: "Борисов правилно дава сигнал, но не трябваше да се стига дотам. Това означава, че някой не си върши работата."

Описаната практика по думите му е започнала още по времето на Станишев, продължила е през първия кабинет на ГЕРБ, през управлението на Орешарски, та досега.

По отношение пазара на горива той заяви, че е показателно за наличие на разбирателство между играчите е фактът, че при промените на световните цени на петрола у нас цените на горивата остават "устойчиво сходни“ между конкурентите на пазара. Това може да е признак на политика по "напасване“ на цените между тях, но в такъв случай е странна липсата на нови играчи на пазара по примера на случилото се в последните месеци във Варна, като новият играч би могъл с малко по-ниски цени да завземе целия пазар, каза Дянков. Според него "има споразумение между някои от основните играчи“, но картел трудно може да бъде доказано, дори и КЗК да си свърши сериозно работата.

Бившият финансов министър повтори високата си оценка за досегашния директор на митниците Ваньо Танов: "Малко са хората като него. Ако имахме един Ваньо Танов в КЗК и още няколко на други места, държавата ни щеше да е в друго положение."

На въпрос дали неочакваната кончина на Танов има връзка с проверката за картел, Дянков каза: "Той имаше проблеми със здравето, защото беше напълно отдаден на работата си."

Бившият финансов министър не е изненадан от решението на Конституционния съд да отмени част от здравната реформа, защото по думите му, текстът по начина, по който е бил написан, бил неясен и за финансистите, и за хората от тази професия.

"Според мен Петър Москов трябваше да излезе от правителството в момента, в който неговата партия се обяви за опозиция", коментира Дянков.

"В последната година на това управление в здравната политика често се слагат екзотични и необмислени идеи. Може би за нов министър в първите няколко месеца е нормално - и аз го правих, признавам, но се научаваш бързо. Тук за година и половина продължават екзотичните и вредни идеи", каза той.

Според него липсват реформи в здравеопазването. По думите му непрекъснато се изваждат идеи, които са вредни за обществото, а някои от тях дори за сигурността, визирайки идеята за взимане на пръстови отпечатъци в болниците. Според Симеон Дянков това е обществена поръчка, която също трябва да се спре.

"Реформите не стават, влизат повече пари, а реално недоволството е по-голямо, отколкото преди", смята бившият финансов министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trajkow
    #1

    Дянков преди 3 г нагледно показа кой му е платил да учи в Харвард. С работа в Москва! Сега пък станал 'борец' понеже вече от него нищо НЕ зависи ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.