Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон призова гражданите да не корумпират чиновниците

0 коментара

Премиерът Симеон Сакскобургготски призова българите да подемат нова инициатива - "Аз не корумпирам". Идеята на премиера бе лансирана в писмо на Сакскобургготски до участниците във форум срещу корупцията, прочетено от началника на кабинета му Ради Найденов.

За да бъдат успешни мерките на правителството срещу корупцията, те трябва да бъдат подкрепени от гражданите, казва Симеон. В писмото си премиерът заявява, че всеки българин с действията си трябва да демонстрира нетърпимост към това явление. "Ако е много важно даден политик или държавен чиновник да има висок морал, то също толкова важно е за всеки гражданин да отказва да толерира корупционните взаимоотношения. Само тогава мерките, предприети на управленско ниво, ще дадат още по-добри резултати", се казва в писмото на премиера.

Станков подкрепи идеята на президента за нова антикорупционна служба

Министри, депутати от всички политически сили, посланиците на редица европейски страни, представители на съдебната система и на неправителствените организации днес дискутираха проблемите на институциите у нас, свързани с корупцията. Акцент в днешната дискусия, започнала от вчера, бе корупцията в съдебната система.

Преди началото на дискусията министърът на правосъдието Антон Станков обяви, че правителствената комисия за борба с корупцията споделя идеята на президента Георги Първанов да се създаде постоянен орган за борба с това явление. Според Станков, най-рационалното в тази идея е равноотдалечеността на новата служба от всички органи. Той обаче отхвърли възможността тя да бъде на подчинение на главния прокурор.

Министърът посочи, че комисията, чиито председател е той, очаква държавният глава да инициира среща, на която да бъде дискутирано новото формирование. Станков изрично подчерта, че създаването на такъв надведомствен орган не трябва да противоречи на Конституцията. Според него все още няма единно становище дали новият орган трябва да има разследващи функции.

Миналия месец Георги Първанов предложи със закон да се създаде служба за борба с корупцията, която да разследва висшите етажи на властта. Според идеята на президента, тя да се оглавява от едноличен председател, избиран от квалифицирано мнозинство в парламента, който да е несменяем и работата ѝ да се наблюдава от прокуратурата.

Днес правосъдният министър каза, че е необходим обществен дебат и дискусия между институциите по идеята на президента.

В отговор на въпрос министърът заяви още, че оглавяваната от него комисия е поканила депутата Иван Козовски да предаде за проверка данните, с които разполага. Преди десетина дни Козовски обяви, че разполага с данни за корумпирани министри и НДСВ-депутати. До момента нищо не ни е дадено, тоест твърденията за корупция засега са голословни, заяви днес Станков. Козовски е сред шестимата НДСВ-депутати, които вчера се отцепиха от царската група и учредиха нова парламентарна формация.

Петканов поиска контрол върху "затворената" съдебна система

Пред медиите вътрешният министър Георги Петканов, който също участва в дискусията, разкритикува съдебната система в България.

"Трябва да има баланс. Недопустимо е съдебната власт да бъде затворена, нея кой ще я контролира?", риторично попита Петканов. Той обяви, че именно поради затвореността, корупцията в съдебната система оставала ненаказана.

В писмото на Симеон Сакскобургготски също бе подчертано, че част от антикорупционните мерки на управлението са поправките, които правителството предложи в съдебния закон - ежегодното деклариране на доходите на магистратите, мандатността при заемане на ръководни длъжности в системата, атестиране и прозрачност. По-голямата част от тези поправки бяха отменени като антиконституционни от КС.

Тезата на Петканов бе потвърдена и от БСП-депутатката Татяна Дончева, която също заяви пред форума, че затворената съдебна система създава възможност за корумпиране, тъй като липсва съдебен контрол. Дончева изтъкна, че съдебната система в момента зависи от корпоративни интереси и че съдебните механизми се използват за решаване на бизнесконфликти. Крайно време е за общо политическо споразумение по проблемите на съдебната система, призова тя. Дончева изтъкна, че проблем в момента е и прокуратурата с нейния свръхцентрализъм и свръхйерархия. "Тогава независим ли е един прокурор", попита депутатката.

Шефът на ВАС Владислав Славов предложи да се проведе кръгла маса на неправителствените организации, на която да се обобщят всички предложения за реформа на съдебната система и така процесът да се подпомогне.

Вътрешният министър оцени като стъпка за борба с корупцията даденото от парламента разрешение и НСБОП да внедрява свои агенти във фирмите и държавните институции. Друг способ за борба с това явление, според МВР-министъра, е приемането на закона за конфискацията на имуществото, придобито по незаконен път. "По такъв начин ще им бръкнем в джоба", каза Петканов, който е инициаторът на този закон.

И Петканов, и шефът на Върховния административен съд Владислав Славов, и депутати се обявиха за по-скорошното въвеждане на единна информационна система за всички правоохранителни институции, както и за единни критерии, по които различните ведомства да отчитат борбата с престъпността и с корупцията.

Пред участниците във форума министърът на вътрешните работи заяви, че чрез корумпиране на длъжностни лица става преливането на нелегални капитали в законен бизнес. През 2002 г. МВР е разкрило 1903 длъжностни престъпления и 63 подкупа. Петканов заяви още, че сивата икономика упражнява натиск върху служителите на МВР.

Запитан от журналисти как ще коментира извода от доклада на "Коалиция 2000", че обществото засилва доверието си в МВР за сметка на това към съдебната система, въпреки че полицаите продължават да са в челото на класацията за корумпирани чиновници, министърът на правосъдието Антон Станков призовава за по-голяма медийна активност от страна на съдебните власти.

ОДС: Промените в закона за приватизацията въвеждат корупционни практики

Приемането на закони, които изключват определени действия на администрацията от съдебен контрол, е въвеждане на корупционна практика. Това заяви пред форума зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова и даде за пример последните поправки в закона за приватизацията, изключващи от съдебен контрол 15 приватизационна сделки с мотива, че са важни за националната сигурност на страната.

Според Михайлова, приемането на подобни нормативи ще доведе до корупция в изпълнителната власт и в Народното събрание, които ще одобряват сделките, тъй като има опасност депутатите да започнат да защитават определени корпоративни интереси.

Михайлова посочи, че част от предлаганите от СДС промените в Конституцията са антикорупционни. Като такива тя определи ограничаването на депутатските и магистратски имунитети само в рамките на преките служебни задължения. Според нея е важно да бъде въведена институцията омбудсман и тя да бъде закрепена конституционно.

Михайлова заяви още, че СДС ще направи предложения за промяна в законите, свързани със скъсяването на досъдебната фаза. Тя изтъкна, че е необходимо по-голямо финансово обезпечаване на съдебната система. Зам.председателят на СДС също подчерта необходимостта от единна информационна система за институциите, които да работят с единни статистически данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.