Г-н
Минчев, как оценявате решението на премиера да промени цялото
ръководство на ПГ на НДСВ и част от правителството на връх
двете години управление?
Мисля, че премиерът хваща последния възможен влак за правене на някакви промени. За промени се говори от много време, очакват се от много време и забавянето им очевидно изнерви много политическата ситуация и започна да ускорява разпада в мнозинството. Дори такъв консервативен тип човек като Симеон Сакскобургготски разбра, че промени все пак трябва да бъдат направени. Друг е въпросът доколко тези промени ще решат реалните проблеми на мнозинството и на управлението като цяло.
В българката политическа традиция от последните 13 демократични години, няма свидетелство, че правенето на промени в средата на мандата или изобщо по време на мандата, води до дългосрочно укрепване на позициите на съответната партия или мнозинство. Напротив, досега повечето промени, които са правени, фактическите изостряха вътрешнопартийните отношения в управляващата коалиция или партия и довеждаха в крайна сметка до по-нататъшно отслабване на структурите на властта.
В този смисъл правенето на промени е важно тогава, когато и обществото ги очаква и когато те не могат да не бъдат направени. Но според мен е доста илюзорно да се разчита, че при това управление - което както знаем е доста слабо, доста хаотично - промените ще имат дългосрочен стабилизиращ ефект. Те ще имат някакъв краткосрочен пропаганден ефект и самият премиер много добре знае това.
В неговото изявление той пак витиевато говори за най-различни неща, за това как местните избори са отговорност на всички. На времето имаше една епиграма на Радой Ралин - "Хем не те питат за нищо, хем отговаряш за всичко". Така че Сакскобургготски идеално се справя с пропагандните номера на отминалото болшевишко време. Но едва ли това ще подпомогне дългосрочната стабилизация на управлението.
С това не бих искал да кажа, че ако доказано нефукционални министри се сменят с по-кадърни като управленци хора, това няма да има положетелен ефект. Особено в сегашната ситуация, когато управлението е под критичния минимум на ефективност. Но цялостният политически ефект от тези промени едва ли ще надвишава 2 - 3 месеца.
Смятате ли, че това е панически ход заради местните избори? Страхува ли се НДСВ и от евентуални предсрочни парламентарни избори?
Аз не знам доколко те са в паника или не са. Очевидно разбират, че местните избори ще покажат реалностите каквито са. Има една максима, според която и най-лошите избори са по-добри и от най-добрите социологически сондажи.
В този смисъл гласовете, които ще бъдат подадени на тези избори, ще индикират на практика какво е реалното съотношение на политическите сили - кои от тях легитимно заемат първите места и кои от тях са на второ, трето и по-надолу в рейтинг-листата. Хората от НДСВ на практика се страхуват от обстоятелството, че на тези избори дефакто ще се проличи, че такава партия не съществува. Тоест, че такава центристка партия от 5 до 7% съществува в обществото, но самата НДСВ като политически проект начело със Симеон Сакскобургготски изпълнява тази роля в много частично отношение, ако изобщо успява. И така на практика ще бъде демонстрирана необходимостта от дълбоки вътрешни промени в тази политическа конфигурация.
В този смисъл място за тревога има. Не зная дали има място за паника, но очевидно че хората, които са се надявали чрез НДСВ да направят дългосрочни политически кариери, може би изпадат в паника.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Каквото направил Едип цар, за да премахне проклятието върху страната си.Това трябва да направят днешните управлявящи.
ДОЛУ ЕДИПЦАРСКАТА КОАЛИЦИЯ
Как искате да се оправим?И Костов също.