Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон се оплака от вроденото "черногледство" на българите

0 коментара

В интервю пред АФП, дадено в края на седмицата в София българският премиер Симеон Сакскобургготски приканва сънародниците си, недоволни от всекидневния живот, да видят задълбочената работа на правителството му и изразява увереност, че България ще влезе в ЕС през 2007 г.

"Трябва да запазим курса, да удържим летвата без опортюнизъм и демагогия", заявява българският премиер, като подчертава, че трудните реформи ще се отплатят.

"Призовавам към зачитане на фактите, към обективност, защото ние работим, нещата се развиват. Дойдохме, за да променим нещата, това е, което хората не разбират", посочва още Симеон Сакскобургготски, коментирайки спада в популярността на правителството и критиките на синдикатите,че в сравнение с 1995 г. реалната покупателна способност на населението е паднала с 13,4 на сто.

Симеон Сакскобургготски отбелязва, че спадът в популярността на управляващите е нещо нормално във всяка страна и подчертава, че мандатът на неговото правителство е четиригодишен и му остават още година и половина.

В интервюто той припомня, че и в развитите страни от ЕС 10-15 на сто от хората живеят под прага на бедността и констатира известен песимизъм и вродено черногледство сред българите.

Българският премиер припомня обещаващите статически данни: намаляване на безработицата със 7 на сто, повишаване на заплатите и пенсиите, завръщане на чуждите инвеститори в страната и нарасналите инвестиции особено в областта на туризма, развитието на предприемаческия дух и на дребните и средните предприятия.

На въпрос за изявлението му от 6 април 2001 г., че подобрението в страната ще се усети след 800 дни, Симеон Сакскобургготски посочва, че думите му са били преиначени и става въпрос за пожелание, а не за абсолютни обещания. "По въпроса за заплатите липсва удовлетворение - нормално е, когато очакваш всичко и не го получиш за две години и нещо...", заявя българският премиер пред Жан Мишел Стулиг от АФП.

На въпрос за евентуално възстановяване на монархията бившият български цар и настоящ премиер отбелязва, че този въпрос не стои на дневен ред. "При 16 часа работа на ден не разполагам със свободно време да се занимавам с виртуална политика", отбелязва Симеон Саккобругготски.

Той отговаря уклончиво на въпроса дали през 2005 г. би се кандидатирал за втори премиерски мандат. "Ще взема решение в деня когато мандатът ми приключи. Това не фигурира в дневния ми график, аз съм прагматик, управлявам", заявява Симеон Сакскобургготски.

Българският премиер изразява увереност, че България ще бъде готова за членство в ЕС през 2007 г. "Аз съм повече от уверен. Това е в национален интерес. Според него необходимо е обаче да се променят някои привички, наследени от централизираната икономика и тоталитарната държава.

АФП отбелязва,че България е готова също на болезнени отстъпки пред Европейската комисия, а именно да закрие два от четирите действащи реактори на АЕЦ "Козлодуй".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.