Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон Втори използва популистки послания

0 коментара

- Бившият български цар Симеон Втори заяви, че ако спечели властта, за 800 дни може да постигне значително подобряване на икономическата ситуация в страната. Как се отнасяте към подобни послания?

- Това е много интересно изказване от страна на царя, защото той не уточни какъв ще бъде неговия икономически манифест и как той ще изглежда. Мисля, че като имаме предвид миналото на царя, това не е много изненадващо, защото аз се съмнявам дали той изобщо знае как изглежда един икономически манифест.

- Защо смятате така?

- Той никога не е имал позиция и никога не е участвал в правенето на икономическа политика или в изработването на икономически план за действие. И ако той има някакъв икономически план или някаква икономическа програма, то те са голяма тайна, защото никой не знае нищо за тях. Така че аз не мога да коментирам неговото изказване, че може да подобри чувствително нещата за 800 дни, защото, за да направя коментар, трябва да прочета неговата програма и да видя какво той предлага да прави, какви са подробностите.

- Как бихте обяснили популярността на Симеон, при условие, че той не казва нищо конкретно?

- Мисля, че причината той да има някакъв успех е в това, че голяма част от българите са недоволни от всички политици и дори не искат да гласуват. На този фон той използва едно популистко опростено послание, за да привлече хората, които първоначално дори не са смятали да гласуват, заради тяхното разочарование от всички сегашни политици. Мисля, че това е причината за неговата повишена популярност. Той печели гласовете на тези хора, които първоначално са нямали намерение да гласуват.

- Като говорим за разочарованието на българите от политическите партии в страната, според вас съществува ли по-добра алтернатива на икономическата политика на сегашното българско правителство?

- Ако погледнете обективно, ОДС свърши много добра работа в много трудна ситуация. Икономическите фундаменти на България са твърди като скала, наистина са впечатляващо добри, като имаме предвид, че България е на Балканите. Данните за инфлацията са много добри. Икономическият растеж е много добър. Лихвите се държат много добре. Фискалната ситуация е добра. Валутните резерви на централната банка нарастват. Единствения проблематичен индикатор е големият дефицит на търговския баланс и по текущата сметка. Освен това има липса на достатъчно преки външни инвестиции. Една от причините за тези негативи и за липсата на достатъчно външни инвестиции е фактът, че корупцията остава основен проблем. Наред с това мисля, че на съдебната система не може да се разчита. Един от начините да се преодолее този проблем е в случаите на чужди инвеститори всички договори да минават не през българската система, а да са предмет на международен арбитраж . Аз бих решил този проблем много бързо.
Сигурността на хората и престъпността са друг тревожен проблем, чието решаване трябва да бъде сред приоритетите на следващото българско правителство.

Като цяло смятам, че за България ще бъде добра такава програма, която ще измести политиката от обществото. Това е основното.
Спомнете си, че когато въведохме валутния борд, ние сложихме централната банка в усмирителна риза, така че тя да не може да шава и да създава проблеми и това проработи много добре. Сега трябва да търсим начини да поставим и други сегменти от управлението в усмирителна риза, за да не могат да правят пакости.

- В тази ситуация според вас кой е най-добрият сценарий за изход от изборите през юни и кой е най-лошият?

- Най-добрият сценарий е да се получи водена от ОДС коалиция с участието на Симеон, защото той очевидно ще вземе много от гласовете. ОДС обаче трябва да води коалицията и да продължи да осъществява реформите. Най-лошият сценарий ще бъде, ако се стигне до водена от БСП коалиция с ДПС като по-малък партньор.

- Как виждате бъдещето на България след изборите?

- Доколкото икономиката е в основата, аз оставам доста оптимистично настроен към България, защото страната ясно се утвърди като успешен пример в един много труден регион. Валутният борд продължава да играе решаваща роля и аз препоръчвам на Турция да последва примера на България и също да въведе борд, ако иска да реши своите проблеми.
Мисля, че България свърши отлична работа от 1997-ма година с въвеждането на валутния борд. Разбира се, остават много проблеми. Особено корупцията и сигурността на хората. И това е една от причините за разочарованието на населението от правителството и всички политици. Като цяло обаче, аз продължавам да смятам, че България трябва да служи като пример, но има много какво да се подобрЯва. Така например аз знам, че много качествени българи напускат България и ние дори имаме българи в университета "Джонс Хопкинс". Те са много качествени хора, тук се занимават с изследователска работа. Разговарял съм с тях и ако за тях има нещо обещаващо в България, те биха предпочели да се върнат в България, а не да стоят в Америка.

Интервюто е излъчено по радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.