Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон Втори върна дебатите за НАТО с 800 дни назад

0 коментара

Последният ден в работата на 38 - то Народно събрание трябваше да подчертае няколко политически факта. Първо - че това бе първият реално, а не пропагандно консенсусен парламент. Въпреки устойчивото абсолютно мнозинство на ОДС най-важните проблеми, пред които бе изправена България през последните четири години, бяха решавани чрез търсенето на диалог и съгласие между основните партии.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Сред примерите за подобен подход могат да бъдат посочени ратификацията на Рамковата конвенция за защита на правата на малцинствата, отношението към ЕС и отстояването на позиция за премахването на визовите ограничения за български граждани, изработването на общи становища към Русия, за бъдещото членство на страната в НАТО, по кризата в Македония.

Второ - че това бе парламент на конкретните отговорности в рамките на първия пълен управленски мандат след приемането на новата конституция от Седмото ВНС. Това бе парламентът, в който за всяка стъпка в областта на реформите и позитивите, и негативите имаха точен адрес - ОДС с неговото мнозинство и правителство.

Трето - че това бе парламентът, който позволи на политическите партии да оформят ново качество на своята самоличност с възможността пълноценно да потърсят своите европейски проекции.

Четвърто - това бе парламентът, през чиито мандат в България за първи път липсваше познатата доскоро конфронтация между държавните институции Народно събрание - правителство - президент, без - обаче - която и да е от тях, да ограничава своите правомощия.

Въпреки неоспоримите и прагматични резултати през четирите години управленски мандат на ОДС - последният ден от работата на парламента се превърна в своеобразна разграничителна линия между две перспективи. Едната - функционирането и усъвършенстването на сегашната политическа система да продължава, а заедно с това да продължи и предсказуемия евроатлантически интеграционен път на България.

И другата - обществото да даде с вота си на 17 юни шанс на заявката на Симеон Втори и неговото движение по парламентарен път да променят политическата система и морала на обществото. Винаги, когато една личност или цяло едно общество са изправени пред избор, основният въпрос пред тях е"защо"?

Въпросът "защо" в основата си е прагматичен. Отговорите на такъв въпрос звучат сериозно тогава, когато те произтичат от сериозна равносметка, сериозни интереси, сериозно разбиране и очакване за бъдещето. Срещу сериозността на конкретните резултати от управлението на ОДС Симеон Втори предложи емоцията на един спомен, с който го възприемат, както и превърналата се в пословица реплика - "Ще видим", "Ще кажа, като му дойде времето", "Много интересно", "Много мило", "За 800 дни".

Какво точно ще се случи през евентуални 800 дни на Симеон може лесно да се разбере, ако се прочете интервюто на председателя на Контролния съвет на Националното движение "Симеон Втори" Коста Цонев за "Медиапул". "С какво конкретно националното движение може да помогне" - е въпросът към Коста Цонев. "Вие ме питате за неща, които не знам и не разбирам" - бе отговорът.
"Каквото каже царят - това е" - допълва Коста Цонев. Едно от малкото конкретни неща, казани от Симеон Втори, е по въпроса за бъдещото членство на България в НАТО.

В интервю за агенция Франс прес царят отбелязва, че"не знае дали от икономическа гледна точка България ще бъде подготвена за такава тежка жертва" като членство в НАТО. Думите на Симеон Втори за НАТО могат да бъдат оценявани от няколко посоки. Като вътрешнополитически знак те са по - скоро ориентирани към антинатовски настроени среди, които - обаче - приемат идеята за членство в алианса от позициите на пасивната съпротива. Такава среда е електоратът на БСП, въпреки че социалистическата партия се обяви за членство на България в НАТО. Във външнополитически план изявлението на Симеон определено компрометира официалната българска позиция и подронва не само четиригодишните усилия на правителството на ОДС, но и трудното присъединяване на България към националния политически консенсус за членство в НАТО.

На практика - думите на Симеон за НАТО са въпросителен знак пред истинския резултат на един парламентарен процес, довел до изработването на общо становище на Народното събрание за атлантическата ориентация и интеграция на България.

Но те са и още нещо. Те са още един много голям въпросителен знак пред обещанията на самия Симеон Втори. Защото - какво да очакваме от неговите "800 дни", ако след тях икономическото положение на България не ѝ позволи да плати цената и да се погрижи по най-добрия начин за своята сигурност в сложния и непредвидим район на Балканите?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.