Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон Втори влиза в политиката

0 коментара

Симеон Борисов Сакс-Кобурготски Втори живя половин век в изгнание. Сега той иска да бъде следващият президент в родината си. Движението по улиците на София беше спряно миналата седмица, имаше счупени прозорци, преобърнати кофи за боклук, а полицията полагаше всички усилия да предпази хората да не се изпотрепят, докато се блъскаха да зърнат Симеон Втори.

"Това е най-малкото, което можем да направим, за да посрещнем нашия цар, след повече от 50-годишно отсъствие" каза един радиоводещ. Стотици привърженици държаха високо над главите си портрети на бившия монарх и викаха: "Искаме си царя" и "Спаси ни Симеон".

Цар Симеон Борисов Сакс-Кобурготски Втори живее в изгнание в псевдозамък в Мадрид, откакто през 1946 година комунистите го изгониха от страната. Той е един от няколкото монарси на държави от бившия комунистически лагер, лишени от трона след Втората световна война, когато монархиите в Източна Европа бяха премахнати.

Сега се оказва първият монарх, завърнал се в родината си, но като политик, а не като цар. Сред ликуващи възгласи шейсет и четири годишният бизнесмен от Мадрид обяви пред тълпата, състояща се от бизнесмени и интелектуалци, и пред телевизионната аудитория, че е основал нова политическа групировка - Национално движение Симеон Втори, с което ще участва в общите избори на 17 юни. Симеон Втори не е човек, който приема не за отговор.

Опитвайки се да намери новата си политическа роля, той се противопостави на решението на Конституциония съд по-рано тази година, според което той не може да се кандидатира за президент, тъй като не е живял достатъчно дълго в България.

"Днес е повратната точка в живота ми," заяви Симеон Втори пред поддръжниците си в бившата царска резиденция Врана. "От десетилетия аз живея, за да ви служа".

След десет години болезнени пазарни реформи, спад в стандарта на живот и заминаването на стотици хиляди млади и интелигентни хора на Запад, повечето българи чувстват, че е време към тях да се отнасят по-добре. Царят, жертва на комунизма, както сънародниците си, се възприема като човек, който за разлика от останалите политици, е на тяхна страна.

Той твърди, че движението не е монархична организация, но намеква, че ако спечели изборите, ще се опита да възстанови монархията. Симеон Втори е роден през 1937 година в София и е коронясан през 1943 година на шестгодишна възраст след смъртта на баща си Борис Трети (има слухове, че той е бил отровен от агенти на Хитлер).

Само три години по-късно царското семейство отива да живее в изгнание, след като България става република по силата на референдум. Царското семейство отива в Египет преди Испания да им предложи убежище през 1951 година.

Симеон Втори се върна за първи път в родината си през 1996 година и две години по-късно порутената и изпокрадена царска собственост му беше върната, въпреки съпротивата на бившите комунисти.

В изминалите няколко години той спечели широка подкрепа и много българи имат негови портрети в домовете си. Симеон Втори, който е женен за испанска благородничка, говори шест езика и пуши по четири пурети на ден, обяснява, че се захваща с политиката главно заради лошото икономическо състояние на сънародниците си.

"По европейски стандарти повечето хора живеят в мизерия, докато в същото време политиците тънат в разкош", каза той. Той заявява, че ще се противопостави на корупцията, наричайки я "най-големият враг" на страната. Според проучвания на общественото мнение царят ще получи 20 процента от гласовете, ако изборите се проведат сега и политолозите твърдят, че популярността му расте, тъй като хората свикват с неговото присъствие.

Също така се смята, че има възможност след изборите правителството да получи необходимото мнозинство от две трети, за да промени конституцията и да възстанови монархията. Сегашното коалицонно правителство, водено от СДС (единственото правителство, което ще изкара пълния си мандат след падането на комунизма през 1989 г.), разчита на малко по-малка подкрепа от около 17 процента.

С появата си Симеон вся смут сред политиците, тъй като никой не очакваше отдавна загубеният цар да се включи в изборната надпревара. Предвиждаше се битката да се води между управляващите реформисти и социалистите от опозицията, които са основно бивши комунисти.

Симеон Втори, който има далечни роднински връзки с кралица Виктория и кралица Елизабет Втора, избра най-точния момент да се включи в политиката.
Отсъствието засили подкрепата към него и въпреки че жизненият стандарт в България е още нисък, през изминалото десетилетие бяха направени значителни подобрения.

Колкото и невероятно да звучи, хората са настроени много оптимистично. В икономическо отношение България значително е изпреварила съседна Румъния, с която дълги години тънеше редом в бедността. Духът на нацията също така се повдигна по-рано тази седмица, когато западните държави премахнаха визовите ограничения за български граждани. Междувременно вестниците пишат, че за първи път след войната Българите ще могат свободно да посетят Айфеловата кула и Акропола.

Завръщането на Симеон Втори разпали въображението на монархистите в региона. Румънският крал Михай, който живее в Швейцария, беше коронован през 1940 г. Освен Симеон той е единственият оцелял източноевропейски монарх, който е царувал, въпреки че комунистите го принудиха да абдикира през 1947 г.

Той беше пренебрегван от посткомунистическите правителства до преди три години, когато те го изпратиха да преговаря за приемането на Румъния в НАТО.
Михай още живее в изгнание, но президентът Илиеску го покани на посещение по-късно тази година.

Също като Симеон, Михай се надява да се върне на трона, ала въпреки че бе посрещнат с ентусиазъм, съществува усещането, че тези монарси ще вършат по-добре царските си задължения без корона. Модернистите бързо предположиха, че и други европейски монарси ще последват примера им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.