Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симулация на ядрена авария в Румъния тества готовността на Европа за извънредна реакция

1 коментар
Симулация на ядрена авария в Румъния тества готовността на Европа за извънредна реакция

Ядрени експерти симулират мащабен инцидент в ядрена централа в Румъния, за да изпробват глобалните възможности за ефективен отговор на подобна катастрофа. 

Над 60 държави участват в 36-часовия тест, организиран от атомната агенция на ООН и провеждащ се в румънската ядрена централа Черна гора.

Учението започна в сряда в 6.00 часа сутринта местно време, когато се разиграва кризисна ситуация, при която тръба от реактора се спуква и радиоактивен материал изтича на пода на помещението. Екипите за бързо реагиране в Румъния се заемат с аварията на място, докато останалите страни изпробват комуникационните мрежи и се прави оценка на техническите последици от евентуална ядрена катастрофа.

Пълните подробности по симулираната авария бяха тайна за участниците, за да може те да реагират така, както биха направили в реална ситуация.

Атомната централа Черна вода се намира на 180 км югоизточно от румънската столица Букурещ. При спукването на една от всичките 300 тръби в реактора изтича ядрено гориво, което предизвиква разпространение на огромно количество радиоактивни материали в атмосферата.

Местното население е инструктирано да действа като при истински инцидент, да си стои по домовете и приема само бутилирана вода.

Пет държави са незабавно уведомени за аварията (България, Русия, Унгария, Словакия и Гърция), както и Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) във Виена и Световната здравна организация (СЗО) в Женева.

Последното подобно изпробване на ядрена авария е проведено в атомната централа Гравелин в северна Франция през 2001 г.

Инициаторите на учението смятат, че 19 години след катастрофата в Чернобил страните са усвоили опит за справяне с подобни ситуации.

Експертите, планирали учението, подчертават, че вероятността да се случи ядрен инцидент от подобен мащаб е твърде минимална, но всяка страна трябва да е готова с план за действие в извънредна ситуация.

Най-голямата в историята ядрена катастрофа в Чернобил доведе до смъртта на 30 души на мястото на аварията, докато стотици други пострадаха.

На радиоактивна зараза бяха подложени над 6.7 милиона души, по данни на СЗО, като сред децата в засегнатите райони 10 пъти са нараснали раковите заболявания.

Пуснат в действие през 1996 година по канадски проект, реакторът на централата в Черна вода с мощност 705 мегавата, е единственият в Източна Европа, който работи по западна технология.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владмир Петров
    #1

    Здравейте!Аз много сам любопитен по трагедията с Чернобил и ако може да ми пратите е някоя снимка [email protected]

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.