Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Син на бивш босненски военен лидер става президент

4 коментара
Син на бивш босненски военен лидер става президент
Синът на бивш босненски военен мюсюлмански лидер ще стане един от тримата членове на председателството на Босна и Херцеговина, според резултатите от проведеното в неделя гласуване, предаде Ройтерс в понеделник. Според анализатори синът на Алиа Изетбегович – Бакир, изглежда готов да работи с останалите етнически групи в Босна.

Проведените парламентарни и президентски избори бяха наблюдавани внимателно от Запада за сигнали дали Босна ще се приближи към членството си в ЕС и НАТО или ще затъне още повече в стагнацията.

Реформите в страната са блокирани от предишните общи избори преди четири години, което спъва напредъка ѝ по пътя към членство в Европейския съюз, отбелязва Франс прес. Основна причина за политическата задънена улица, в която е изпаднала западнобалканската държава, е противопоставянето между мюсюлманите, които искат по-голяма централизация, и босненските сърби, които се стремят да запазят своята автономия.

Европейският съюз се обявява за засилване на централизацията, тъй като според него това би улеснило прокарването на необходимите реформи.

От края на междуетническия конфликт в страната и гражданската война минаха 15 години, но основните политически партии по старому призоваха своите избиратели да гласуват на етнически принцип, коментира ББС.

Освен Бакир Изетбегович, в проведените избори за председателство водят Небойша Радманович и Желко Комшич, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Над 3.1 милиона избиратели трябваше да изберат още федералния парламент и на парламентите в двете съставни части на страната - Мюсюлманско-хърватската федерация и Република Сръбска. В Република Сръбска гласуваха и за президент и вицепрезиденти, а в Мюсюлманско-хърватската федерация - за регионални парламенти в 10-те кантона.

Досегашният мюсюлманин в постоянното председателство Харис Силайджич изостава от Бакир Изетбегович. Останалите двама членове на председателството - сърбинът Небойша Радманович и хърватинът Желко Комшич, водят и вероятно ще продължат да представляват своите общности.

Докато Изетбегович и Комшич са твърди привърженици на единна Босна, то Радманович се обявява за отцепване на Република Сръбска.

Избирателната активност е била 56 процента - с три процента по-висока отколкото на предишните общи избори - през 2006 г., посочва АП. Окончателните резултати ще станат ясни по-късно в понеделник.

При преброени подадените бюлетини в три четвърти от избирателните секции, Бакир Изетбегович води с 34 процента. На второ място с 30 процента е медийният магнат Фахрудин Радончич. Сегашният мюсюлмански член на постоянното председателство на Босна и Херцеговина Харис Силайджич е едва трети с 26 процента.

Преизбирането на хърватския представител Желко Комшич, за когото са гласували 58 процента от сънародниците му, изглежда сигурно.

При преброени две трети от подадените бюлетини в Република Сръбска, Небойша Радманович води с 50 процента, следван плътно от Младен Иванич с 47 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радманович
    #8

    iztrebitelite na nato, a? босненски военен лидер = voennoprestapnik! demokraciata ot zapad i otvad okeana = caricata na dvoinite standarti...

  2. Наблюдател
    #7

    Реформите в страната са блокирани от преди четири години...И след тези избори няма да се деблокират. В Босна почти всички партии, с изключение на Социалдемократическата във Федерация БиХ (но нея я няма в играта), са базирани на национален принцип т.е. те са или сръбски, или мюсюлмански или хърватски. И това е един омагьосан кръг.

  3. h
    #6

    Ami i "socialdemokraticheskata" e nacionalisticheska, nabludetelju. Vypreki che tova sa bivshite jugoslavski komunisti, i te sa s boshnjachka orientacija.

  4. Наблюдател
    #5

    Хубаво е нещата да се познават по-добре. Няма знак на равенство между бошняци и бивши югокомунисти. А Бакир Изетбегович е много близък до българското понятие за мутрополитик.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.