Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите на общ протест за още по-високи заплати

“Не искаме да събаряме властта и да десабилизираме икономиката“, декларира лидера на КНСБ Пламен Димитров

0 коментара
Лидерите на "Подкрепа" и КНСБ Димитър Манолов и Пламен Димитров

Синдикатите подготвят протест за по-високи заплати и срещу искането на работодателите да отпадне "добавката за клас прослужено време". Това решиха стачните комитети на КНСБ и на “Подкрепа” в понеделник. Според тях заявеното намерение на финансовия министър Владислав Горанов за увеличение на заплатите в бюджетния сектор през следващата година е стъпка в правилната посока, но недостатъчна.

Денят на националния протест, подготвян от синдикатите, предстои да се уточни.

Според лидера на КНСБ Пламен Димитров бюджетните възнаграждения трябва да следват увеличението в частния сектор.

“Исканията са за повече и очакванията са за повече”, заяви Димитров.

Димитров припомни, че исканията на КНСБ към бюджета, заявени още през юли, са за 920 милиона лева за увеличение на заплатите в бюджетните системи, което прави между 15-25 процента увеличение на възнагражденията в зависимост от сферите. В левове равностойността е около 100 и малко повече. В някои сфери като домовете за възрастни хора, за хора с увреждания заплатите са изключително ниски - под 500 лева и там увеличението трябва да е по-голямо, допълни той.

Димитров посочи, че синдикатите не говорят за дестабилизация на страната и за събаряне на властта.

"Ние не искаме да дестабилизираме икономиката, защото тя в момента върви нагоре, нито искаме да дестабилизираме политическата среда, защото тя обуславя растежа и ни е важна от гледна точка на европредседателството, но това не означава, че хората нямат право да искат по-високи доходи", заяви лидерът на КНСБ.

В заявеното намерение за протести няма политика - има само "работим и получаваме повече", допълни той.

Въпреки, че расте заплатата, работещите бедни също се увеличават- все повече хора се трудят, но остават бедни, а трудът трябва да те вади от капана на бедността, допълни Димитров. Той цитира данни от последните няколко тримесечия, които сочат, че делът на работещите бедни се е увеличил от 7, 8 на сто на 11, 6 на сто.

Синдикатите имат нагласа да протестират и срещу лидерите на работодателските организации, които по думите на Димитров атакуват не само добавката за стаж, но и всички добавки в Кодекса на труда, което е скандално.

“Кадрите са проблемът на България и около това трябва да са дебатите, а не за отнемането на добавките“, каза Димитров.

Не повече от 150 хиляди са възстановените работни места от изгубени общо 400 хиляди по време на кризата, отчете още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.