Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите настояват нощният труд да е обвързан с основната, а не с минималната заплата

2 коментара
Лидерите на КТ "Подкрепа" и КНСБ внесоха в социалното министерство над 100 хил. подписа за по-справедливо заплащане на нощния труд. Сн. БГНЕС

Заплащането на нощния труд да се обвърже с процент от основната заплата , а не от минималната, както предлага правителството. За това настояха синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" на среща с министъра на труда и социалната политика Деница Сачева.

Исканията са подкрепени от над 100 хиляди души в национална подписка в рамките на кампанията "Заедно да защитим труда си". Лидерът на "Подкрепа" Димитър Манолов припомни, че нощен труд полагат около 400 000 души в страната.

В подписката се настоява за нормативни промени, чрез които да се постигне: значително увеличаване на заплащането за нощен труд и за времето на разположение; въвеждане на сумирано изчисляване на работно време само за производства с непрекъснат технологичен режим на работа; гарантиране на реалното отчитане и заплащане на положения извънреден труд при сумирано изчисляване на работно време и увеличаване на заплащането му на 75 на сто (в почивни дни) и 100 процента (на официални празници).

Синдикатите настояват сумираното изчисляване на работното време да важи само за секторите с непрекъсваем работен процес. В момента по тяхно мнение бизнесът злоупотребява с режима и лишава  работниците от полагащи се почивки.

Диалогът по промените в Кодекса на труда ще продължи, тъй като темите, свързани с работното време, с отпуските и с почивките са едни от темите, които са важни по отношение на регулацията на пазара на труда, каза от своя страна Сачева.

Тя съобщи, че част от предложенията са намерили отражение в предложените промени в Кодекса на труда, като например сумираното изчисляване на работното време. По отношение на нощния труд също беше направена стъпка напред, припомниСачева. Подготвя се финансовата обосновка на наредбата, с която ще се регламентират промените, като се предвижда от 1 януари 2021 година допълнителното възнаграждение да бъде 0.15 на сто от минималната работна заплата, но не по-малко от един лев.

Предстои този нормативен акт да бъде приет от МС още в следващия месец.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владимир Павлов
    #2
    Отговор на коментар #1

    В последното изречение след ами, трябваше да напишеш "защото". На теоря, казват някои, че няма голяма разлика между практика и теория. Да, ама на практика ИМА!

  2. Практик от София
    #1

    Разбира се, при някои професии работата нощна смяна е неизбежна.
    В дискретните производства не е задължителна, и ако съществува в такъв род производства, това говори единствено за алчността на собствениците.
    Световната здравна организация през 2009 година определи, че нощният труд трайно уврежда здравето и трябва да се ограничи.

    В следните случаи нощният труд повишава здравния риск за работещия:
    - Хронични нарушения на съня
    - Тежки стомашно-чревни заболявания
    - Исхемична болест на сърцето
    - Инсулинозависим

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.