Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите отново против проект на Шулева, липсват аргументи

0 коментара

КНСБ и Подкрепа не одобриха проекта на правилник за прилагането на закона за семейните помощи на деца. Според КНСБ в документа трябвало да се прецизира понятието "доход" и "семейство", от Подкрепа не изтъкнаха аргументи за позицията си.

С приемането на нов закон за детските помощи в началото на тази година, се въведе имуществен праг за тяхното получаване. Досега държавата плащаше месечна сума за всяко дете, независимо от доходите на родителите. Сегашният кабинет реши да увеличи двойно - от 8 на 15 лв., месечните помощи за дете, но същевременно въведе подоходен праг от 150 лв. на член на семейството, над който родителите няма да получават детски.

Пред журналисти, след заседанието на националния съвет за тристранно сътрудничество, изпълнителният секретар на синдиката Ася Гонева каза, че имало възможност да се създаде неравнопоставеност на кандидатстващите и на едни от тях доходите да се изчисляват в положителна посока, а на други - в отрицателна. От изявлението не се разбра какво дава основание за тази констатация. Проблемът с понятието "семейство" пък бил, че не включвало и вече разпространените случаи на съжителство без брак. От страна на социалното министерство заявиха, че не може да се излиза извън определението на "семейство" според Семейния кодекс и при случаите на съжителство ще се отчита само доходът на родителя на детето.

Също пред медиите заместник-председателят на Българската стопанска камара Дикран Табеян определи като проблем как ще се определя брутния доход, който кандидатстващите за детски ще декларират. В закона за данък общ доход например, облагаемият доход не включва нормативно признаваните разходи и осигуровки на работещите по граждански договори, на едноличните търговци и плащащите патентен данък, посочи Табеян. Според текста в проекта за правилник, брутния доход отговаря на облагаемия доход по ЗОДФЛ, тоест и при него се приспадат разходите и осигуровките.

Експертите от Министерството на финансите и от Националния осигурителен институт ще продължат да работят по прецизиране на понятието, каза пред журналисти заместник-социалният министър Христина Христова. Специално за едноличните търговци и плащащите патентен данък се е установило разминаване на сроковете, в които декларират доходите си пред данъчните и сроковете, в които ще ги декларират за получаване на детски. И двете групи обявяват доходи веднъж годишно за данъчни цели, а според закона за детските, получаващите семейни помощи за деца трябва да подават декларации за доходите си на 6 месеца. Този проблем трябва да бъде изчистен допълнително от експертите.

Зам.министър Христова информира още, че за периода 1 април - 1 май службите за социално подпомагане са обработили 69 000 молби за помощи по закона и са изплатени 4,184 млн.лева.

На заседанието на тристранката КНСБ е настояло пред вицепремиера Лидия Шулева предприятията с над 50% общинско или държавно участие да имат право да увеличат заплатите на работещите, след като влязат в сила подготвяните нови, по-високи цени на тока и парното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.