Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите подкрепиха Финков да иска повече пари за здравеопазване

0 коментара

Синдикатите и съсловните здравни организации днес подкрепиха министърът на здравеопазването Божидар Финков в спора му с финансовото министерство колко пари да отдели държавата за този сектор догодина.

На дискусия, организирана от КНСБ, синдикати и работодатели в здравния сектор подкрепиха тезата на Финков, че предвидените в проектобюджет 2003 средства за здравеопазване са крайно недостатъчни. Ще се боря за тяхното увеличаване, заяви министърът на финансите. Първоначално Финков е поискал 6% от БВП за здравеопазването, после е свалил до запазване на сегашното ниво - 4,3 процента. От финансовото министерство обаче са заложили разходи в размер на 3,9 % от брутния продукт.

Наличието на противоречия между Финков и Велчев стана явно при представянето на основните показатели на бюджет 2003 пред депутатите от управляващата коалиция НДСВ-ДПС. След продължилата 5 часа среща никой от присъстващите не скри, че най-големи спорове се разгорели около исканите пари от социалния министър Лидия Шулева и здравния Божидар Финков. Министърът на здравеопазването заяви, че настоява и в бюджет 2003 средствата за сектора да останат 4,3% от БВП, както са в момента, а не да се намаляват на 3,9 на сто от брутния вътрешен продукт. Като абсолютна сума парите нарастват заради очакваното увеличение на БВП, но са крайно недостатъчни, заяви Финков и посочи като пример настоящия недостиг на средства в бюджета на здравната каса.

Но докато финансите показаха, че ще дадат още средства на Шулева за програмата ѝ, чиято цел е да възвърне част от трудовите навици на дългосрочно безработните, по отношенията на исканията на Финков те останаха категорично против. Не може да се поставят искания за пари като част от БВП, без срещу тях да стои ясна програма за реформи в сектора, заяви заместникът на Велчев, зам.министър Кирил Ананиев, който е и член на Управителния съвет на здравната каса. Липсата на напредък в здравната реформа бе разкритикуван преди 2 седмици и от мисията на Международния валутен фонд, отрицателна оценка за сектора бе дадена днес и от Световната банка.

На днешната дискусия, Финков представи резултати от социологическо проучване, според което българите не са доволни от обслужването, което получават от семейните лекари. Заедно с ограничения достъп до специалистите, това намалявало ефекта от доболничната помощ.

Министърът на здравеопазването огласи и становище на МВФ, според което не се инвестират достатъчно средства за обновяване на медицинската апаратура в болниците. Той обаче спести критиките и на МВФ, и на Световната банка, че една от причините за липса на инвестиционни средства в болниците е забавянето на реформата в сектора, свързана със закриване на неефективни лечебни заведения. В замяна на това Финков обеща в скоро време да предложи широка инвестиционна програма за обновяване на болниците.

На обсъждането стана дума и на основният спорен проблем между лекарите и финансистите, свързани с резерва на здравната каса. Според Закона за здравното осигуряване, резервът на касата трябва да бъде 15 % от годишните ѝ приходи. В момента той обаче се поддържа много по-голям и за догодина също е заложено ново увеличение, без да могат да се използват средства от него за медицински дейности. От касата обвиняват финансовото министерство, че го държи така, защото е включен в приходната част на консолидирания бюджет и срещу наличието на парите от здравни вноски държавата може да си позволи разходи в други пера на бюджета, които не са свързани със здравеопазването, като в същото време запазва общата финансова стабилност.

Николай Николов от Управителния съвет на касата днес нарече финансов тероризъм натрупването на средства в преходен резерв на касата, който вече е достигнал 750 млн.лева. Не е нормално разходната част в бюджета на НЗОК от 662 млн.лв. да е по-малка от преходния ѝ резерв, смята председателят на Съюза на работодателите в здравеопазването д-р Димитър Димитров. По изчисления на съюза на здравеопазването са нужни 1,8-2 млрд.лв, на здравната каса - 750-800 млн.лв.

Вчера общото събрание на касата не прие проектобюджетът ѝ за догодина с мотива, че се намаляват разходите за някои видове дейности, финансирани от НЗОК. Ако отстъпим от разходите от миналата година, философията на здравната реформа се обезсмисля, заяви днес председателят на здравната федерация към КНСБ Иван Кокалов. От КТ “Подкрепа” също заявиха, че не приемат определянето на разходен таван за здравната каса, тъй като такъв за НОИ например нямало. Според Тренчев, в бюджет 2003 на здравната каса е заложен нов излишък от близо 92 млн.лв., които ще се прибавят към натрупания досега резерв на касата в размер на 750 млн.лв. Затова от Подкрепа предлагат с излишъка да се финансират дейности на касата, за които в момента не достигат средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.