Профсъюзите са наясно, че е необходима оптимизация на персонала на ВЗМ-Сопот, но няма да се съгласят на масови съкращения без правителството да има ясна визия за спазването на закъсалите финансови заводи, чиято приватизация се провали през миналата седмица именно заради условието за запазване числеността в предприятието. Това заяви пред БНР в неделя президентът на КНСБ Пламен Димитров. По-късно през бТВ пък министърът на икономиката, енергетиката и у,тирзма Делян Добрев съобщи, че в началото на идната седмица се очакват приходи от изпълнени вече поръчки от оръжейните заводи, с които да се погасят малка част от забавените с три месеца заплати.
Добрев каза още, че в процес на договаряне е и нова малка поръчка за ВМЗ, от която ще дойде аванс и той също ще отиде за издължаване на трудовите възнаграждения. Сключването на този договор обаче зависи от хода на заведеното срещу ВЗМ-Сопот дело за обявяване в несъстоятелност от „Механичен завод – Девин“. Засега ще се залага на съкращаването на разходи в предприятието, където работят 3200 души, а кандидат-приватизаторът „Емко“ искаше да ги сведе до 1200.
Пламен Димитров коментира още, че оптимизацията на персонала не означава, че това е единственото действие, към което трябва да гледаме всички заедно. „Това е елемент от общия ред на спасяване на предприятието. Намирането на нови, допълнителни поръчки и гарантирането на едни оптимални разходи от гледна точка на горива, материали, енергия и тогава идват разходите за хора. Ние няма да се съгласим да режем хора, без да има някаква ясна визия за спасяването на предприятието“, заяви синдикалистът.
Планът за преструктурирането на предприятието ще бъде представен на социалните партньори в понеделник, съобщи от своя страна изпълнителният директор на ВМЗ-Сопот Иван Стоенчев.
„Там, където има дублиращи мощности или там, където можем да съберем на едно място всички механични детайли, които могат да бъдат работени в едни цех, за да намалим разходите – като потребление на електричество, пара, вода. Също така, ще пристъпим към закриване на дейности, които не носят приходи на дружеството, а само разходи на този етап, за да можем да намалим тежестта, която постоянно носим“, каза Стоенчев, цитиран от БНР.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Епа милионерите - вождове на "синдикати" са съгласни на всичко. Тарифата е известна - от един до пет милиона, в зависимост от размера на предприятието. А работниците да го дyхат под вода.
"визия за спасяване" = терминал 2
Така беше в Кремиковци, така беше в Кърджали, много шум и се забрави. Парите надежда, в която някой могат и да успеят.Един месец телевизията си пълни новините, после те забравят, а далаверата продължава. За най-активните протестиращи по един шут за награда.
Хората ще са гладни и вече съкратени. Кой ще им плати дължимото не се казва. Синдикатите вяха знамената и си подвиха опашката.Мафията ще глътне и тази хапка, а хората ще си търсят парите пиейки по една студена вода. Даже нея ще я осигурят лесно, понеже е зима.Каква е разликата между днешните синдикати и някогашните профсъюзи - никаква и едните и другите са функция от властта, а работника му броят и залъците да не би да е преял.