Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдиците на КТБ атакували една сделка за 500 000 евро

Голяма част от информацията в докладите на управителите на банката с отнет лиценз е заличена

4 коментара
Временните синдици влязоха показно в КТБ преди две седмици, придружавани от финансовия министър Владислав Горанов, зам.-главния прокурор Борислав Сарафов и шефа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков. Снимка: БГНЕС

Съдът да развали една сделка, довела до намаляване на активите на "Корпоративна търговска банка" (КТБ), са поискали временните ѝ синдици от 27 март до момента. Става въпрос за прихващане между депозит и кредит в банката за 500 000 евро, което според управителите на банката с отнет лиценз е направено в разрез със закона.

Това става ясно от двата публикувани досега отчета на синдиците Лазар Илиев и Росен Ангелчев, избрани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Двамата поеха управлението на банката с отнет лиценз от назначените от БНБ квестори след скоростни промени в Закона за банковата несъстоятелност, направени с мотива, че така ще се опазят активите на КТБ. От синдиците се очаква да атакуват сделки за прихващания, одобрени от квесторите. До края на миналата година те са били общо 668 за над 852 млн. лв.

По закон синдиците на КТБ са длъжни всяка седмица да публикуват отчет за свършеното. Обявените до момента два такива доклада не дават кой знае каква информация, тъй като голяма част от данните като имена на фирми, срещу които се водят дела или пък се подготвят искове, са заличени заради опазването на банкова или търговска тайна. По тази причина липсва и името на фирмата, направила атакуваното от синдиците прихващане за 500 000 евро.

В отчетите на Илиев и Ангелчев се казва също, че се анализира дали могат да бъдат атакувани прихващания за общо 200 млн. лв., за които са подадени заявления след отнемането на лиценза на КТБ. Те обаче не са осчетоводени и не са се отразили в намаляване на активите на банката.

Скоростните промени в Закона за банковата несъстоятелност дадоха възможност на синдиците да завеждат дела и срещу лица и фирми, които са получили кредити от КТБ през други дружества, а не пряко. По подобен начин са финансирани сделките за БТК, "Дунарит" и другите компании, контролирани от мажоритарния акционер в КТБ Цветан Василев и придобити наскоро за 1 евро от неизвестното дружество LIC33. Досега обаче синдиците не са завели искове срещу такива дружества. Според отчета им, все още се прави анализ на "движението на паричните средства от сметки на кредитополучатели", за да се прецени кои фирми и сделки да бъдат атакувани в съда.

Няма краен резултат и по задължението на синдиците да наемат международна компания, която да проследи паричните потоци от КТБ и да предложи как средства на банката да бъдат възстановени. Досега синдиците само са поискали от Фонда за гарантиране на влоговете съдействие и указания за наемането на такава компания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #4

    Браво момчета, Още 10 хиляди пъти по 500 хиляди и ще върнете петте милиарда. Само че с тази скорост ще ви трябват поне 50 години. А дано до края на века се справите.

  2. Коментарът е изтрит в 09:47 на 14 април 2015 от автора.
    #3
  3. Иван Сусанин
    #2

    Ама как ще се влачат след събитията ??? Няма такова нещо, просто пуснаха сега вълчетата да разследва кой е изял агнетата. Ха познай кой ще е виновен - сигурно някой овен. Така е, като целокупният български народ се състои от овце и си е направо добитък. Той трябваше да скочи още когато му взеха 3,5 милиарда да ги дадат на КТБ, а също когато му направиха дълга от 16 милиарда. Той дори не се помръдна. Ами тогава да го доят до кръв!!! Сам си е виновен.

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.