Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сингапурското чудо остана без своя творец

Почина Ли Куан Ю, създателят на съвременен Сингапур

2 коментара

Ли Куан Ю - държавникът, който превърна Сингапур от малко пристанищно градче в богат глобален център, почина на 91-годишна възраст. В страната бе обявен седемдневен траур. Световните лидери изразяват своята почит и възхищение от Ли, който беше премиер на града-държава в продължение на 31 години и е уважаван в цял свят като архитект на съвременното благоденствие на Сингапур.

В същото време той беше критикуван за желязната хватка във властта. При неговото управление свободата на словото беше силно ограничена, а политическите опоненти бяха съдени.

Погребението на Ли ще бъде на 29 март.

В емоционално телевизионно обръщение неговият син и сегашен премиер Ли Сиен Лун отдаде почит на живота му.

Той се бори за независимост, изгради нация на място, където нямаше нищо, направи ни горди да бъде сингапурци. Няма да видим друг човек като него, заяви синът му.

Ли осигури независимостта на Сингапур от Великобритания и отделянето от Малайзия. За смъртта му беше съобщено рано сутринта в понеделник местно време. Той беше в болница от няколко седмици с тежка пневмония и беше поставен на изкуствено дишане.

Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун го определи като "легендарна фигура в Азия", президентът на САЩ Барак Обама - като "исторически гигант", а китайското външно министерство го окачестви като "уникално влиятелен държавник в Азия".

С чувство за визия и безмилостен прагматизъм, Ли Куан Ю трансформира Сингапур от малък остров без никакви природни ресурси, в процъфтяващо икономическо чудо, както той нарича комбинацията от частен и държавен капитализъм.

Той създаде уникален модел на държавно управление, възхитило водещи световни лидери, а през последните години привлякло особеното внимание на руското ръководство. В основата на модела, положен от Ли е, принципът на либерална икономика при авторитарна политика. Този модел на мек авторитаризъм обаче не е синоним на корупция, рушветчийство и връзкарство, които са отличителни за авторитарните режими и което принципната разлика.

Ли Куан Ю описа своя опит в държавното строителство в своята автобиографична книга, която скромно озаглави "Възгледът на един човек за света" (One Man's View of the World).

Някои от най-известните цитати на Ли Куан Ю:

"Ние решаваме какво е правилно. Няма значение какво мислят хората"

"Свободата на медиите трябва да е подчинена на първостепенните нужди на целостта на Сингапур".

"Никога не разбрах защо западните педагози са толкова много против телесното наказание".

От "третия свят" – в първия

Когато през 1965 година получава независимост Сингапур представлява малка, бедна страна, на която ѝ се налага да внася дори питейна вода и строителни материали. Отношенията със съседите ѝ далеч не били идеални, около една трета от населението но новата държава симпатизирало на комунистите, а корупцията била поразила властта.

"Когато през 1959 година станах министър-председател, БВП на глава от населението бе 400 долара. През 1990-та, когато напуснах поста, той беше нараснал до 12 200 долара, а през 1999-та стана 22 хиляди долара", пише Ли Куан Ю в книгата си "Сингапурска история. От третия свят – в първия".

В началото Ли Куан Ю и основаната от него партия "Народно действие" залагат на дългосрочни проекти, разработени под ръководството на чуждестранни специалисти. Основни задачи на модернизацията стават развитието на тродемка промишленост, повишаване нивото на образованието, строителството на евтини жилища, преобразуването на града-държава в регионален възел на Азия.

Експортно ориентираното производство става главен генератор на ръст в икономиката. Основен критерий става конкурентоспособността на продукцията. През 1973 година държавата започва да поощрява проекти в най-новите промишлени отрасли като нефтохимията, машиностроенето, електронната промишленост.

В Сингапур държавните предприятия не получават никакви привилегии или облекчения, а оперират наравно с частните компании. Така правителството отстранява неефективността в държавния сектор, както и корупцията, за чието изкореняване прилага особено твърди методи.

На Ли Куан Ю се приписва една от знаменитите фрази за това как да се води борбата с корупцията: "Започнете като вкарате в затвора трима свои приятели. Вие със сигурност знаете за какво, те също".

Като част от борбата с корупцията са повишени доходите на ръководните постове в администрацията и на министрите.

Залагането на ефективността, борбата с корупцията и на конкурентоспособността на световните пазари водят до пълно ликвидиране на шуробаджанащината и семействеността при заемането на каквито и да било важни длъжности. В Сингапур на власт е меритокрацията, при която висок пост може да се заеме само благодарение на заслугите и уменията.

Правителството отделя особено внимание на строгата бюджетна дисциплина. То се отказва от заемите и задлъжняването в полза на чуждестранните инвестиции. Сингапур става първата държава в Юго-източна Азия, която започва широко да привлича чуждестранен капитал, благодарение на който успява ефективно да модернизира промишлеността. В страната идват най-големите световни компании, които строят капиталоемки и наукоемки предприятия и донасят съвременни технологии.

За това помага и гъвкавата данъчна политика. До 70-те години на миналия век в приоритетните промишлени отрасли (нефтопреработващият, корабостроенето, текстилното производство) местните и чуждите предприемачи са освободени за 5 години корпоративен данък, от вносни мита за суровините и оборудването. Получават и възможност за ускорена амортизация. Благодарение на това от 1965 до 1970 година чуждестранните инвестиции в сингапурската промишленост надхвърлят 4 милиарда местни долара.

Развитите най-напред отрасли дават тласък за преустройство на цялата структура на икономиката. Сингапур продължава да остава привлекателен за чуждестранните инвеститори – техният обем през 2010 година достига 38,6 милиарда долара, което е близо половината от всички преди чуждестранни инвестиции в страните от АСЕАН.

Така още във втората половина на 80-те години страната, която няма собствен петрол, става най-големият център на преработката и търговията с петролни продукти в Юго-източна Азия. Както и един от световните лидери в корабостроенето и електрониката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #2

    Поклон! Докато едни отиват напред, други непреодолимо отиват назад, към третия свят!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.