Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синоптици готвят протест, не искат да минават към МОСВ

НИМХ получава близо 22 млн. лв. от държавата за прогнози и научна дейност

10 коментара
Синоптици готвят протест, не искат да минават към МОСВ

Около 700 работещи в Националния институт по метрология и хидрология (НИМХ) са готови да излязат на протест. Причината е преместването им от Министерството на образованието и науката (МОН) под шапката на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Това става ясно от публикувания проект на Закон за държавния бюджет 2022. Мотивът за рокадата е, че дейността на НИМХ е свързана с околната среда.

НИМХ са против, искат среща с премиера

По този повод от НИМХ излязоха с отворено писмо до премиера Кирил Петков. Институтът е против преместването му под шапката на МОСВ и задава серия от въпроси.

Защо правителството ги прехвърля към друго министерство, въпреки "трите изключително успешни за Института години след излизането му от състава на БАН и преминаването му към МОН. Прозрачно ли е взето това, защо се прави без да са се допитали до тях, знае ли за депозираното от НИМХ писмо от 6 януари до него и министрите на финансите Асен Василев, на околната среда Борислав Сандов и на образованието Николай Денков, в което излагат аргументите си против преместването.

"Ясни ли са Ви действителните мотиви на министър, академик от БАН, Н. Денков за това желание да "извади" една национална научна организация със 132-годишна история от министерство на науката и да я прехвърли към едно от осемте министерства, които обслужва с научни продукти", питат още от НИМХ. От института посочват, че той никога не е стъпвал в НИМХ и нито веднъж не се е срещал с ръководството на института от назначаването му за служебен министър досега.

От НИМХ пишат още, че "с отпадането на правото на делегиран бюджет и формиране на преходен остатък за НИМХ" в Закона за държавния бюджет за 2022 г. се отнема възможността на работещите в Института за участие в международни и национални научни проекти и програми, както и да получават средства по тях. Чий е този "пропуск", питат от НИМХ.

Денков: Мястото на НИМХ е в МОСВ

"Системното място на НИМХ е там, където се използва неговата експертиза. Това е преди всичко, но не само МОСВ" - така министърът на образованието и науката акад. Николай Денков коментира предложението НИМХ да излезе от системата на МОН. Становището на акад. Денков беше разпространено часове след откритото писмо на НИМХ.

В него е посочено, че по закон МОН трябва да задава общите политики за развитие на образованието и научната дейност в България и да бъде равноотдалечено от всички научни институти.

Към момента, освен НИМХ, всички институти са или към други организации като университетите, Българската академия на науките, Селскостопанската академия, или към други министерства. Като пример е даден Националният център по заразни и паразитни болести, който е към Министерството на здравеопазването, а Институтът по отбрана "Проф. Цветан Лазаров" е към Министерството на отбраната.

От МОН твърдят, че прехвърлянето на НИМХ от МОН към МОСВ е поискано още на 16 юли 2021 г. от тогавашния служебен министър на околната среда и водите Асен Личев. В писмото си до МОН той е изложил като мотиви, че Законът за водите създава преки задължения за НИМХ да извършва количествения мониторинг на валежите, подземните и повърхностните води, включително наносния отток.

"Промяната ще доведе и до намаляване на административния ресурс, пряко свързан с осигуряване на комуникацията и обмена на данни при осъществяване на мониторинга на водите", се казва още в писмото на служебния екоминистър до МОН, съобщава ведомството на акад. Денков.

От МОН твърдят, че предложението на Личев е било НИМХ да бъде прехвърлен от МОН към МОСВ още при актуализацията на държавния бюджет през миналата есен. Тогава обаче се е преценило, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 г.

Министърът на образованието твърди, че няма забележки към работата на института. "Всички виждаме, че те са много активни, използваме техните резултати", казва Денков. Той твърди, че МОН никога не е предлагало промяна в статута на НИМХ по отношение на неговото финансиране.

Дали един институт е под шапката за едно или друго министерство, по никакъв начин не променя неговата възможност да кандидатства за научни проекти, казва още Денков. Той посочва, че е готов да обсъжда къде е най-доброто място на института.

"Този разговор ще се проведе на правителствено равнище, защото има различни възможности", заявява акад. Денков.

Съмнения за двойно финансиране на дейността на НИМХ

Пред Mediapool служебният екоминистър Асен Личев каза, че идеята за местенето на НИМХ е била на самия Николай Денков, още като служебен министър. Той заедно с настоящия екоминистър Борислав Сандов имали лични сблъсъци с НИМХ, каза Личев, без да изпада в конкретика.

Той изрази лично мнение е, че мястото на НИМХ не е в МОН, но решението къде да бъде трябва да бъде взето от управляващата страната коалиция.


Институтът извършва дейност, която засяга целия стопански живот, както и този на хората с оглед на прогнозите за времето, наводнения, нивата на реките, суша, пожари, агроклиматични фактори и т.н. и тази информация трябва да се финансира от държавата и да бъде безплатна за обществото, смята Личев. Според него научната дейност, извършвана от НИМХ, трябва да бъде в БАН, така както беше преди години.

Асен Личев каза още, че докато е бил служебен министър на екологията е имало съмнения за двойно финансиране на НИМХ. Причината е, че всяка година МОСВ е превеждало около 2 млн. лв. на института за следене на нивото на водите във реките. В същото време не е имало яснота по пера за какво отиват отпуснатите от МОН пари за издръжката на НИМХ.

Годишният бюджет на НИМХ е около 22 млн. лв.

За 2021 г. бюджетът на НИМХ първоначално е бил 21.9 млн. лв., но през първото тримесечие е коригиран и става близо 23.4 млн. лв. В проектобюджета за 2022 г. също е предложено НИМХ да разполага с 21.9 млн. лв.

В института на щат се водят 724 служители. Над половината от парите в бюджета на НИМХ отива за тяхната издръжка, показват публикуваните данни на сайта му.

НИМХ изработва краткорсрочни, средносрочни и дългосрочни прогнози за времето. Прави анализи за валежите и снежната покривка. Следи температурата и атмосферното налягане, както и облачността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dalia
    #10

    НИМХ е научна организация и ще продължи да съществува и да се развива, като такава. В тази връзка най-логично е да бъде към Министерството на образованието и науката.

  2. fantom
    #9

    Когато НИМХ го месеха в МОН, в БАН остана тази негова част, която се занимава с наука. Не знам да са я закривали. А самостоятелен "научен" институт от 700 души е безумие. Представяте ли си, ако те бяха учени, какво ниво на науката щяхме да имаме.

  3. стефчо
    #8

    И какво сега, Институтът по метеорология и хидрология "Камбан" вече няма да е "Камбан"?

  4. maribo2005
    #7

    Бих искала да попитам какво пречи данните от измерванията на НИМХ да станат достъпни безплатно, в реално време, online? Така е на много места по света.Който желае може, както и сега, да получи обработена и анализирана информация.Данъкоплатците издържат НИМХ и не разбирам защо не могат да получават данните в суров вид безплатно?

  5. Lady Jane
    #6

    Те си го казаха ясно: чепикът ги стиска, че вече няма да може директор да бъде Брънзов, известен с това, че е станал професор с една статийка, и че собствената му частна фирма продава апаратура на ръководения от него институт по монополни цени.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Ян Иван
    #3

    Лакомникът Брънзов и вярната му пасмина да минат към Софийска община, под ръководството на Самоковската лисица. Там за бой се стяга пета колона на ГЕРБ.

  9. ЕС
    #2

    На тези все нещо не им е наред. Един път, те искат да се местят, втория път ги местят. Не знам какво прави този институт в МОН. Но и в МОСВ не им е мястото. Най-добре е да се разделят на метеорологична служба и научен институт и всеки да си върви по пътя.

  10. Един препатил
    #1

    "....една национална научна организация със 132-годишна история....." Каквото и да ти казват това никога не е цялата истина. За каквото и да ти говорят винаги става дума за пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.