Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синята коалиция подкрепи с толкова резерви пакта на Дянков, че почти го обезсмисли

0 коментара

Синята коалиция даде принципна подкрепа на Пакта за финансова стабилност на вицепремиера Симеон Дянков, но направи редица съществени уточнения, които на практика почти обезсмислиха пакта.

В петък Дянков се срещна със съпредседателите на коалицията Мартин Димитров и Иван Костов в рамките на инициативата си за запознаване на парламентарно представените политически сили с проекта на така наречения Пакт за финансова стабилност. Според пакта на Дянков в конституцията трябва да бъдат записани три мерки, гарантиращи строга фискална политика на правителствата без разлика от политическата им нагласа - бюджетен дефицит до 3% от БВП, държавни разходи - до 37% от БВП, промени в преките данъци - с квалифицирано мнозинство от две трети.

Досега министърът се срещна с ръководствата на групите на ДПС и "Атака". От ДПС дадоха принципна подкрепа, но си оставиха време за размисъл по някои детайли, "Атака" подкрепи безрезервно.

Синята коалиция първа лансира идеята за въвеждане на тъй наречения фискален борд, който да сложи юзди на всяко желание на изпълнителната власт да прибягва до увеличаване на бюджетния дефицит, до емитиране на дълг или отчетни машинации при обявяване на дефицита. Идеята на сините бе приета от Дянков и Борисов в деня на гласуването на вота на доверие на правителството като условие коалицията да подкрепи с гласовете си вота.

След срещата на Дянков с Костов и Димитров в петък стана ясно, че от коалицията предлагат на финансовото министерство в пакта да се разпише не 3% максимално допустим бюджетен дефицит, а 1.5-2%.

Дефицитът е добре да бъде между 1.5 и 2 процента от БВП, за да може при форсмажорни обстоятелства да се увеличи до 3 на сто, обясни предложението на десните съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов.

Според сините финансовите правила на Дянков трябва да влязат в сила още през следващата година - т. е. при мандата на ГЕРБ, а не както предлага Дянков - от 2013 г., отбеляза Мартин Димитров.

Сред допълнителните мерки на коалицията, обсъдени със Симеон Дянков, са въвеждането на европейската методология за изчисляване на дефицита, както и в изискванията към дълга да бъде включен и държавно гарантираният дълг. Това най-вече засяга енергийните проекти, разясни Димитров.

Считаме, че предложението две трети от депутатите да могат да променят преките данъци е в противоречие със системата за социално осигуряване, коментира Костов и така отхвърли последната от трите мерки от пакта на Дянков.

Според Мартин Димитров финансовите мерки могат да бъдат записани не в конституцията, а в Закона за устройство на държавния бюджет. И двата варианта са възможни, но трябва да се обсъдят внимателно, обясни той, оставяйки отворена спорната тема за записване на конкретни числа в основния държавен закон, което не е правено в други европейски конституции.

От своя страна Симеон Дянков заяви, че неговият екип и правителството ще анализират допълнителните предложения на "Синята коалиция" и след около две седмици отново ще имат разговори не само с тях, но и с представителите на останалите парламентарни групи.

От думите на министъра стана ясно, че е съгласен само за промяната в методологията за изчисляване на дефицита, както и да се включи в определението за външен дълг и държавно гарантираният дълг. Според използваната в България методология дефицитът се пресмята на касова основа, а според европейската - на начислена основа, тоест с начислените, но неплатени дългове. Заради разминаването в методологиите България се озова с "изненадващ" дефицит по европейската методология от 3.9% за 2009 г., което доведе до откриване на процедура срещу страната за свръхдефицит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.