Десет български града бяха огласени от сирени за кратко между 11.00 и 11.30 в четвъртък. Така бе изпробвана системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението при бедствия.
Информация за предстоящият тест бе предварително широко разпространена от "Гражданска защита" и медиите, но въпреки това звукът на сирените бе съпроводен и от гласово съобщение, което на много места остана неразбрано, тъй като то звучеше твърде отдалеч и недостатъчно отчетливо.
Според Наредбата за ранното предупреждение и оповестяването при бедствия системата трябва да бъде тествана два пъти в годината - на 1 април и 1 октомври. Този път пробата бе извършена в София, Бургас, Русе, Кърджали, Смолян, Плевен, Варна, Пловдив, Пазарджик и Монтана.
Жители на столичния център и служители в офис сгради изпаднаха в недоумение и плъзна слух, че след като властите са съборили ислямския паметник в с. Славяново, "ислямисти" са организирали опит за взривяване на бента на яз. Искър.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент