Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирия: очертава ли се сделка между Русия и Саудитска Арабия

1 коментар
Сирия: очертава ли се сделка между Русия и Саудитска Арабия

На 11 октомври Владимир Путин се срещна в Сочи с министъра на отбраната на Саудитска Арабия шейх Мохамед ибн Салман. Сергей Лавров води преговори с колегата си - саудитския външен министър Адел ал Джубейр. Страните обсъдиха ситуацията в Сирия и се разбраха, че е необходимо да възпрепятстват създаването на терористичен халифат, също и да започнат консултации на равнище военни с оглед определяне на цели за руските въздушни удари. Официалното посещение на високопоставени саудитски представители отрази тревогата на Рияд от засилващото се влияние на Иран в региона.

Въздушната операция на Русия в Сирия, започнала на 30 септември, изтласка на втори план бомбардировките, осъществявани от коалицията "анти-ИД" начело с Вашингтон от септември 2014 г. При все че руските и американските военни преговарят с цел да избегнат инциденти в сирийското небе, крайно малко вероятно е да стигнат до създаване на руско-американска коалиция под егидата на ООН. Участието на Русия обаче може дори да е изгодно някак за САЩ, изпитващи днес недостиг на инициатива в сирийската криза.

Откакто започнаха руските удари, Арабската лига мълчи. Саудитска Арабия и Катар се ограничиха да подпишат със западни страни обща декларация, приканваща за спиране на руската операция срещу т. нар. умерена опозиция. Обединените арабски емирства посрещнаха дори с одобрение руските бомбардировки срещу "Ислямска държава" и Фронта "Ан Нусра", а Египет открито подкрепя Москва. Турция, водеща от юли т. г. бойни действия срещу Кюрдската работническа партия (ПКК), се примири с присъствието на Башар Асад, докато изтече един преходен период.

Смаяна от бързината, с която бе приета руската инициатива, и подразнена от подхода на Вашингтон, постоянно протакащ сирийския въпрос, Саудитска Арабия би могла да възприеме засилването на стратегическите позиции на Русия в Близкия изток като един вид противовес срещу растящото влияние на Иран в региона. Трудните отношения между руснаци и саудитци в исторически план може да изострят интереса им от търсене на допирни точки въз основа на общото разочарование от политиката на Вашингтон в съседните им страни и общото недоверие към затоплянето между Иран и Запада.

Руско-саудитските отношения - един от определящите фактори за уреждане на сирийската криза, стигнаха неотдавна до сближаване по редица точки: саудитски петродолари финансират голяма част от военните договори на Египет, сключени през последните месеци, сред които и военни поръчки за 2 или 3 милиарда долара, възложени на Русия.

Освен това саудитците платиха тази есен на Париж - поне отчасти, корабите тип "Мистрал", предназначени първоначално за Русия. А след като през септември Суверенният фонд на Саудитска Арабия обеща да инвестира 10 милиарда долара в руската икономика, се разбра, че Рияд е поръчал на Москва 950 бойни машини на пехотата БМП-3.

Москва пък предприе насрещна стъпка към Рияд, отправяйки през последните седмици сигнали, че може да участва в общи консултации за производството на петрол с ОПЕК. Това е силно послание - до момента Кремъл бе категорично против подобни дискусии с тази организация.

Условията за такава хипотетична руско-саудитска сделка се знаят: да се повиши цената на барел петрол (чрез свиване на производството от страна на ОПЕК) и същевременно може би Рияд да купи оръжия от Москва, а от страна на Русия - да гарантира оттегляне на президента Башар Асад след края на преходния период и да предостави на Саудитска Арабия "право на контрол" при оръжейни продажби за Иран. А времето притиска Рияд - операцията му в Йемен буксува от март т. г. с риск да се превърне в провал; наред с това руско-шиитските и кюрдските действия в Сирия може бързо да променят силовия баланс в полза на сирийския режим, като укрепят позициите на Иран в страните от Близкия изток.

За края на октомври е насрочено заседание на руско-саудитската междуправителствена комисия - Рияд и Москва може би ще видят в него сгодно място, за да обсъдят мерки с цел по-нататъшно сближаване по сирийския проблем. И двете страни вече заявиха, че дневният ред на форума отрежда съществено място за енергетиката и военнотехническото сътрудничество.

* Игор Деланое е зам.-директор на Френско-руския аналитичен център "Обсерво".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    В икономически план саудите с агресивни цени и отстъпки вече изместват русия /Полша и в Азия/.
    В политически план: Външният министър на Саудитска Арабия каза, че няма да се допусне Иран да се превърне в "заемащ държавна власт в Сирия", заедно с шиитските милиции и Хизбула, за да подкрепят сирийския режим.
    "Саудитска Арабия е сунитска страна, и подкрепя сирийските сунити, които Държавният департамент на САЩ е признала за умерена опозиция."
    Втория принц и министър на войната в прав текст е е

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.