Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Системи за ранно предупреждение срещу цунами обещаха САЩ на бедстващите държави

0 коментара

Американският държавен секретар Колин Пауъл обеща дългосрочна помощ, включително за създаване на системи за ранно предупреждение срещу цунами, на страните, засегнати от катастрофалните вълни цунами в Югоизточна Азия. Във вторник той пристигна от Тайланд в Индонезия.

Същия ден следобед основното летище на индонезийския остров Суматра беше отворено отново след инцидент, причинил забавяне на хуманитарните доставки за най-засегнатите от бедствието райони. Ключовото летище в Банда Ачех - където е единствената писта в провинцията - беше затворено, след като самолет с хуманитарни помощи се повреди при удар със заблуден воден бивол, излязъл на пистата.

Петнайсет часа по-късно инженери успяха да преместят самолета с помощта на въздушна възглавница.

Огромните вълни цунами, причинени от мощното земетресение в Индийския океан на 26 декември, отнеха живота на поне 155 000 души в 11 държави. Десетки хиляди все още се водят в неизвестност, а надеждите за намиране на оцелели угасват.

Индонезия е най-засегната от бедствието. Здравното министерство там съобщи, че броят за загиналите е достигнал 94 000.

Междувременно правителството в Тайланд уволни главния метеоролог на страната и назначи разследване защо метеорологичната служба не е излязла с предупреждение за цунами след земетресението. Според тайландския премиер така е можело да бъдат спасени хиляди хора.

По оценки на Световната здравна организация над 500 000 души в 6 азиатски страни са пострадали и се нуждаят от медицинска помощ.

Във вторник през по-голямата част от деня на летището в Банда Ачех можеха да кацат и излитат само военни хеликоптери от САЩ, Австралия и Сингапур. Товарните самолети бяха възпрепятствани заради инцидента с бивола.

През целия ден американски хеликоптери излитаха от самолетоносача Ейбрахам Линкълн, натоварени с храни и медикаменти за общностите по западното крайбрежие, отрязани от света преди девет дни, когато всички пътища са били разрушени при бедствието.

Машините са се връщали натоварени с тежко ранени хора, на които не е оказвана медицинска помощ. Пострадалите са лекувани в създадения подвижен медицински център на летището в Банда Ачех, тъй като двете болници в града са били наводнени и отказват да приемат нови пациенти, предаде Си Ен Ен.

Силни дъждове затрудняват спасителните операции

Кореспондент на ББС предаде, че селата по брега на запад от Ачех са напълно изравнени със земята, а броят на жертвите само в град Мулабо е 40 хиляди души или 80 на сто от населението.

Силни дъждове продължават да затрудняват спасителните операции в източните райони на Шри Ланка, които бяха сериозно засегнати от катастрофалните цунами.

Семействата, които са се завърнали и се опитват да почистят домовете си, ги намират отново заляти с вода.

Властите са създали лагери, за да осигурят подслон за засегнатите от бедствието, но има опасност от епидемии.

Огромни площи, заляти със застояла вода ,създават условия за разпространение на комари, разнасящи малария и денге.

В Южна Индия в засегнатите райони се откриват клиники и центрове за ваксиниране в опит да бъде предотвратено разпространението на зарази.

Индийски военен говорител съобщи за ББС, че в момента се правят опити да се достави помощ на отдалечените Андмански и Никобарски острови. По-късно бе съобщено за инцидент в същия район.

Местно първобитно племе в Индия обстрелва хеликоптер

Няколко десетки хора от местно племе, въоръжени с лъкове и стрели са обстрелвали хеликоптер на индийската брегова охрана, който е спускал пакети с храна и вода над отдалечените Андмански и Никобарски острови.

Според властите това е признак, че първобитните племена в архипелага не са унищожени, както мнозина се опасяваха.

Според представители в района някои от мъжете и жените от тези племена са оцелели, защото са избягали навреме по височините, след като са забелязали промените в поведението на птиците и морските животни.

Официално бе съобщено, че над 6 000 жители на островите са или загинали или изчезнали.

Колин Пауъл обеща системи за ранно предупреждение

Американският държавен секретар пристигна от Тайланд в Индонезия, поредния етап от обиколката му в пострадалите от вълните цунами азиатски държави, предаде Франс прес.

Държавният секретар е начело на делегация, в която е губернаторът на щата Флорида Джеб Буш - брата на американския президент.

В четвъртък Пауъл ще присъства в Джакарта на среща на върха на Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия, която този път е отворена към други страни и институции и е посветена на последиците от природното бедствие от 26 декември.

В понеделник американският президент Джордж Буш възложи на двама свои предшественици - баща си Джордж Буш и Бил Клинтън - да координират набирането на частни помощи за пострадалите в Югоизточна Азия.

В Тайланд, където се срещна с външния министър и други правителствени представители, Пауъл заяви, че САЩ са солидарни с бедстващите страни. "Разбира се, САЩ няма да се изоставят онези, които са в отчаяна нужда", каза той.

Държавният секретар посети и курортния остров Пукет, където много чужди туристи бяха застигнати от цунамите, докато празнуваха коледните празници.

Към момента 5 000 американци са в неизвестност. Много от тях са били в Тайланд и Шри Ланка.

Колин Пауъл каза на тайландския премиер Таксин Шинаватра, че САЩ ще помогнат на страните от региона за създаване на система за ранно предупреждение. Той обеща на тайландските власти помощ за идентифициране на жертвите от катастрофата.

Япония - най -големият донор

Японският премиер Джуничиро Коидзуми обеща да направи всичко възможно, за да помогне за възстановяването на засегнатите от катастрофата райони на Азия.

В своето новогодишно обръщение Коидзуми каза, че самата Япония е получавала много помощи по време на природни бедствия и, че тя има задължение да помогне на региона да се възстанови от безпрецедентната катастрофа, която преживя.

Японското министерство на отбраната съобщи, че се готви да изпрати войски, които да помагат в засегнатите райони.

Япония обеща помощи от над 500 милиона долара, което я превърна в най-големия донор в световен мащаб

САЩ подразниха ООН

Досега САЩ отпуснаха 350 милиона долара за жертвите от бедствието в Азия. Те обаче настояват сами да разпределят средствата, с което подразниха ООН, пише във вторник в. Нойе Цюрхер цайтунг.

САЩ са сред страните, дарили най-много средства за жертвите от бедствието в Азия. Америка мобилизира също 12 000 войници в помощ на пострадалите. Това според американското външно министерство е най-голямата акция от подобен характер от 50 г. насам, пише вестникът.

САЩ обаче искат сами да определят на кого ще помогнат. Според държавния секретар Колин Паул парите от дарения постъпват само в някои случаи в организациите от системата на ООН. Това подразни световната организация, която настоява координирането на помощите да бъде в нейни ръце. ООН обаче използва хеликоптери и товарни самолети на САЩ в района на бедствието, отбелязва вестникът.

САЩ смятат да помогнат най-вече на Индонезия.

ЕС обеща 436 млн. евро

Европейският съюз и неговите страни членки обещаха 436 млн. евро помощ за жертвите на природното бедствие в Азия, съобщи говорител на Еврокомисията във вторник.

От тази сума официално вече са деблокирани 267 милиона. Помощите, доставени от Службата за хуманитарна помощ към Еврокомисията възлизат на 23 млн евро.

Саймън Хорнър от Службата за хуманитарна помощ посочи, че Комисията може да отпусне допълнително 52 млн. евро от бюджета за спешни ситуации. В европейския бюджет има още 221 млн. евро, предвидени за подобни случаи, но за ползването им е необходимо разрешението на всички страни членки на ЕС и на Европейския парламент. Хорнър изтъкна, че се очаква такова решение да бъде взето в най-близко време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.