Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Системни нарушители на плажни концесии ще танцуват още едно лято

Правителството не развали концесиите за плажове в Несебър и Слънчев бряг

2 коментара
Плажът "Слънчев бряг - север", чиято концесия се прекратява

Нарушители на концесии на плажове в Несебър и Слънчев бряг, близки до управляващите, ще ги стопанисват и през лято 2016. Това се случва въпреки демонстрираната твърдост от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, която внесе предложение в правителството за предсрочно прекратяване на договорите със "Сънинвест" за  плажа "Слънчев бряг-Север" и със "Сироко" – за плаж "Несебър-Юг".

Искането ѝ беше мотивирано със системното неспазване на изискването за безплатна площ на половината от плажа, незаконно изградени барове и ресторанти на морския бряг, скандали и заплахи на туристи.

Кабинетът на Бойко Борисов обаче не се впечатли и реши да даде отсрочка на концесионерите да се поправят до 30 септември 2016 г. Това става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. От него не се разбира дали Борисов лично се е застъпил за двамата частни стопани или те са получили подкрепа от министри.

След края на летния сезон министър Павлова обяви, че е твърдо решена да бъдат развалени предсрочно четири концесионни договора заради системни нарушения. Резултатът засега е равен 2:2 – два договора бяха развалени, а други два са с последно предупреждение.

Последен шанс

На концесионерите на двата плажа в Слънчев бряг и Несебър се дава последна възможност да приведат поставените преместваеми обекти и допълнителни търговски площи около заведенията за бързо хранене в съответствие с одобрената схема за летния сезон, се казва в съобщението на правителството.

Схемата за поставянето на търговски площи на плажа се съгласува с министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Освен това концесионерите "трябва да извършат дължимите към датата на приемане на решението плащания по договора в пълен размер", се казва в съобщението, без да са посочени какви са дълговете на концесионерите.  

"След изчерпване на тази допълнителна възможност за доброволно изпълнение от страна на концесионера на това условие на концесията, ще се премине към крайния акт – прекратяване на договора", пише в съобщението.

При неизпълнение на определените условия или при установяване на ново неизпълнение на концесионния договор, той ще се счита за прекратен от 30 септември 2016 г., съобщава правителствената информационна служба.

Системните нарушители

Решението на кабинета да не развали договорите не е изненада предвид факта, че нарушителите са крупни бизнесмени, свързани с управляващите.

Плажът "Слънчев бряг-Север" се стопанисва от "Сънинвест", което има 20-годишен договор за концесия от 9 септември 2002 г. Пловдивското дружество е собственост на шест фирми, зад които стоят близки до властта собственици на хотели в курорта.

Сред тях са бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, мажоритарният собственик на бургаската захарна фабрика "Победа" и на казино в курорта Сава Чоролеев, който е близък на кмета на Бургас, сочен за най-успешния у нас през последните години.

Акции чрез свои компании в "Сънинвест" имат още хотелиерите Румен Чандъров и Ангел Палийски, един от собствениците на хотел "Белвю" в Слънчев бряг. Дял в компанията има и  Ветко Арабаджиев, позволил си да изкорени японските вишни, подарък на столицата от посолството на Япония пред бившия Японски хотел в столицата, който купи, и да ги презасади в градината си. Арабаджиев не беше подведен под отговорност за това своеволие, а получи само глоба, която отказа да плати.

Според предложението на регионалното министерство за прекратяване на процедурата  "Сънинвест" системно не е спазвало законовото изискване половината от плажа "Слънчев бряг-Север" да бъде оставен за свободен достъп. Поставили са и повече търговски обекти над разрешеното. За това концесионерът почти всяка година е глобяван със суми между 80 хил. и 360 хил. лева, които ги е плащал. Концесионната такса на плажа е била над 900 хиляди лева годишно.

Другият спасил се системен нарушител на плажа "Несебър-Юг" е фирма "Сироко", свързана с ямболския бизнесмен Боян Бонев, който според в."Капитал" е близък от бившия регионален министър Евгений Чачев, който в момента е съветник на министър Павлова.

Именно по времето на Чачев през 1999 г. "Сироко" печели 20-годишната концесия на плажа. Проблемите с концесионера са от години, като периодично хотелиери и туристи протестират срещу космическите наеми, които им иска Боян Бонев. При първия кабинет на Бойко Борисов пък беше съборен незаконно построен ресторант на плажната ивица.

Това лято отново имаше напрежение, след като "Сироко" огради с платени чадъри и шезлонги плажната ивица пред хотелите "Биляна", "Арсена" и "Мираж". Стигна се дори до физически сблъсък с чужди туристи, които отказаха да плащат 30 лв. за пясък, който довчера е бил без пари. Хотелиери в Несебър пък направиха подписка срещу концесионера и поискаха намесата на местната власт и регионалното министерство.

Оказва се обаче, че правителството смята, че има шанс Боян Бонев да се поправи. Той е голям инвеститор в имоти и ваканционни комплекси по морето. Стопанисва още и лифта до Безбог, както и хижите "Безбог" и "Гоце Делчев", собственик е на хотел "Добринище".

В периода 2004-2007 г. Боян Бонев завлече десетки ирландски инвеститори с продажби на апартаменти на зелено в нереализирания комплекс "Ахелой Бийч Резидънс" и в момента е обект на редица съдебни дела.

Две прекратени плажни концесии

И ако в сряда кабинетът не показа решимост към системните нарушители на плажовете в Несебър и Слънчев бряг, то на 27 ноември правителството развали предсрочно концесионните договори за централният плаж на Обзор и северният в Ахтопол.

Тези два плажа също не се стопанисваха от случайни лица. Техни наематели обаче не бяха "добре облечени бизнесмени", а хора, свързани с мутренските времена от 90-те години.

Предсрочно прекратената 20-годишна концесия на плажа "Обзор-Централен" беше спечелена през 2000 г. от бившия полицай Рали Пенков. Той напуска РДВР-Бургас в началото на 90-те години заедно си колегите си Георги Николов–Мечката и Найден Милков за да основат "Първа частна милиция", която остана в историята като охранителната фирма за рекет по Черноморието. Георги Николов-Мечката беше застрелян през 90-те години, а през 2005 г. беше взривена колата на Рали Пенков, като при атентата загинаха съпругата му и малката им дъщеря. През годините Рали Пенков има обща фирма с Николай Попов–Чайника, съдружник на сочения от полицията за наркобарон Димитър Желязков–Очите.

Другият предсрочно прекратен концесионен договор е за плажа "Ахтопол-Север". Той беше  отдаден на концесия за 20 години през 1999 г. на дружеството "Стингър" През годините съдружниците са се сменяли често, като в момента негов собственик е Паул Кирилов. През 2014 г. заради негови дългове банка ДСК налага запор върху "Стингър" за 50 770 лв.

Новите 15 концесионни процедури

Правителството одобри за 15 плажа да бъдат обявени концесионни процедури, като срокът за стопанисване на пясъчните ивици е 15 години.

Бъдещите концесионери ще бъдат избрани чрез конкурс, като процедурите ще се проведат по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Конкурсната комисия ще бъде назначена от премиера, се казва в правителственото съобщение.  

От новите концесии само една е за плаж във Варненска област. Това е централният плаж на Бяла.

Всички останали са в Бургаска област. Най-много пясъчни ивици ще бъдат отдадени в община Созопол. Там се пускат на концесия четири плажа -  "Градина-Централен", "Градина-Запад", "Черноморец-Юг" и "Червенка".

Търсят се концесионери и за три плажа в Свети Влас, община Несебър. Това са плажовете   "Свети Влас – Централен", "Нов плаж – Свети Влас" и "Свети Влас-Запад".

В община Приморско на концесия се отдават плажовете "Приморско-Юг" и "Китен-Юг", а в община Царево – плажовете "Нестинарка" и "Лозенец".

В областния град Бургас за концесия се предлагат централният плаж в града, както и "Бургас-Север" и  "Росенец-Север".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #2

    @Sin 16:01 | 16 декември 2015 | #1 А през времето преди правото да е възтържествувало, задача на всеки родолюбив българин е да отива на почивка извън България и да разубеждава чужденците имащи неблагоразумното намерение да дойдат и да пилеят пари в бетонираните ни мутренски курорти.

  2. Sin
    #1

    Това означава, че тези плажове са превърбнатзи в частни плажове на мутрите с подкрепата на държавата и те трябва да се оспорят е Съда в Страсбург.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.