Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ситуацията ескалира" с разрастването на няколко големи огнища (обновена)

Жертвите са вече 54 души, работещите на по 3 места медици спомагат за разпространяване на инфекцията

71 коментара
"Ситуацията ескалира" с разрастването на няколко големи огнища (обновена)

Случаите на Covid-19 достигнаха 1188 в петък следобед след като сутринта беше докладван нов рекорд от 90 новооткрити заразени за денонощие, а през деня бяха регистрирани още 17 случая. Големият брой нови случаи се дължи основно на разрастването на огнищата в Плевен и Видин. От всички новооткрити 17 случая през деня само два са в София, а останалите 15 – в Плевен, където има огнище на заразата в шивашки цех. Така Плевен с общо 94 доказани случая се нарежда като втория най-тежко засегнат град след София, която е със 625 случая. На трето място е Видин, където случаите са вече 50. Там източник на инфекция се оказа местната болница, където има десетки инфектирани от медицинския персонал.

В петък през деня има нови два смъртни случая от Covid-19, с което броят им достигна 54 души. В инфекциозната болница “Проф. Иван Киров“ е починал 95-годишен мъж, който е страдал от артериална хипертония и аортна склероза. “Пирогов“ е починала жена на 73 г. Пациентката е страдала от хронична обструктивна белодробна болест, хронична дихателна недостатъчност. Била е и с карцином на бял дроб.

В момента в болница са настанени 282 души, а пациентите в интензивни отделения са 41 души.

Излекуваните са 193 души.

Общият брой на медицинскитe служители с доказан Covid-19 у нас е 129 души или 11% от общия брой на заразените.

“И с просто око се вижда, че ситуацията ескалира", коментира началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски в петък сутринта. По думите му щабът очаква с "притеснение" идните празници. Мутафчийски отново заяви, че всяко едно охлабване на мерките, води до увеличаване на заболеваемостта. “Ние казвахме, че коло 5-6 дни след Великден ще имаме ръст на заболелите и продължаваме да го твърдим“, заяви той 

Ръстът на болните идва от няколко големи огнища

Мутафчийски обясни, че има увеличаване броя на тестовете и за изминалото денонощие направените тестове са над 1000. Той обясни обаче, че основно новооткритите заразени идват от големите огнища, които се развиват в последната седмица като например болницата във Видин, шивашкия цех в Плевен, ромските квартали в София и др. Т.е. тестват повече, защото има повече хора, които да бъдат тествани с разрастването на огнищата.

Сред останалите случайно тествани групи повечето проби са отрицателни и на 200 теста се открива по 1 болен.

Главният държавен здравен инспектор съобщи, че с Информационно обслужване се работи по създаването на система, която да обхваща броя тестове от всички лаборатории, за да се вижда пълната картина в динамика. “От 5 до 20 април извън рутинните изследвания на хора с клинични прояви, контактни лица и т.н. организирано са направи 1488 изследвания в Бургас, 1016 в МВР, 564 на военнослужещи, 924 в “Пирогов“, 695 в Банско, 660 на служители от Спешна помощ в София, 500 в различни поделения на Столична община, 613 в столичния градски транспорт и 600 във “Филиповци“ и “Факултета“, съобщи Кунчев.

Шефът на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев съобщи, че от 450 изследвани в градския транспорт има само 1 положителен.

Работещите на по 3 места медици разпространяват инфекцията

От щаба осветиха за първи път тревожна тенденция, свързана с една от характерните особености на българската здравна система, а именно, че тя се крепи на работещите на по 2,3 и повече места медици. Това води до “кръстосване“ на потоци и обмен на заразата между трудови колективни от различни болници, спешни центрове и поликлиники. Пенчев съобщи, че такъв е случаят във Видин, където едни и същи лекари и сестри работят едновременно в местната болница, в спешния център и в извънболничната помощ.

“Във Видин към вчерашна дата има 13 пациенти, трима от които са от старческия дом и 25 души персонал на болницата, които са в различни отделения – неврология, кардиология, вътрешно отделение. Прави впечатление, тъй като спецификата на работа във видинската болница е такава, че хората работят и в стационара, и в доболничата помощ и спешния център и там има кръстосване на движението на положителните случаи, което е благоприятствало разпространението сред персонала. Едно такова разпространение може да стане само при занижени изисквания“, коментира Пенчев.

Д-р Кунчев също отново обърна внимание, че в отделенията на болниците, които не работят пряко с пациенти с коронавирус, вниманието на места е занижено и рискът се подценява. По думите му в началото може да е имало оправдание за липса на предпазни облекла, но сега навсякъде има и то от най-висок клас. “Ако го ползваш както трябва, резултатите ще са налице“, коментира той.

Мутафчийски също заяви, че работата на няколко места е проблемна практика, която се установява на много други места. Той даде пример, че част от заразените в спешния център в София също работят на други места. Например двама от тях работят и във ВМА. Един от заразените лекари във ВМА пък работи също и в “Пирогов“.

“Аз като директор на ВМА съм издал изрична заповед лекарите и сестрите да работят само по основния си трудов договор. Защото това е реална опасност която повишава риска от пренасяне на заразата към други трудови колективи“, заяви той и призова и други болнични директори да последват този пример. Като рисково място той определи и стаите за почивка на персонала в болниците.

“Това се оказват много опасни места в момента като седнат да пият кафе и да си поговорят без маски. Във ВМА това е забранено в момента“, посочи той.

Изтощение на лабораторни кадри

Мутафчийски предупреди и за свръхнатоварването, на което се подложени заетите в лабораториите, които тестват за коронавирус.

“Най-вероятно ще задминем бройката от 7000 теста на седмица защото имаме пълна мобилизация и нови лаборатории се сформираха. Друг е въпросът е, че колегите най-вероятно ще издъхнат в тези лаборатории. Снощи работиха до 1 часа, сега от 8 часа. Поради това, че липсват такива специалисти едни и същи хора са подложени на огромен натиск и стрес“, заяви Мутафчийски.

Вече сме в пика при неблагоприятен сценарий

България вече е в пика на заразата от коронавирус, а до няколко дни ще се види дали кривата на заболеваемостта ще започне да слиза надолу или заради пътуванията по Великден ще се изкачва още нагоре. Това обясни пред БНТ в петък математикът от БАН проф. Николай Витанов, който е част от Националния оперативен щаб за противодействие на коронавируса у нас.

“Огнищата ще растат, особено в страната, а медицинските системи там ще бъдат силно натоварени”, прогнозира той.

Според него мерките у нас не са се спазвали стриктно и това е довело до повишена заболеваемост. Той даде пример с шивашкия цех в Плевен. “Над 50 заразени от 100 души в цех. Аз не разбирам така спазването на мерките. Стопли се времето, видяхте какво стана по пазари и по паркове. След това, дългите пасове. Видяхте какво стана. Дългият пас какво е? От зона с много заразени, излизат хора и разнасят на места където няма“, коментира той.

“Планината има много върхове. Въпросът е като сте на един връх какво правите. Единият вариант е да слезете в долината и да мислите за отмяна на мерки, а може да си отрежете пътя аз отстъпление и да се наложи да качвате нов връх. Изборът беше направен по Великден. Ние изгубихме битката и влизаме в неблагоприятен вариант“, каза Витанов. Сега след като загубихме битката, вирусът ще стане по-силен и огнищата ще започнат да растат. “Когато новите огнища бъдат поставени под контрол отново ще можем да избираме дали ще тръгнем надолу или нагоре. Сега не можем да избираме, а се отбраняваме“, обясни той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #71
    Отговор на коментар #67

    Еднакво глупаво е да се поставя диагноза по скринингови тест и да се прави скрининг с диагностичен тест . Идеята на скрининга е да се определи колко имат имунитет, колко са в начален или активен стадий на среща с вируса, колко все още не са се срещали с вируса и са "имунно наивни". Това би показало до колко стратегията има смисъл и какво трябва да се прави. Ако скрининга покаже, че 30% вече са срещали вируса, значи ограниченията за физически здравите и по-трудно уязвимите са безсмислени. Преди години мой познат почина на 35 години от пневмония от настинка, а нямаше covid-19 епидемия, нито грипна. Време е да признаем колко много не знаем.

  2. Филка Русофилка
    #70
    Отговор на коментар #69

    Oщe пъpвитe дни нa мapт, пpeди eпидeмиятa у нac, т. e. пpeди Мунчo и пaтoaнaтoмa oт Мюнxeн, пуcнax cpaвнитeлнa cтaтиcтикa нa Eвpocтaт зa pecпиpaтopнитe бoлecти, oт кoятo ce виждaшe, че cмъpтнocттa oт тяx в Гepмaния, Бългapия и Швeция e cъпocтaвимa. Въпpocът e зaщo ceгa в Швeция тя e 25 пъти, a в Гepмaния - 10 пъти пo-гoлямa oт Бългapия!? Изглeждa някoи ca пpeдпoчитaли дa xoдят нa мaнeвpи, кoгaтo cпeциaлиcтитe oбяcнявaxa, чe никoя здpaвнa cиcтeмa в cвeтa нe e гoтoвa дa пoeмe лaвинa oт бoлни, a ѝ тpябвa

  3. Естествено
    #69
    Отговор на коментар #68

    Мерси за пожеланията. От твоите уста, в божиите уши.

  4. Мунчо Велики
    #68

    Колко пъти трябва да се повтаря?!
    Сериозно се разболяват и умират хора със съпътстващи заболявания.
    Преди седмица по ZDF /Втора Германска Телевизия/ имаше интервю с един професор, патоанатом от Мюнхен. Той каза:
    - Всеки ден правя дисекция на хора, починали от Covid19. НЯМА специфични патологични изменения при тях, в сравнение с останалите, които са починали от инфаркт, бъбречна недостатъчност и т.н.

    Човекът даде и едно интересно предложение:
    - Нека, след като измине 2020 година, да погледнем статистиката

  5. Естествено
    #67
    Отговор на коментар #62

    Какво точно се прави - не зная. Ето една интересна публикация (поне за мен): https://www.svobodnaevropa.bg/a/30570975.html Масов скрининг на населението е безсмислен, защото здравия тестван вчера, може да е заразен днес и да е болен до седмица. Има смисъл проследяване на контактни групи и представителни групи за установяване на общото положение.

  6. Естествено
    #66
    Отговор на коментар #65

    Ти на българите не им бери грижа.

  7. Libertarian
    #65

    Българите блестят със своята безотговорност, непукизъм, ниска хигиена и невежество. Ще пищите когато се запътите към 2000 и 3000...и труповете се натрупат по улиците.

  8. Ситуацията ще "ескалира" в целия свят, докато хората не клекнат пред глобалното задкулисие. За всеобщо поставяне на чипове! Maсончета в цял свят ще ви плашат!

  9. ImBlack
    #63
    Отговор на коментар #62

    PCR тестовете откриват наличие на вируси и няма смисъл да се правят масово, те са диагностични, правят се за потвърждение на диагнозата. Бързите тестове показват антитела IgM в началото и IgG в края или след преминала "среща" с вируса, 97% достоверност. Бързите тестове са скринингови и показват до каква степен е развит обществен имунитет. Точно бързи тестове има смисъл да се правят масово. НОЩ не обявяват резултати от бързите тестове. Защо?Стратегията на НОЩ е КОНТРОЛИРАНА ПАНИКА! Пък който оцелее, оцелее.

  10. Филка Русофилка
    #62

    Oт щaбa кaзвaт дocтa вaжни нeщa, aмa нa глaвaнaцитe нe им oтъpвa дa ги cлушaт: 1. Бeзpaзбopнитe тecтoвe, кoитo нaпpaвиxa пo пpeдлoжeниe нa „oбщecтвeнoтo мнeниe“, имaxa мнoгo cлaбa eфeктивнocт - xвaщaxa 1 бoлeн вa 200 тecтa; 2. Oт 400 тecтвaни шoфьopи нa гpaдcкия тpaнcпopт ca нaмepили caмo 1 зapaзeн; 3. Мнoгo пo-eфeктивни ca били цeлeвитe тecтoвe в oгнищaтa - гeтaтa и пpoч. Блaгoдapeниe нa тяx cъщecтвeнo кopигиpaxa пъpвoнaчaлнoтo cи дoпуcкaнe, чe xвaщaт 2-мa oт 11 зapaзeни, нa 2-мa oт 7; 4. Бeзpaзбopнoтo тecтвaнe caмo пpeтoвapвa здpaвнитe cиcтeми. Зaтoвa нa зaпaд имaт гoлямa cмъpтнocт!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.