Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сивата икономика у нас намаляла до 28 на сто

Допълнителното изсветляване зависи от съдебната, здравната, образователната и енергийната реформи

2 коментара
Сивата икономика у нас намаляла до 28 на сто

Делят на сивата икономика в България е намалял с три процента през 2016 г. и достига 28.12 на сто. Това сочат данните на индекса "Икономика на светло", представени в понеделник от Асоциацията на индустриалния капитал в България, която го е разработила.

Макар от 2010 г., когато сивата икономика е надхвърляла 40 на сто, да има значително подобрение, страната ни остава далеч зад средно европейското ниво от 12-15 на сто.

В момента сивата икономика у нас е съпоставима с размерите ѝ в Гърция, Румъния и Хърватия и Южна Италия. На практика без промяна е състоянието на отраслите като строителството, туризъм, услуги, търговията на дребно, които остават лидери по укриване на данъци и осигуровки, стана ясно от думите на проф. д-р Стефан Петранов, който е създател на композитния индекс.

Трябва да се работи още, за да се стигне до средните европейски нива и България да се доближи страни като Германия, Австрия и Дания, където сивата икономика е 5-6 процента, допълни Петранов. Според него силен тласък на изсветляването на българска икономика биха дали съществени реформи в секторите "правосъдие", "сигурност", "обществени поръчки", "здравеопазване, " образование", " енергетика".

Реално от изработването на индекса досега легалната икономика у нас увеличава дела си, с изключение на 2014 г., когато има лек ръст ог 1.2 на сто при сивата икономика. 2014 г. обаче бе наситена с политико-икономически предпоставки с негативно влияние върху изсветляването на икономиката - напрежение в Украйна, фалит на КТБ, избори, посочи Петранов. Данните за 2016 г. са предварителни, на базата на данни в аванс от митниците за внос и износ, на Евростат и на националната статистика. Възможно е през септември да се отчете повишаване или задържане на равнищата на светлата икономика.

Важен принос за изсветляването на икономиката у нас имат регулациите при трудовите договори. финансово-икономическа стабилност и намаляването на мигрантския натиск, но основните предизвикателства са реформите в правосъдието, образованието, здравеопазването, енергетиката и провеждането на обществените поръчки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Наистина можеха да хвърлят всякаква цифра между 65 и 15 процента и ще изглежда горе-долу достоверно. Каква е методиката и по нея ли са оценени другите страни цитрани тука? Ако има международна методика за Европа защо не е използвана тя и да се цитира европейски источник?

  2. tim
    #1

    За да стане ясно какво са смятали от АИКБ, трябва да се видят разчети. Мое лично мнение е, че е по-висока - все си е около 40%. На много хора доплащат на черно; много магазини не дават ф-ри; все още се срещат места където касовите бележки са служебни бонове и т.н. И това е София. В малките населени места е съвсем мрачно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.