Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скандалът в научния фонд взе главата на Сергей Игнатов и управителя му

Оставките идват дни преди протестиращи учени да се срещнат с председателя на ЕК

102 коментара
Министър Сергей Игнатов и подалият оставка Христо Петров, сн. БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов уволни министъра на образованието Сергей Игнатов заради нарушенията в последната конкурсна сесия на фонд “Научни изследвания“, чийто управител Христо Петров също се прости с поста. Вече няколко месеца учени протестират срещу класирането на проекти със спорни качества от кръгове, близки до ръководството на фонда и Нов български университет, чийто ректор беше Игнатов. Образователният министър до последно отричаше да има нарушения, защитаваше управата на фонда и твърдеше, че няма скандал в научните среди, а някои хора подхранват егото си.

Проверка на Инспектората на Министерския съвет обаче установи над 60 нарушения в работата на фонда. Това се разбра в понеделник сутринта след среща на протестиращи учени при премиера, на която е присъствал вицепремиерът Симеон Дянков, но е отсъствал министър Игнатов. Тогава се разбра и за уволнението на управителя на научния фонд Христо Петров.

Срещата при премиера и оставките идват след като стана ясно, че скандалът е стигнал на най-високо европейско равнище и че представители на протестиращите учени са поканени на среща с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и главния научен съветник на ЕК Ан Глоувър. Срещата вероятно ще се състои в края на седмицата.

Откритите при проверката на инспектората нарушения са както административни, така и при самите конкурси, а учени коментираха, че за част от нарушенията дори и те не са подозирали като незаконни назначения на персонал.

По настояване на премиера Игнатов не присъства на сутрешната среща с учените. На въпрос дали ще му бъде потърсена отговорност за нарушенията във фонда, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков посочи, че “Игнатов също търпи критики, но законът за фонд “Научни изследвания“ в сегашната му форма не позволява достатъчно контрол нито на самото министерство, нито на министъра, нито на финансовия инспекторат“.

Дянков съобщи още, че във финансовото министерство се подготвя нов закон за работата на фонда. Участници в срещата коментираха, че съдбата на образователния министър също е обсъждана на срещата, като Дянков се е застъпил за Игнатов.

След срещата стана ясно, че на образователното министерство се дава срок от 10-15 дни да отговори на констатациите от проверката, която е придружена от списък с препоръки за бъдещи промени. Пълният доклад с нарушенията ще бъде достъпен и оповестен след като образователното министерство отговори. Не е ясно кой точно ще отговаря на констатациите и препоръките, тъй като ресорът висше образование и наука се държеше от Игнатов.

Няма яснота и кой ще замени Игнатов на поста в малкото оставащо време до изборите. За поста се спряга заместничката на Игнатов Милена Дамянова, отговаряща за средното образование, която обаче в последните седмици заедно с министъра търпи негативи заради гледания в парламента нов закон за предучилищното и училищното образование. Преди време в научните среди се спрягаха и имена на учени и ректори на университети, но предвид наближаващите избори, постът не е особено апетитен и е по-вероятно да бъде поверен на някой от партийните редици – депутат или зам.-министър.

Борисов чак сега прогледна за точещия се трети месец скандал

Борисов коментира, че “сега му е поставен въпросът за фонд “Научни изследвания” и "вече оставките вървят". Премиерът обаче е наясно с проблема от много по-рано, тъй като се среща с протестиращи учени още преди Нова година, а те от своя страна му пращаха есемеси с искане за оставки в научния фонд. Борисов дори се усъмни преди време в правотата на протестиращите учени, цитирайки изнесени по ТВ7 данни, целящи да хвърлят съмнения върху проектите на изгубили кандидати.

До съвсем скоро Игнатов беше сред хвалените от Борисов министри като специално признание той получи след като учени и ректори обсипаха с похвали премиера за получени по проекти европейски средства.

Игнатов бе в светлината на прожекторите и при скорошното приемане от Министерския съвет на бъдещата оперативна програма за образование и наука, която бе използвана за черен PR срещу предишните управляващи, които бяха обвинени, че не са договори пари за наука. В петък пък Игнатов придружаваше Борисов в студиото на бТВ, за да опровергава Меглена Кунева , която реагира, че средствата за наука и образование по оперативните програми и сега има.

Освен от Борисов, Игнатов беше бранен и от депутатите на ГЕРБ в парламента, които на два пъти провалиха изслушването му по повод скандала с налагане на цензура и процедурни хватки.

Планираният протест на учени се отлага, проучва се анулиране на конкурсната сесия

Планираният за 30 януари пореден протест на учените беше отложен в изчакване на последиците от проверката. Има договореност в началото на следващата седмица да се състои още една среща. Оставката на председателя на фонда Рангел Гюров също е на дневен ред, но към момента той не може да бъде отстранен, тъй като отсъства от страната.

По време на срещата Борисов и Дянков са разпоредили да се провери дали юридически е възможно конкурсната сесия да бъде анулирана – нещо, което Игнатов и управата на фонда категорично отказаха да направят, когато все още беше възможно.

След срещата проф. Емил Хорозов, бивш директор на фонда, който още преди две години изнесе данни за скандални практики при финансирането на научните изследвания, заяви, че е доволен не само защото много от проблемите на фонда са били разнищени, а не замазани, а и защото много хора са мислили по въпроса какво да се направи за промяна на законовата уредба. “Без такава промяна няма как да направим Фонд като в развитите страни“, коментира Хорозов.

“Това е първата среща, която показа, че правителството, в лицето на премиера и вицепремиера, искат да водят диалог с научната общност“, коментира друг участник в срещата - проф. Мирослава Кортенска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

102 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #102
  2. Анонимен
    #101

    Бойко ще уволни и Цветанов, защото не обича да се говори за стрелба по улиците, както не обича да се говори за корупция!

  3. Анонимен
    #100

    97 Не си прав, брато. Докладът на Хорозов е от ноември... 2010 !!! Две годин той скита се (докладът) http://e-vestnik.bg/16714/prof-emil-horozov-mediite-usluzhlivo-prikrivaha-o

  4. Анонимен
    #99

    92: Протестите започнаха в средата на ноември 2012 г., повече от 2 месеца преди отстраняването на Игнатов. Предвид отправените много сериозни обвинения, министър-председателят беше длъжен не само да поиска от компетентните държавни органи да ПРОВЕРЯТ тяхната основателност, но и да замрази изпълнението на решенията на фонда, докато не излязат резултати от съответната проверка. Той НЕ направи това, а и финансовият министър Дянков, отговарящ като вицепремиер за ресора на Игнатов, не поиска НИЩО такова.

  5. Анонимен
    #98

    "А другите псевдоучени от фонда?" 10-ти Имаш предвид такива като др.Цибранска?

  6. Анонимен
    #97

    ох, на чича момченцето, дето иска пожарникар, а после столичен кмет и премиер... Еми не знае момченцето, че имало било нарушения във фонд Научни изследвания. То, чичовото, не знае още да чете, мънечко ни е още. Докладът "Хорозов" е с дата ноември 2011, а то тогава учеше буквичките. Много ве мола!!

  7. Анонимен
    #96

    защо е ЗАСЕКРЕТЕН докладът на Инспектората към МС ???? защо може да го чете само престъпникът, а жертвите му -- НЕ? Закони ще правели... Закони има и сега -- за администрацията -- за достъп до информация -- наказателен кодекс. Е, и???

  8. Анонимен
    #95

    Кортенска трябваше да бъде увелнена, не Игнатов!

  9. Анонимен
    #94

    Не се правете на ощипани, ами анулирайте закона за детските градини,че няма да ви минат тъпите номера, щото ще ви е майката наизборите

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #93

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.