Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скандали характеризират предизборната обстановка в Украйна

0 коментара

Подновяване на скандала с обезглавения труп, твърдения за извършени опит за политическо убийство, издирван от властите, койте е в изгнание, клеветнически кампании. В Украйна настъпи време за избори. Гражданите на бившата съветска република ще гласуват за парламент на 31 март през 11-та година от началото на демокрацията в страната.Малко вероятно е изборите да променят съществено установения политически ред. Но те ще положат основите на надпреварата за президентския пост през 2004 г.

Кучма успя да се задържи на власт като се възползваше от разправиите между повече от десетките фракции в парламента. Но даже и той се оплака, че множеството партии спъват процеса на изработването на политически курс.

Новият парламент ще бъде бойно поле, където всеки претендент за президентския пост ще се опита за получи достатъчно подкрепа, за да отстрани Кучма от властта или преди 2004 г. или през тази година, когато някои аналитици очакват, той да се опита да промени конституцията, за да се кандидатира за трети път. Официално стартът на предизборната кампания, в която участват 35 партии и блокове бе положен в събота. Но според политически наблюдатели и дипломати вече е започнала ожесточена битка.

Вече има някои сигнали за предполагаеми нарушения, които трябва да бъдат отстранени, заяви американският заместник-държавен секретар Пола Добриански, която бе на посещение в Киев. Тя посочи, че тревога будят неравностойният достъп до медиите и процесът за регистриране на избирателите. Украинският парламент се избира въз основа на смесена система, като 225 депутати се избират по пропорционалната система, а 225 - по мажоритарната.

Социалистическата партия и блокът на Юлия Тимошенко, групировките които най-открито се противопоставят на Кучма и се очаква да спечелят 10 на сто от местата в парламента, вече алармират за измама. Помощници на Тимошенко, бивш вицепремиер и една от най-гласовитите критици на Кучма, твърдят, че харизматичната лидерка на косъм е избегнала опит за атентат миналия месец, когато мерцедесът ѝ се сблъскал с лада на тясна улица в Киев. Тежко ранена, Юлия Тимошенко няма да може да участва седмици наред в кампанията. По време на инцидента тя е пътувала за съда, за да се опита да промени мярката си за неотклонение, забраняваща ѝ да води предизборна кампания извън украинската столица - факт, който подхранва теориите за конспирация.

Опонентите на Тимошенко веднага заявиха, че тя е инсценирала инцидента, за да получи съчувствие и да отклони вниманието от отправените ѝ обвинения в измама, които отхвърля и твърди, че са политически мотивирани.

Социалистическата партия обяви, че правата ѝ са били нарушени, след като властите отказаха да регистрират бившия бодигард на президента Микола Мелниченко, който е в изгнание, като неин кандидат в изборите. С действията си Мелниченко даде тласък на опит да бъде свален от власт Кучма миналата година след като лидерът на социалистите Олександър Мороз разпространи записи, направени по думите на бодигарда в кабинета на президента. На тях се чува глас, подобен на този на Кучма, който нарежда на помощниците си да се разправят с Георгий Гонгадзе, журналист, чийто обезглавен труп бе открит през ноември 2000 г. На масови демонстрации се настояваше Леонид Кучма да подаде оставка. Украинският президент отрича всякаква връзка с убийството и твърди, че записите са били манипулирани, за да излезе, че казва точно тези неща. Върховният съд на Украйна разглежда искане Мелниченко да бъде допуснат да се кандидатира. Властите са обявили, че ще го арестуват.

Миналата седмица Кучма стана обект на нови нападки, след като депутатите подкрепиха предложение на парламентарната комисия Антимафия да бъде направено разследване по обвинения за измама в началото на 90-те години. От президентската канцелария отказаха коментар по направеното предложение, което не е първият опит да се започне криминално разследавне срещу здраво окопалия се президент. Очаква се и този опит да отшуми подобно на останалите. Социологическите проучвания сочат, че осем от девет партии или блокове ще минат четирипроцентовата бариера за влизане в парламента. Очаква се комунистите да запазят 20 на сто от местата и да останат най-голямата фракция. Непосредствено след тях се нареждат фракцията на Наша Украйна, оглавявана от бившия премиер-реформатор Виктор Юшченко, която ще разполага най-много 16 на сто от местата , и пропрезидентския блок За обединена Украйна, оглавен от Володимир Литвин, ръководител на президентската администрация, и премиера Анатолий Кинах. Други вероятни победители са Жени за бъдеще, партията на социалдемократите и на зелените, с около шест на сто от местата. Вероятно избирателите ще бъдат объркани от големия брой партии, на много от които политиката, която възнамеряват да водят, в най-добрия случай е неясна, даже и да успеят да получат ясна картина от медии, за които се признава, че съвсем не са свободни и са манипулирани от политиците и големия бизнес.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.