Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скъп ток, режим и закрити индустрии вещае минната камара

Причината е в планирани от ЕК завишени екоизисквания към горивните инсталации

2 коментара
Скъп ток, режим и закрити индустрии вещае минната камара

Режим на тока, драстично поскъпване на електроенергията с 35-40 процента и закриване на редица индустрии в България. Това ще се случи, ако на 28 април специално създаден комитет на Еврокомисията одобри завишаването на изискванията към горивните инсталации в Европа за пречистване на изхвърляните от тях във въздуха емисии, прогнозира изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара Иван Андреев по време на форум за приноса на минерално-суровинната промишленост у нас, състоял се в петък.

По-късно през деня на среща с асоциацията на работодателите президентът Румен Радев е проявил разбиране към голямата опасност от затваряне на енергийни мощности и към исканията на бранша за договаряне на по-дълги срокове за изпълнение на предвижданите мерки. По думите на Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал държавният глава е изразил подкрепа за консолидиране на националната ни позиция за решаването на проблема.

"За страната ни има огромен риск. Той е може би по-голям от преждевременното затваряне на I-IV енергоблокове на АЕЦ "Козлодуй", коментира Велев.

Според Андреев допълнителното намаляване на изпуснатите серен двуокис, живак и други вредни вещества ще затвори българските мини и въглищните електроцентрали до четири години.

"Това ще доведе не само до това, че ще имаме режим и ще се върнем към годините, в които имахме акумулатори в къщите, но и до затваряне на други индустрии. Металургията разчита изключително много на постоянен ток от ТЕЦ. Тя не може да работи с вятърните и соларните централи, защото те подават ток само в определени моменти", аргументира се Андреев.

Затварянето на въглищните централи означава промяна на цената на тока между 35 и 40%. Това ще се отрази на цветната и на черната металургия, която е много енергийно интензивна индустрия с малки маржове на печалба. "Ние отиваме и към закриване на тези индустрии. Повишим ли толкова цената на тока, какво правим с тях? Те стават неконкурентни, няма да имат печалба. Реално няма да има такава икономика. Ако мерките се приемат и токът поскъпне, ще се повиши цената на абсолютно всичко. Цената на живота на всеки един от нас се повишава, а някои бизнеси просто ще умрат", заяви шефът на минната камара.

В последните седмици в страната се активизира диалогът по подготвяните промени в регламента за горивните инсталации, засягащ мощностите, използващи въглища, биомаса, торф, отпадъци и течни горива, с мощност над 50 МВ. Според заетите в бранша у нас одобряването им би означавало затваряне на над 40 процента от енергийните мощности у нас и пряката загуба на 33 хил. работни места в мините и тецовете, както и на още над 100 хил. работни места, косвено ангажирани.

Преди ден 16 български депутати излязоха с позиция по въпроса и искане Еврокомисията да смекчи изискванията за изхвърляне на серен двуокис във въздуха за страни, в които се използват въглища в по-голямо съдържание на сяра и пепел.

Идеята на Брюксел обаче е именно намаляване на замърсяването на въздуха в регионите с въглищни електроцентрали, които от години имат проблем със запрашаването и обгазяването.

В рамките на дискусията "Индъстри Уоц" представи анализ за ползите от минерално-суровинна индустрия за бюджета, за развитието на регионите и за благосъстоянието на работещите и живеещите там. .

Българската добивна индустрия е сред най-големите работодатели както на национално ниво, така и в европейски контекст. Нейната продуктивност е в пъти по-голяма от тези на други отрасли на икономиката ни, като тя е от основен фактор, който формира експорта на нашата страна, посочва представеният доклад.

Според нето тежката индустрия у нас – минна, металургична, електротехническа и химическа, може да работи за насърчаване на инвестициите както в нови минни проекти, така в проекти с добавена стойност по производствената верига. И двете са от съществено значение за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на България.

Изследването потвърждава предишни данни, че производителността на работещите в добивната индустрия у нас е по-голяма спрямо другите сектори. Реалната добавена стойност на всеки работещ в минната индустрия е 23 562 лв. докато за сравнение в строителството е 11 431 лв., в търговията – 10 136 лв., а в туризма – едва 4 763 лв. Анализаторите от “Индъстри Уоч” заключават, че производителността в добивния отрасъл дори е малко по-висока от тази в сектора на информационните технологии.

По време на форума стана ясно още, че в регионите с развита минна индустрия заплатите са по-високи, а безработицата – по-ниска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #2

    Защо на тъмно?Просто др. Кадиев няма да изнася еленергията он АЕЦ Козлодуй, и всичко ще се оправи.А какво пречи да се реализира и малко внос? Както внасяме домати и ябълки?НЕ ЩА АЕЦ БЕЛЕНЕ! НЕ НА АЕЦ БЕЛЕНЕ!

  2. анита хегерланд
    #1

    Пак на тъмно?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.