Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Скъпи Бойко" и важните неща

9 коментара
"Скъпи Бойко" и важните неща

Посещението на Борисов в Берлин премина без изненади, но това не означава, че липсват интересни новини. Тази визита ще се запомни и с няколко детайла, които влизат по-скоро в рубриката "Оживление".

Посещението на Борисов в Берлин завърши без сензации, но и без разочарования. Отношенията между двете страни са "много, много добри и интензивни", каза Меркел, а на фона на такава оценка едва ли можем да очакваме някакви изненади. Всичко премина по-скоро в предвидимите коловози, а Борисов остави впечатлението за един уравновесен европейски лидер. Но всичко това не означава, че липсваха интересни новини.

Най-болното място

Няколко германски медии съзряха новина в тези думи на Меркел: "Ние искаме България колкото е възможно по-бързо да стане член на Шенген". Но канцлерката обвързва това свое пожелание с една задължителна уговорка, която натиска по най-болното място на българското правителство: трябва да се подобри функционирането на правовата държава и борбата срещу корупцията. Тоест: най-после да се проведе истинска съдебна реформа и да се разчистят Авгиевите обори в правосъдието и правоприлагането.

Разбира се, Шенген отново излиза на дневен ред най-вече заради бежанците и проблема с миграцията. Ангела Меркел изрично похвали България за решителните ѝ действия в това отношение и за добрата охрана на европейската граница, като не пропусна да припомни колко е важно да бъде разбит бизнесът на трафикантите на хора. Логично всичко това се вписва и в контекста на обтегнатите отношения между европейците и Турция. Особено в момента, когато Германия реши да изтегли войниците на Бундесвера от Инджирлик. На пресконференцията с Меркел Бойко Борисов с предпазливо самочувствие за пореден път се ангажира с обещанието да посредничи при предстоящата си среща с турския президент Ердоган. Предпазливостта в случая е уместна, защото България много трудно би могла да изиграе успешно ролята на посредник: като член на ЕС тя няма как да бъде неутрална. Да не говорим, че е прекалено малка за такава мисия и има собствени неотложни интереси, свързани с границата към Турция. А и през последните месеци между София и Анкара имаше достатъчно двустранни напрежения.

Еврозоната, също като Шенген, за пореден път излезе на дневен ред с известни оптимистични тенденции. При Борисов оптимизмът, базиращ се на добрите икономически показатели на България, звучи малко като пожелателно мислене, а Меркел и по тази тема изрече окуражителното, но неангажиращо: "От наша гледна точка България би трябвало да участва във всичко колкото е възможно по-бързо".

Ролята на България

Канцлерката обеща на България подкрепа по време на предстоящото европредседателство, когато София ще трябва не само да води преговорите за излизането на Великобритания от ЕС, но и да участва в придвижването на Евросъюза напред в "една трудна геополитическа среда". Тук тя има предвид както Турция, така и страните от Западните Балкани, които в момента с огорчение остават дълготрайно в чакалнята на ЕС. Меркел знае, че България особено държи на стабилността в съседните страни. Нещо повече: по отношение на тяхното еврочленство България за щастие заема по-европейска позиция от Гърция или Хърватия например, които поставят условия, звучащи дори като шантаж. Борисов доказа тази позиция, предлагайки нещо като "европейски паспорт" за хората от Западните Балкани. В специално интервю за Дойче Веле той поясни тази идея: "елитите" (тоест - управляващите и цялата държавност) в тези страни още не са готови за еврочленство, но гражданите им са изконни европейци и това по някакъв начин трябва да им се удостовери. Ангела Меркел се изрази по-сдържано: Западните Балкани имали нужда от "визия на надеждата".

Надежда за по-добро бъдеще заслужават и българите - така може да се преформулира апелът на Меркел към германските инвеститори за по-голяма активност в България. Защото доходът на глава от населението в страната все още е твърде нисък, поясни тя. Което в пряк текст означава: "Българите все още са прекалено бедни". А какво друго не е наред в България? Ако премиерът и канцлерката са обсъждали и други дефицити на страната, информация навън не излезе. На въпрос на Дойче Веле за критиките в европейски и германски медии срещу малкия коалиционен партньор "Обединени патриоти", Борисов отговори, че темата не била дори спомената в Берлин, защото германските му домакини знаели колко предвидима и проевропейска партия е ГЕРБ. Българският премиер все пак отправи блага бащинска реплика по адрес на "Патриотите": "…аз се надявам, че моите колеги от "Обединените патриоти" - всички сме имали детство и юношество - са вече доста зрели хора и сами разбират, че светът е толкова сложен, че трябва действително да сме стабилни".

"Скъпи Бойко..."

Иначе от срещата между Меркел и Борисов ще се запомнят и няколко детайла, влизащи по-скоро в рубриката "Оживление". "Скъпи Бойко", обърна се към него канцлерката на общата им пресконференция, след като фотографите бяха увековечили протоколните прегръдки и целувки между двамата. А самият Борисов с удоволствие разказа как Меркел се изненадала от вълненията около произхода на кирилицата, защото навремето била учила, че Кирил и Методий са български братя. И му обещала специално поздравително видеопослание за следващия 24 май.

Впрочем, Борисов не каза откъде тръгна спорът за кирилицата, но затова пък сред опасностите, от които е заобиколена България, изрично спомена Крим. А това едва ли ще се хареса на руския президент Владимир Путин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #9

    В продължение на три десетилетия Европейския съюз ни казва едно и също нещо - оправете си Съдебната система, за да има справедливост, а не повсеместна корупция. За съжаление, няма кой да чуе тези съвети, защото невидимата, задкулисна, паралелна власт не разрешава! След като нямаме икономика, редовна Българска армия и независим, справедлив арбитър, т.е. нищо, защо се заблуждаваме, че някой ни признава за суверенна държава и реално ни се подиграва, дори, когато се прегръща с нашите лидери? Кой иска

  2. Безплатен обяд няма, нали знаете. Същото е и с първата скорост в ЕС. Няма да ни я дадат ей така! Колкото и да ни е симпатичен ББ, колкото и харесван и уважаван да е в цяла Европа! Ние просто трябва да си напишем домашното ;)

  3. анита хегерланд
    #7

    Ние не знаем дали времето е подбрано правилно, но по принцип визитите на Борисов трябваше да ни направят видими в момент, когато се говори за промяна в системата по която функционира еврозоната. Създаването на "своя банка", "свои нови правила", "Европа на скорости" са знаци, че трябва да участваме в тези дебати, дори и да гледаме само през вратата, ако остане отворена.

  4. ARROGANT
    #6

    Позатлъстелият пощенски гълъб по поръчение на "началниците" сега ще отлети за Анкара при "моя приятел Ердоган" да достави посланията им.

  5. MadMax7
    #5

    Бай Ганя у еуропуто ,мерси бонжур, данке шойн... Много ходене и накрая нищо.

  6. Дядо ми Петър
    #4

    Винаги съм се чудил как не ги е гнус европейските лидери да се прегръщат и целуват с нашио. Защото нас отдавна ни е само като го видим или чуем.

  7. Меркел я е грижа повече за бедните в България, от колкото Бойко! Това беше ясно и преди срещата!

  8. Преслав
    #2

    "Скъпи Бойко ..." Представете си само ако в един бленуван тук свят можеше да каже "Скъпи Радане ..."

  9. Важните неща: \"Правова държава и борба с корупцията... \"///////////////////////////////////////////Проведете съдебна реформа, пък тогава питайте къде е еврозоната !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.