Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скъпият ток вдигна почти 200% печалбата на АЕЦ "Козлодуй"

7 коментара
Скъпият ток вдигна почти 200% печалбата на АЕЦ "Козлодуй"

Поскъпналата на свободния пазар електроенергия осигури близо 200 процента увеличение на печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за деветмесечието на 2021 г., сочи финансовият отчет на ядрената централа, публикуван от Агенцията за публичните предприятия .

Дружеството приключва периода със 718 млн. лв. нетна печалба, докато година по-рано тя е била 245 млн. лв. Ръстът е 193.1 на сто спрямо деветмесечието на 2020 г. Това се дължи на повишените значително приходи от продажбата на ток на борсата.

Въпреки определената по-висока квота на ядрената централа за регулирания пазар, където цената ѝ е фиксирана малко над 55 лв./МВтч, тя е продала за бита 18 на сто от своята енергията, а останалото количество е отишло на борсата. От отчета на дружеството става ясно, че 92 процента от договорите на борсата са в сегмента "ден напред", а двустранните договори едва за 8 процента от ядрения ток.

Оперативните приходи на централата за деветмесечието са 1.577 млрд. лв. и с 650 млн.лв. над отчетените за същия период на 2020 г. и с 26% повече спрямо планираните. Приходите от електроенергия са със 71.2% над миналогодишните, а приходите от борсата са с 804 млн. лв. или 83 процента повече.

От отчета става ясно, че централата е платила през годината на компанията си майка "Българския енергиен холдинг" 608 млн. лв. дивидент. 138 млн. лв. от сумата са дивидент за миналата година, а останалите 470 млн. лв. са извънредни отчисления – през февруари 220 млн. лв. за сметка на фонд "Други резерви" и през август 250 млн. лв. за сметка на неразпределена печалба от минали години и на фонд "Други резерви".

С тези дивиденти правителството покри компенсациите за бизнеса от 110 лв./МВтч през октомври и ноември заради скъпия ток.

В държавния и общински бюджет АЕЦ "Козлодуй" е внесла 530 млн. лв. през деветмесечието. 220 млн. лв. от тях са отишли във фондовете за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, за радиоактивни отпадъци и за сигурността на електроенергийната система. , от които във фондове. В здравни и осигурителни фондове са постъпили 41 млн. лв. и 269 млн. лв. - за данъци, мита и държавни такси.

През деветте месеца са били извозени две пратки с отработило ядрено гориво за съхранение в Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Светлоносец
    #7
    Отговор на коментар #6

    "Регулирани пазар" е извън сегмента "Ден на пред". Всеки като си погледне фактурата за битови ток ще види чудеса от суми за неизвестни услуги освен стойността на тока, но дори това не е важно. Регулирани пазар прави микс, диверсификация на производителите за да има приемлива цена на тока за бита, нерегистрирания пазар на промишлен ток е в най-скъпия сегмент "ден на пред". Тази схема, която приключва след 30 дни, е за продава евтин ток за населението, за да няма протести, тока за бита е над 300 лв.

  2. pepe
    #6
    Отговор на коментар #2

    Не е лошо първо да провериш какво е "регулиран пазар" /за бита и малки потребители, които използват ток от битовия/, и кои имат право да получават ток на регулирана цена.

  3. kosta
    #5

    Ако трети и четвърти блок бяха живи все още, щеше да има пари и за още 200-300 екоорганизации да преживяват завършилите социални дейности в Перник екоактивисти

  4. kompetenten
    #4

    За 9 месеца 700 млн лева, да речем за 1 година да е 1 млрд лева печалбата. Тези пари пак няма да стигат да се изплаща заем за строеж на нова централа от типа Белене. Не за друго, ами заради корупцията разходите скачат двойно, тройно, четворно и крайната цена е непоносима. Ако теглим заем 10 млрд евро, това са 20 млрд лева, за срок от 20 години, прави тамън по 1 млрд лева на година да се изплаща заема (без да са включени лихвите в сметката). Като вземем предвид че реално цената ще е поне двойна, а и ще има и лихви, то разхода за изплащане на такава централа ще отида над 2 млрд лева на година! Въпроса е откъде ще се взимат тия пари?

  5. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Ако беше частно и някой се занича в печалбата, щеше да се приеме за лош вкус. Частникът може да печели и да дере кожи, държавното когато печели трябва да прехвърли част от печалбата си за подпомагане на закъсали потребители.

  6. stefanmg
    #2

    Аз продължавам да не мога да разбера следното: 1. Как така държавата задължава АЕЦ да продава на 55 лв при пазарна цена 100-200-300-400-500 лв.?????? 2. Откъде накъде някой ще национализира печалба и ще я подарява на некви Олигарси(основно) с огромни предприятия бизнес сгради, яхти и десетки милиони ? Малките на свободен пазар дори няма да се занимават с тази бюрокрация. Реално ще намажат само средни и големите....

  7. olele
    #1

    Мисля,че е справедливо, заради затварянето на блокове на АЕЦа и продажбата на БГА Балкан,Меги и Ванко да бъдат подведени под отговорност и съдени за държавно предателство...поне по 5г. Трябва да лежат ефективно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.