Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скъпото зърно повлича и цените на птичите продукти

47 коментара
Скъпото зърно повлича и цените на птичите продукти

Основни храни поскъпват през последните дни и тази тенденция ще продължава, обхващайки още стоки. Първо млечните продукти скочиха с 10 процента в началото на седмицата и сиренето вече масово се предлага по 6 лв. килограма, като някои марки стигат и 8 лв., а кашкавалът надхвърли цената от 9 лв. Хлябът се повиши между 5 и 15 ст., сега наред са птичите продукти и олиото. 

Пилешкото месо и яйцата поскъпват от следващата седмица, обявиха в сряда представители на Съюза на птицевъдите в страната. Цената на едро за килограм ще стане 4 лв., вместо досегашните  3.60-3.70 лв. В търговската мрежа то ще се предлага за над 5 лева за килограм, а яйцата, които сега са по 16-17 ст., вероятно ще надхвърлят 20 ст.

Причина за това е поскъпването на зърното, оправдаха се птицепроизводителите, които са убедени, че у нас пшеницата, ечемикът, слънчогледът и царевицата се продават на нереално високи цени, каквито няма никъде в Европа. Тон зърно сега се търгува за 300-350 до 400 лв., а през миналата година струваше едва 160 лв., посочиха те

Министърът на земеделието и горите Нихат Кабил обаче посочи, че борсовите цени в Германия са 215 евро/тон, а във Франция са и по-високи.

Около 65 - 70% е обемът на зърното във фуражите, повишената цена на олиото също се отразява на месото и яйцата, защото то е част от смеските за птиците, обясниха производителите.

Завишените цени на зърното се дължат на лошата реколта, което повишава търсенето, а то от своя страна - цените   

Все пак шефът на фирма “Градус” Иван Ангелов обяви, че цените може и да се върнат на сегашните стойности, ако започне внос на по- евтини фуражи от българските. Производителите настояват и за намеса на правителството, което  да осигури по-голяма квота за внос на безмитна царевица. Те смятат, че Министерството на земеделието и продоволствието е сгрешило с реда за субсидиране на зърнопроизводителите, които претърпяха загуби от сушата и били принудени или да скрият продукцията си, или да я изнесат на пазара, но без документ, което създава и нереално високите цени на зърното.

Зам.-министърът на земеделието Светла Бъчварова, която отговаря за зърното, заяви в сряда, че Министерството на финансите вече е разпоредило и са започнали проверки сред фермерите, за да се установи дали действително не са декларирали всичките произведени количества пшеница и сега играят на пазара с укритата продукция.

Хлябът на места стана 1.40 лв.

Заради повишените цени на пшеницата хлябът в много градове надхвърли 80 ст./кг., само големите хлебозаводи си позволяват да държат цени между 60 и 70 ст./кг, а доста производители прибягват до трика с намаляването на грамажа, "запазвайки" цената. В Добрич хлябът поскъпва за трети път в рамките на последните 30 дни, а в Монтана от сряда килограм хляб се продава за 1.40 лв.

Ако ситуацията с поскъпването на житото се запази, реалната цена на хляба ще достигне и 1.60 лв., прогнозира Кабил пред бТВ. Той обясни, че цените са такива, защото много зърнопроизводители задържат продукцията си в очакване на още по-високи цени на пазара. Земеделският министър обаче каза, че държавата нищо не можела да направи в тази ситуация.

"Представете си в момента, че държавата пусне наличните 1 млн. тона складирано зърно на пазара примерно за 280 или 300 лв./тон, за да намали цените. Това ще бъде една операция, която ще изглежда, първо, много смешна, и второ, много губеща, защото това зърно веднага ще бъде изнесено на други места, където цената вече минава 380-400 евро", каза Кабил.

Възможно е в скоро време да има скок и на цената на олиото, заради постигнатите пазарни стойности на слънчогледа от 500 лв./тон.

Слънчогледът в момента минава 500 - 520 лв. Никога не е имало тази цена, коментира земеделският министър.

Договаряме безмитен внос на царевица от Украйна и Сърбия

Като възможност за намаляване цените на фуражите и съответно на пилешкото птицепроизводителите посочиха намесата на държавата за безмитен внос на царевица. Бъчварова каза, че вече България е поискала от Европейската комисия разрешение за безмитен импорт на царевица от трети страни. Вече се водели разговори с Украйна и Сърбия за вноса на царевица. Унгария пък наскоро била обявила интервенционен търг за 1 млн. тона от това зърно и в процедурата може да участват всички търговци от ЕС без ограничения, допълни тя.

Положението с пшеницата обаче било сериозно, защото в ЕС още няма ясни индикации каква е реколтата, а в Черноморския регион е лоша. Факт е, че в момента в Европа има безпрецедентно високи цени на житото, котировките удрят рекорд от 24 години, каза Бъчварова.

Според нея било аномалия цената на хляба у нас да се покачва толкова и то в региони, където се отглежда пшеница. Зам.-министърът прогнозира, че до две-три седмици пазарът ще се успокои, защото допълнително поскъпване не е логично. Тя припомни, че 1/3 от пшеничната реколта се оползотворява в малките населени места под формата на рента, която после се оставя в местните фурни и хората купуват хляба евтино.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ня`къв
    #48

    Не мога да разбера как така няма повишения на хляба, пилешкото, зарзавата, млечните продукти в не по-малко страдащи от суша и пожари Гърция или Испания... Тук издигаме вси(ко до национална трагедия и средство за крънкане на помощи.

  2. .
    #47

    Мирослава Янова си пудри носа, Зорка си поръчва нови тоалети.

  3. CHESTITO
    #46

    Ili idete za gubi v izbornia den

  4. Ня`къв
    #45

    Щото пък от 18 години насам е имало някое правителство, което е намалявало, а не увеличавало цените, нали!

  5. Sin
    #44

    Novi ceni - nova radost ! Otnovo glasuvajte za komunoidnite mutrageni !

  6. лимпида
    #43

    като им е скъпо житото.

  7. наивник
    #42

    И зърно, и птици и кашкавал евтини могат да се докарат от Европа. Вече няма граници! Важно е кой пръв ще се реши да го направи, но то си е неизбежно. Нашите гешефтари не само ще останат с пръст в устата, но и хората ще се откажат да купуват българско. Първо за да накажат печелбарите, но после и ще свикнат и много производители и търговци ще се разорят!

  8. Наивник ІІ
    #41

    Защо никой от тези дето се изказват толкова умно от екрана не ни обясни с думи прости след като и баба ми знае, че от 1 тон зърно се получават 700 кг. брашно и от тези 700 кг. брашно пък се получава 980 кг. хляб и да ни каже колко точно подобрители, труд, енергия и печалба се добавят и като как един килограм хляб ставал 1.60 лева.На всички тях е ясно , че се върти голяма далавера, но си траят защото отвереме на време и те топват човката.

  9. Ня`къв
    #40

    Как става така пилешките дробчета-внос от Бразилия да струват 1,90 лв., а нашите родни пилешки дробчета - поне 2,40 лв? Как става македонските и турските домати да са по-евтини от българските? Ами като не му изнася на българския производител - защо да му плаща загуби и всичко българският потребител, на когото вносната продукция му е по-изгодна за купуване? Много е комерсиален патриотизма на българския селянин!

  10. Да!
    #39

    Като дойдат тия на власт, природата почва да ни мори. И ще ни умори, ви казвам! Само дето не знам точно какво. И никой не знае.Преди няколко месеца имахме дъждове. Много дъждове. Само че понеже на власт са другарите, това не бяха дъждове а потоп. Потоп, който за малко да ни умори. Оцеляхме някак си.Сега дъждове няма. Само че не е това точния израз. Пак защото на власт са левите другари. При тях точния израз е "Невиждана суша". Аз понеже много съм живял при властта на левите другари, много "невиждани суши" съм видял. Сега сушата ще ни мори. Ако тя не ни умори и тез продължат да са власт, някакъв друг, но мор ще имаме. Ще видите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.