Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скенери на входа на Съдебната палата в София

0 коментара

От тази сутрин на входа на Съдебната палата в София вече са поставени и работят два скенера, чрез които се проверяват всички влизащи в сградата. Новият пропусквателен ред веднага образува опашки от желаещите да влязат в сградата.

Устройствата, за които бе съобщено още през уикенда, бяха официално предоставени от министъра на финансите Милен Велчев на колегата му правосъден министър Антон Станков. Предаването им стана в отсъствието на председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров, който по закон стопанисва сградата.

Апаратурата е предоставена за ползване от Националната служба за охрана, докато се осигурят средства за закупуването на нови. Мерките бяха взети след поредицата от бомбени заплахи и затваряне на палатата, свързано с отлагане на дела. Григоров започна да затваря палатата след всяка заплаха за поставено взривно устройство, след като в края на март т.г. в сградата на софийската окръжна прокуратура, в близост до Съдебната палата, избухна самоделна бомба.

Пред медиите финансовият министър заяви, че към този момент не е възможно бюджетът да отпусне допълнителни финансови средства за нуждите на съдебната система. Висшият съдебен съвет неколкократно отправя апел към изпълнителната власт да увеличи средствата с мотива, че наличните не покриват увеличените функции на съдебната система от тази година.

"Едва ли Висшият съдебен съвет може да се оплаква от липсата на достатъчно финансови средства, при положение, че бюджетът на съдебната система нараства спрямо миналата година с около 20%", повтори днес Велчев старата си теза и отново сравни недостига в съдебната система с недостига и за всички останали бюджетни системи.

Колегата му Антон Станков призна, че засега има осигурено финансиране за 500 души съдебна полиция, при необходими общо 1500, но заяви, че проблемът с функционирането на новата структура не е само финансов. Според промените в закона за съдебната власт, приети от управляващите средата на миналата година, от 2003 г. съдебните сгради трябваше да започнат да се охраняват от специализирана съдебна полиция, чието изграждане е задача на министерството на правосъдието.

"При проведените психотестове на кандидатите за началници на областните управления на съдебната полиция, до момента има 3-ма скъсани. Подборът е много прецизен, ще бъде проведено много прецизно обучение. Така че проблемът не е единствено финансов, проблемът е в това, че трябва да направим подбор и обучение на кадрите, които се занимават с тази високо отговорна дейност", каза днес Станков.

Запитан защо не е присъствал на предаването на скенерите, шефът на ВКС Иван Григоров заяви, че е научил за това от журналистите и добави , че е добре да се пита стопанина на сградата, когато се провежда някакво мероприятие в нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.